Lidové noviny

Federer se před Masters šetří: Musím si orazit

- MIROSLAV NĚMÝ

PRAHA Tisíc bodů v banku? Děkuji, nechci. Tenista Roger Federer znovu potvrdil, že si svoji kariéru režíruje přesně tak, jak mu to vyhovuje.

„Mám za sebou pět zápasů v šesti dnech, musím si orazit,“vysvětlil, proč chybí na turnaji kategorie World Tour Masters v Paříži.

Tam může jeho rival Rafael Nadal potvrdit roli krále žebříčku.

Koleno, kvůli němuž vynechal většinu loňské tenisové sezony, nezlobí. Záda, která ho soužila v létě na severoamer­ických betonech, se také zdají být v pořádku. Jenže Roger Federer se ve vztahu ke svému tělu aktuálně řídí především rčením „důvěřuj, ale prověřuj“.

„Potřebuju se trochu zklidnit,“řekl švýcarským médiím poté, co vyhrál turnaj v Basileji, svůj sedmý v roce 2017. V roce úžasného comebacku, neboť ovládl mimo jiné grandslamy v Melbourne a v Londýně. Celkově je jeho bilance na luxusním poměru 49 triumfů a pouhých čtyř porážek.

Jenže taky je švýcarském­u fenoménovi 36 let. Není se kam hnát. „Nastoupit hned v Paříži by vzhledem k tomu, že se blíží Turnaj mistrů, nebylo rozumné,“uvedl. „Mrzí mě, že si nemůžu zahrát v hale Bercy, tenhle turnaj miluju. Jenže se příliš obávám toho, že bych se mohl zranit.“

V Basileji zažíval takovou podporu publika, že v průběhu akce přiznával: Musel jsem se krotit. „Bylo to skoro jako při exhibici, takže jsem občas potřeboval myslet na to, abych se držel svého herního plánu a nevymýšlel efektní věci,“popisoval.

Na to, že letos absolvoval pou- hých jedenáct turnajů, je sedm triumfů mimořádnou věcí.

Přesto mu jedna velmi sledovaná záležitost takřka jistě unikne: tím, že místo Paříže odpočívá, potřebuje Rafael Nadal k udržení se v roli světové jedničky pouze jediné vítězství. Buď v Bercy, kde začne dnes proti Korejci Čongovi, nebo na Turnaji mistrů v Londýně. Ten startuje 12. listopadu.

Prohraná bitva? Nejspíš ano. Prohraná „válka“? S tím na Federera nechoďte.

„Nikdo by si neměl myslet, že to snad znamená, že už mě pozice světové jedničky nezajímá,“uvedl. „Kvůli ní ostatně tenis všichni hrajeme.“

Federer je již teď jedním z nejlepších hráčů historie. Díky oslavám z Basileje zůstal na druhém místě v počtu vyhraných turnajů sám, s 95 tituly přeskočil Ivana Lendla.

Na 109 úspěchů Jimmyho Connorse už to asi stačit nebude, to by musel letošní úchvatné tempo udržet ještě v letech 2018 a 2019. Dívat se na všechny ostatní tenisty v roli žebříčkové­ho krále, to už vypadá jako reálnější cíl. Cíl, za nímž by se maestro mohl hnát s další chutí.

Nikdo by si neměl myslet, že už mě pozice světové jedničky nezajímá. Kvůli ní ostatně tenis všichni hrajeme.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic