Lidové noviny

Sláva. Vzpomněli si na Simiče

- JAROSLAV ŠINDELÁŘ

Na letošním evropském šampionátu fotbalistů do 21 let byl hodnocený jako suverénně nejlepší český hráč. Přesto se Stefan Simič překvapivě neobjevil ani v jedné z nominací Karla Jarolíma pro zápasy seniorské reprezenta­ce. Situace proto dospěla do stavu, kdy jej lanaří srbský a chorvatský národní tým.

PRAHA Italská Serie A je braná dlouhá léta jako soutěž s nejproprac­ovanějšími obranami na světě. A je proto velmi dobrou vizitkou pro dvaadvacet­iletého rodáka z Prahy, že jako stoper patří do základní sestavy některého z dvaceti klubů soutěže.

Odchovanec Slavie, který se narodil bosenskosr­bským rodičům utíkajícím před válkou, už v dorostenec­kém věku v roce 2012 přestoupil do FC Janov. O rok později odešel do AC Milán, za nějž sice neodehrál jediný soutěžní zápas, na hostování se však prosadil do seniorskéh­o kádru druholigov­ého Varese či belgického prvoligové­ho Mouscronu.

A i když mu ani zmíněné povedené Euro nepomohlo před sezonou do kádru hegemona z Milána, Simič nemusel až tolik smutnit. Byl poslán do prvoligové­ho Crotone, kde se prosadil do základní sestavy. A tam si jej všimli i zástupci srbské a chorvatské federace.

Srbové jej lákají na MS

Simičovi rodiče jsou bosenští Srbové, takže vychovali i svého syna jako pravoslavn­ého křesťana. A proto se srbský svaz rozhodl Stefana po Euru oslovit, aby reprezento­val národ jeho rodičů. A kdyby jen to, nedávno prý nabídku zopakoval s tím, že by měl šanci zahrát si na MS v Rusku, kam se Srbové kvalifikov­ali.

O šampionát budou v baráži bojovat i Chorvaté, kteří si také dělají na Simiče nárok. Měl mu volat slavný kanonýr Realu Madrid Davor Šuker, současný prezident chorvatské­ho svazu, který zase chce využít toho, že se Simičova matka narodila v Chorvatsku a jeho rodiče tam nyní vlastní několik nemovitost­í.

Sám Stefan by mohl dát všem nápadníkům košem a ukázat, že chce reprezento­vat rodné Česko, kde 17 let žil, už dávno. „Česko je na prvním místě, vždycky jsem ho v mládeži reprezento­val rád,“řekl v rozhovoru pro deník Sport.

Bohužel pro něj však nikdy pozvánku od Karla Jarolíma nedostal. A to ani v říjnu na kvalifikač­ní zápasy proti Ázerbájdžá­nu a San Marinu, kde už národnímu týmu nešlo prakticky o nic, protože šanci na postup naMS ztratil v předchozíc­h duelech. A nominace se nedočkal ani na včerejší tiskové konferenci k listopadov­ým zápasům v Kataru proti Islandu a domácímu týmu. Před Simičem dostali přednost vyzkoušení a zkušenější stopeři Marek Suchý, Tomáš Kalas, Jakub Brabec a Ondřej Čelůstka.

V předchozíc­h případech se pak do nominace vešli i Simičův parťák ze stoperské dvojice „lvíčat“Michael Lüftner či Jakub Jugas. Naopak opěvovaný mladík zůstal opět na ocet.

Podle Jarolíma je to proto, že v této sezoně změnil působiště. „Mluvili jsme o něm už v létě, ale procházel si obdobím, kdy měnil klub a nehrál. Nechali jsme tomu čas, teď začal hrát,“uvedl Jarolím s tím, že Simiče povolal aspoň mezi náhradníky a jeho asistent Miroslav Koubek jej bude sledovat v sobotním duelu Serie A v Boloni.

Že by to však bylo vynuceno tím, že se o Simiče začali zajímat zájemci z jiných zemí, Jarolím odmítá. „Uvažujeme o něm bez ohledu na to, jestli by pak nemohl hrát za jinou zemi. Má velkou šanci, že bude dodatečně nominovaný,“zdůraznil Jarolím.

Také manažer týmu Jaromír Šeterle potvrzuje, že by se Simič měl dodatečně do výběru dostat. „V pondělí jsem se Stefanem mluvil, je v naprosté pohodě a na nominaci se těší. Znám ho velmi dobře, je to výborný kluk. Není nafoukaný a ani ukřivděný, pokud by v ní nebyl,“podotýká Šeterle. „Má šanci, bude nominován ještě jeden stoper. Ale zase nechceme podlehnout tomu, že bychom ho nominovali jen kvůli těm informacím, že by mohl hrát za jinou zemi. Zásadní je, aby měl výkonnost na českou reprezenta­ci,“navázal na Jarolímova slova.

Chce hrát za Česko

O „nechtěné“dítě s balkánským­i kořeny však začal být zájem skutečně až ve chvíli, kdy v médiích proběhly informace, že o něj stojí jiné reprezenta­ční výběry. Přitom nebylo daleko k tomu, aby si v této sezoně zahrál za Slavii, kde s fotbalem začínal. A byl tak víc Jarolímovi na očích. Na poslední chvíli však jeho hostování padlo, protože se vedení AC Milán domluvilo s Crotone. A tak Simič dál čekal.

Šeterle to však vidí jinak. „Jsme spolu v kontaktu od chvíle, kdy jsme ho vzali do jedenadvac­ítky. Pozitivně působí i jeho rodinné zázemí. Otec nám například posílá informace z italských médií,“uzavřel Šeterle.

Fotbalový obránce hrající na postu stopera se narodil 20. ledna 1995 bosenskosr­bským rodičům v Praze. Odchovanec Slavie fandí také Hajduku Split, odkud pochází jeho matka a kde žijí jeho prarodiče.

V roce 2012 přestoupil ze Slavie do FC Janov, o rok později se přesunul do AC Milán, kde si však v seniorském týmu nezahrál jediný zápas. Na hostování působil v italském Varese, belgickém Mouscronu a nyní v italském Crotone.

Hrál za české mládežnick­é výběry do 16 do 21 let (kromě „osmnáctky“). Letos v létě se zúčastnil ME do 21 let, odehrál všechny tři zápasy v základní skupině.

Vyznává pravoslavn­ou víru.

 ?? V dresu české jednadvací­tky nastoupil obránce Stefan Simič pětkrát, na premiérovo­u pozvánku do seniorské reprezenta­ce však zatím čeká. FOTO ČTK ?? Za lvíčata.
V dresu české jednadvací­tky nastoupil obránce Stefan Simič pětkrát, na premiérovo­u pozvánku do seniorské reprezenta­ce však zatím čeká. FOTO ČTK Za lvíčata.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic