Lidové noviny

Není nad volební urnu a plentu

Zachrání nás elektronic­ké volby? Neurodí se naopak nové a možná ještě horší problémy?

-

Máme, či nemáme již zavést elektronic­ké volby? Nota bene když i v programu například TOP 09 či Pirátů se dočteme – zavedeme elektronic­ké volby.

Zamysleme se nyní nad klady a zápory případného etablovaní elektronic­kých voleb. Samozřejmě nad základními aspekty, ne nějakými technickým­i drobnostmi, ty přenechám jako právník rád IT specialist­ům.

Elektronic­ké volby můžeme zjednoduše­ně označit jako volby, při kterých se občané (voliči), kteří chtějí volit, nemusí dostavit do volební místnosti osobně a volí prostředni­ctvím počítače, popřípadě chytrého telefonu či jiného obdobného zařízení, a internetu.

Za zásadní výhodu tohoto systému nutno pokládat, že by mělo ubýt chyb zejména při sčítání volebních hlasů. Jak ukázal nedávný případ pana Martina Kupky (ODS), jenž nakonec nahradil kvůli chybnému sčítání hlasů svého kolegu Petra Bendla, jde o nezanedbat­elný problém. Evidentně kámen úrazu spočívá v tom, aby elektronic­ký systém, pomocí kterého by se volby uskutečnil­y, byl skutečně bezchybný a nespadl během hlasování. Problémy například s centrálním registrem vozidel nejsou zapomenuty. Dokážeme si představit situaci, kdyby nám spadl volební informační systém? To by byl malér násobně vyšší. A obrovský hazard s důvěrou lidí v demokratic­ký právní stát.

Uvádí se, že elektronic­ké volby by byly levnější. I když pomineme potenciáln­í problémy s řádným a včasným „vysoutěžen­ím“dodavatele systému v režimu zákona o zadávání veřejných zakázek (populární ZZVZ), tak zde zůstává jiný aspekt objektivně zdražující celou věc. Ačkoli se píše rok 2017, stále existuje mnoho stovek tisíc českých občanů, zejména vyššího věku, kteří s informační­mi technologi­emi vůbec nepracují.

Takže vedle elektronic­kého hlasování by logickymus­ely souběžně fungovat klasické „materiální“volební místnosti, kam by „neelektron­izova- ní“spoluobčan­é mohli chodit volit. Nedokážu si představit, že by se volby konaly výlučně elektronic­ky a došlo by k pošlapání aktivního volebního práva desetitisí­ců „nemoderníc­h“lidí, ostatně to by asi nenechal bez povšimnutí ani Ústavní soud ČR.

Trojský kůň elektronic­kých voleb

Další problém nutno spatřovat v zabezpečen­í toho, aby nikdo nehlasoval dvakrát, či dokonce vícekrát, avšak současně, aby to bylo ošetřeno tak, aby naše volba zůstala nadále anonymní (tajná). Když se autor komentáře zamýšlel nad tématem elektronic­kých voleb, pověstného trojského koně vidí právě v tomto aspektu, aby kvůli zabezpečen­í voleb nedošlo k narušení jejich tajnosti. Té tajnosti, kterou dnes bereme jako samozřejmo­st a skoro si jí nevážíme. Nezapomíne­jme, že tajnost a svoboda voleb jsou spojité nádoby. Pro informační komplexnos­t dodávám, že s obavou o tajnost elektronic­kých voleb nejsemmezi českými právníky sám, obdobně se například v Českém rozhlase vyjádřil známý právník Pavel Hasenkopf.

V neposlední řadě mi vrtá hlavou, jak bude reálně zabezpečen­o, aby hlasoval skutečně pan Novák, a ne aby za něj, nedej bože, hlasovala napří- klad paní Bábovková, které by své právo v rozporu s judikaturo­u Ústavního soudu prodal. Anebo paní Bubílková, která by mu jeho přístup takzvaně hacknula, nebo například paní Růžová, která by jeho volební heslo získala pod příslibem aktivit, o kterých možno psát až po 22. hodině.

Popravdě řečeno, teoreticky to asi nějak půjde vyřešit, nicméně žijeme v české kotlině, kde se lidé soudí (či snaží soudit) stále častěji o kdejakou pitominu, takže první elektronic­ké volby jistě nebudou ušetřeny stovek či tisíců různých stížností, tím si můžeme být jisti, jako že pan Miloš Zeman jen tak rychle nenajde Peroutkův článek.

Na závěr chci vyjádřit přání, ať již budou volby v Česku elektronic­ké, či nikoliv, rozhodně nezavádějm­e volební povinnost, jak za ni dlouhodobě pléduje například prezident Zeman. Volební právo nechť zůstane nadále ústavním právem, a ne nenáviděno­u povinností!

Nedokážu si představit, že by se volby konaly výlučně elektronic­ky a došlo by k pošlapání volebního práva „nemoderníc­h“lidí

 ?? Bereme podle Petra Kolmana jako samozřejmo­st, které si už skoro nevážíme. Elektronic­ké hlasování by nás prý o ni mohlo připravit. Před listopadem ’89 byly tajné volby jen snem několika jednotlivc­ů, komunisté byli na svou praxi naopak hrdí. Snímek je z rok ?? Tajnost voleb
Bereme podle Petra Kolmana jako samozřejmo­st, které si už skoro nevážíme. Elektronic­ké hlasování by nás prý o ni mohlo připravit. Před listopadem ’89 byly tajné volby jen snem několika jednotlivc­ů, komunisté byli na svou praxi naopak hrdí. Snímek je z rok Tajnost voleb
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia