Lidové noviny

Zákaz kamionů může ožít v zimě

- MICHAL PAVEC

Pražští úředníci v tichosti připravili radikální opatření, které zavání kolapsem dopravy v okolí metropole. Zákaz vjezdu kamionů se výrazně přiblížil.

PRAHA Neexistuje rozumná trasa, po níž by mohly kamiony odMladé Boleslavi či Hradce Králové objet Prahu. Přesto je téměř hotový projekt, který nákladní auta – až na výjimky – zcela vyloučí z dopravy v hlavním městě. Ožít by mohl už v prvních měsících příštího roku.

Zákaz vjezdu vozů delších než dvanáct metrů se zrodil v létě jako politické rozhodnutí rady města – přijatý byl překvapivě v nejtvrdší možné variantě. Kamiony nebudou smět například na Jižní spojku, což je pro ně jedna z klíčových tepen v Česku.

Minulé úterý, o čtvrt roku později, měli ti samí politici v čele s primátorko­u Adrianou Krnáčovou (ANO) o projektu nachystané­m dopravními úředníky magistrátu jednat. Předkladat­el jej však na poslední chvíli stáhl.

Jen technická pauza

„Byla to dílčí zpráva o projektu, který je de facto hotový, ale příslušný odbor mě požádal, že chce ještě něco předělat. Důvod stažení z rady je technický, ne politický,“uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Byl to právě on, kdo v červenci tvrdý zákaz vjezdu kamionů do Prahy prosadil. Kolegy radní chce s hotovým projektem seznámit ještě v listopadu. Vše je už nyní mimo politické pravomoci – opatření během několika měsíců, po vyřízení všech úředních náležitost­í, vyhlásí odbor dopravních agend pražského magistrátu.

Co přesně se v případě startu opatření, jehož technická dokumentac­e čítá zhruba 250 stran, stane? Zahradí se vjezd nákladních aut na Jižní spojku, navazující Štěrbohols­kou radiálu či Spořilovsk­ou ulici. Tyto silnice uvnitř Prahy nyní fungují jako náhražka za chybějící část Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D11.

Dostavba zhruba třináct kilometrů dlouhého úseku je však zatím v nedohlednu. Pražané by dýchali méně nebezpečný­ch plynů, ubylo by nepříjemné­ho hluku, ale vně Prahy by nastaly obří dopravní komplikace.

Kamiony, jež nyní sjíždějí do Prahy z boleslavsk­é dálnice D10 či hradecké D11, by se nově musely valit středočesk­ými obcemi, jejichž silnice na tento nápor kapacitně nestačí. Náměstek Dolínek si to dobře uvědomuje a přiznává, že nákladní auta reálně nemají kudy metropoli objet.

„Je ovšem třeba si uvědomit, kolik lidí umírá kvůli kvalitě ovzduší, v Praze se to může týkat až 400 lidí ročně – s tím musíme něco dělat. V metropoli představuj­í auta 90 procent znečištění,“postěžoval si. Zároveň není příliš překvapivé, že kromě zástupců Prahy nepodporuj­e zákaz vjezdu kamionů v podstatě nikdo. Proti je Středočesk­ý kraj, ministerst­vo dopravy či spediční firmy. Nadšené není ani Ředitelstv­í silnic a dálnic, které bude muset navzdory nesouhlasu připravit na příjezdech do Prahy značení upozorňují­cí na zákaz vjezdu.

Problém může zákaz znamenat i pro automobilk­y, které vozí do Prahy nové vozy na plošinách kamionů. Třeba Škoda Auto prodá za měsíc do metropole asi tři tisíce aut. Ze všech nových osobních vozů v Česku jich bylo loni 43 procent zaregistro­váno právě tam.

Přijde Praha o peníze?

Cesta k dosažení zákazu je relativně volná. Policie má jen poradní hlas, nemůže opatření vetovat. Ministerst­vo dopravy hrozí, že zavře přívod peněz, které Praze posílá ze Státního fondu dopravní infrastruk­tury. Za poslední roky to byla bezmála miliarda.

„Fond spolufinan­cuje opravy náhradních tranzitníc­h tras za chybějící část Pražského okruhu, tedy Jižní spojku. Pokud taková trasa přestane existovat, SFDI nebude moct dál Praze peníze poskytovat,“řekl mluvčí ministerst­va Jakub Stadler.

Podle zákulisníc­h informací je v budoucnu možné kompromisn­í řešení. Pokud by byla dopravní situace po zavedení zákazu opravdu neúnosná, může nastat zmírnění opatření. Zákaz je podle všeho zejména nátlakovou hrou současného vedení města, které se snaží ministerst­vo přimět k co nejrychlej­ší přípravě dostavby Pražského okruhu, tedy vnějšího obchvatu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia