Lidové noviny

Samořidite­lná auta Google testuje v umělém městě

- MICHAL KOPŘIVA CASTLE AIRPORT, Kalifornie

Auta, která jezdí sama bez řidiče, jsou prý velmi blízko. Waymo, dceřiná společnost amerického IT gigantu Google, poprvé tento týden umožnila novinářům, aby osobně vyzkoušeli jejich samořídící vozy. Podle přítomných byla jízda překvapivě pohodlná a bezpečná.

Testovací dráhu Waymo vytvořila na letišti Castle v Kalifornii, kde se původně cvičili piloti za druhé světové války a v dobách studené války. Firma však letiště přetvořila k nepoznání – na místě vyrostla síť ulic s křižovatka­mi, objezdy a přechody či železniční­m přejezdem. Aby byly podmínky pro testy ještě autentičtě­jší, v „městečku“jezdili figuranti v autech i na kolech, přecházeli na přechodech a stavěli vozům bez řidiče překážky do cesty.

Testy samořidite­lných vozů probíhají již několik let a podle Wayma auta bez řidiče dodnes najezdila asi tři miliony mil (cca 4,8 milionu kilometrů). Firma ale v pondělí poprvé pustila odbornou veřejnost do svých vozů Chrysler Pacifica, které měly prázdné sedadlo řidiče. Při takových testech bylo zatím běžné, že za volantem vždy seděl technik, který v případě problémů převzal řízení.

Firma chtěla především demonstrov­at bezpečnost svých vozů v běžném provozu. Například podle deníku Business Insider jezdil automobil velmi bezpečně a nedostal se na testovací trase do žádných problémů. Podle novinářů je velmi zvláštní sedět sám ve voze na zadním sedadle, ale prý se na to dá rychle zvyknout.

I přes pozoruhodn­é výsledky však testy stále probíhaly v umě- lých podmínkách a vozy například jezdily pomalu. Podle vedení firmy se ale plná autonomie vozů rychle blíží.

„Dostáváme se do bodu, kdy budeme už opravdu blízko,“řekl šéf Wayma John Krafcik. Firma podle něj vidí hned několik potenciáln­ích trhů pro svou technologi­i – nákladní vozy, sdílené jízdy či doprava na „poslední míli“, tedy například na cestě z nádraží před dům.

Waymo na uvedení technologi­e na trh spolupracu­je s automobilk­ou Fiat Chrysler, alternativ­ní taxislužbo­u Lyft a půjčovnou vozů Avis. O tom, kdy skutečně do ulic vyjedou auta bez řidičů, ale odmítl Krafcik spekulovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic