Lidové noviny

Trošku, nebo Formana?

-

Miloš Zeman si to jistě užil, když ocenil režiséra Zdeňka Trošku, tvůrce nejhloupěj­ších slátanin, jaké český film kdy zrodil. V tomto punktu opravdu nemá velkou konkurenci. Je to od něj schválnost a populistic­ký a politický kalkul, i když osobně nevěřím, že onen lid, jehož vkusem se prezident zaklíná a kterému vychází podle svého mínění vstříc, je s prominutím tak pitomý, že nerozezná, čím se Troška liší od Formana nebo Vláčila, Kachyni, Jireše...

Prezident už jiný nebude, ale dost děsivý je komentář, že cenami pro takové osoby prý pošťouchnu­l pokrytecké snoby, a za to mu zjevně patří poděkování. Jeden nevěří vlastním očím, když to čte. Pokrytecký snob je tedy ten, kdo neposlouch­á písňovou vatu Heleny Vondráčkov­é, neválí se smíchy při koktání Luďka Soboty a nechodí na filmy Zdeňka Trošky? Protože když už nějaké zhlédl, viděl dobře, jaký je to křečovitý humor a úpadek českého herectva, které se podle pokynů páně režisérový­ch pitvoří, co nejvíc to jde. A jestli je Vlastimil Vondruška velká literatura, tak pánbůh s námi. Takových sepisovačů už tu bylo za všech režimů, co jich dvacáté století poznalo, a kde dneska jsou. Je to přesně ten druh dobově populárníh­o čtiva, po kterém za dvacet let neštěkne ani pes.

Že vychází v obrovských nákladech? Proč by je neměl, je to nenáročné čtení. Problém ale je, že státní cena pak tyto výtvory povyšuje a dává jim punc kvality. Ať si každý vybere to, co jej zajímá, někdo se u Troškových slátanin královsky baví, já bych se nesmála, ani kdyby mě pět lechtalo. Netušila jsem ale, že když místo na něj jdu třeba na film Čtverec od Rubena Östlunda, který je geniálním a velmi vtipným obrazem toho, v čem žijeme, jsem snob. Myslela jsem si, že schopnosti odlišit skutečnou kulturu od povrchní a hloupé zábavy se říká dobrý vkus. A Miloš Zeman to schválně rozlišit nechce, protože tím sleduje své pochybné cíle.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic