Berlín děsí bezdomovci z Východu
Sto metrů vzdušnou čarou od sídla vlády a parlamentu se přímo uprostřed Berlína nachází jedno z ohnisek kriminality ve městě. Místní úřady dlouho nečinně přihlížely a dovolily, aby se park Tiergarten stal místem, kde zákon neplatí.
BERLÍN/PRAHA Zelené plíce německé metropole, rozsáhlý park Tiergarten uprostřed města, byl dlouho oblíbeným a vyhledávaným výletním místem, a to nejenom mezi Berlíňany.
Přírodní oáza se rozkládá na více než dvou stech hektarech. V samém centru parku se nachází Vítězný sloup, který je jedním ze symbolů města. Na jeho východním okraji je pak vládní čtvrť se spolkovým kancléřstvím, parlamentem a Braniborskou bránou.
V posledních měsících se ovšem rozsáhlý areál, na jehož území má sídlo jedna z berlínských zoologických zahrad, stal jedním z center kriminality ve městě.
Obchodování s drogami, prostituce, přepadávání kolemjdoucích a především pak agresivita bezdomovců jsou téměř na denním pořádku.
Berlínské úřady to dlouho podceňovaly a hromadící se problémy v podstatě neřešily, přestože nejenom od občanů přicházely stále nové a nové stížnosti na neutěšený stav v Tiergartenu.
„Situace již není tolerovatelná. Mnozí zaměstnanci komunálních služeb se cítí být ohroženi stále agresivnějším chováním některých bezdomovců,“nechal se před několika týdny poprvé slyšet starosta městské části Berlin-Mitte Stephan von Dassel.
Jeho slova se ale nesetkala s žádnou odezvou. Až teprve loupežná vražda známé berlínské historičky umění, jež byla přepadena před více než měsícem, když si chtěla zkrátit cestu domů přes park, vedla k tomu, že bezpečnostní situaci začal někdo řešit. Její bezvládné tělo našli kolemjdoucí zhruba 30 metrů od policejní služebny a z trestného činu byl obviněný osmnáctiletý Čečenec, jenž do Německa přišel z Polska.
Policie zakročila, začala park vyklízet
Zkraje tohoto týdne začala policie vyklízet ilegální stanovou osadu podél železniční spojnice vedoucí k nádraží Berlín-Zoologická zahrada, jež bylo odjakživa jedním z nejznámějších míst, kde se obchoduje s drogami.
Postupem času se zde usadilo až 60 lidí bez stálé střechy nad hlavou. Většina z nich pocházela z Polska, Rumunska či jiných států východní Evropy.
Mnozí z nich jsou závislí na drogách nebo alkoholu a peníze potřebné na jejich získání si obstarávají krádežemi. Vzhledem k tomu, že většina z nich pochází z členských států Evropské unie, a požívají tudíž svobody volného pohybu osob, neměly berlínské úřady k dipozici žádné páky, jak je dostat z Tiergartenu pryč. Pokusy kontaktovat příslušná ministerstva v zemích, odkud tito lidé do německé metropole přišli, nebyly úspěšné. „Polská vláda nemůže své sociální problémy řešit na úkor Berlína a jeho parků,“citoval starostu městské části Mitte von Dassela list Berliner Abendblatt. Politik, jenž je členem strany Zelených, před nedávnem prohlásil, že vyhoštění těchto agresivních jedinců z Německa již nesmí být tabu.
Tím si vysloužil kritiku svých stranických kolegů z berlínské zemské koalice Zelených, sociálních demokratů a Levice, jež podobné kroky tradičně odmítá, takže spolková země Berlín patří k regionům s nejnižším procentem vyhoštěných cizinců.
Vedle agresivních bezdomovců a drogové kriminality představuje zřejmě největší problém parku Tiergarten nárůst homosexuální prostituce. Ta se dle berlínských médií odehrávala v prostoru okolo Vítězného sloupu odjakživa, v poslední době ale prý dramaticky narostl počet případů, kdy zde své služby nabízejí i nezletilí. Řada z nich přitom patří k uprchlíkům, kteří přišli do Německa před několika lety a požádali zde o azyl.