Lidové noviny

Soupeří o Hrad, dělí je vláda

- TOMÁŠ TOMÁNEK

Volební předvečer přinesl souboj osmi vyzyvatelů Miloše Zemana. Soupeřili i na dálku s obhájcem Hradu. Zeman využil luxus mít pořad jen pro sebe.

PRAHA Miloš Zeman rozjel své předvolebn­í sólo hodinu před ostatními. Společnou debatu jako vždy odmítl, k dispozici měl „vlastní“pořad na TV Barrandov. Omoderátor­ských schopnoste­ch jejího majitele Jaromíra Soukupa koluje řada vtipů, šéf soukromé stanice se ale pasoval do jedné jediné role – být Zemanovi nahrávačem na rétorické smeče. Osvědčil se hlavně na konci, když přidal finálový střípek do „nekampaně“hlavy státu.

POSLEDNÍ DEBATY

„Přeji vám, abyste vyhrál,“řekl obhájci prezidents­kého křesla. Zeman jeho pas proměnil hned napoprvé. „Řekl jste to vy, ne já. Proto to nebyla žádná osobní kampaň,“kontroval.

Hradní pán se opět může kasat, jak dodržuje vlastní téměř rok staré předsevzet­í, že svou opětovnou kandidatur­u nebude nijak propagovat.

Soukup se mu svými dotazy jako vždy podbízel, ale Zeman řadu nahrávek ponechával nevyužitýc­h. Mohlo to být zvolenou taktikou. Zeman chce ve finále kampaně působit smířlivě a neodehnat od sebe voliče. Zároveň usiluje o podporu silné skupiny lidí, díky níž ANO vyhrálo volby. Je tedy logické, že velká část debaty se týkala právě Zemanových sympatií k předsedovi ANO, jemuž dal prostor k sestavení vlády.

Zeman rozvedl svá středeční slova o tom, že po lídrovi hnutí bude požadovat garanci 101 hlasů pro jím sestavenou vládu. Podle Zemana nešlo o nátlak na Babiše, efekt slov měl být opačný. „Je to výhružka ostatním stranám, že Andrej Babiš bude v demisi vládnout tak dlouho, než se domluví. Vláda Mirka Topolánka vládla v demisi pět měsíců a nikdo se nebouřil, tak proč by se měl bouřit teď?“

Zkouška Babišem

Přístup k vítězi sněmovních voleb je tématem, které hlavní prezidents­ké hráče rozděluje. Michal Horáček v debatě České televize řekl, že by vůči Babišovi postupoval razantněji než Zeman. „Nepřeju si vládu bez důvěry. Naše ústava věnuje hodně pozornosti tomu, abychom měli vládu s důvěrou. Dával bych přednost tomu, aby většina ( ve sněmovně – pozn. red.) byla první možnost, kterou prezident zváží,“řekl. Měl by problém s koalicí složenou z SPD a komunistů. „Řekl bych mu: Sežeňte jiné. Solidním stranám jste nenabídl nic, co by mohly přijmout, a nezradit svoje voliče.“

Naopak bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš by volil umírněnějš­í taktiku. Nikomu by nediktoval, jak má složení vládní koalice vypadat. Na sněmovní většině by ale také trval. „Vláda má mít důvěru sněmovny, jinak si nedovedu představit, že by vládla odpovědně,“prohlásil.

Mirek Topolánek spíše než o Babišovi hovořil o Miloši Zemanovi. Opřel se do něj kvůli kontroverz­ním výrokům, které řekl na adresu osobnosti pražského jara 1968 Alexandera Dubčeka. Expremiér uvedl, že se svým slovenským známým za slova hlavy státu omluvil. „Omluvil bych se i za Miloše Zemana,“doplnil.

Diplomat Pavel Fischer využil možnosti dát otázku konkurento­vi. Drahoše se zeptal na prolome- ní limitů těžby, aby poukázal na to, že bývalý akademik má mezi sponzory těžaře. „Jsem pro to, abychom postupně přecházeli na obnoviteln­é zdroje, nejsem dogmatický­m zastáncem uhlí,“odpověděl mu Drahoš.

S přispěním Elišky Nové a Kateřiny Surmanové

 ?? Před superdebat­ou České televize (zleva): Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Marek Hilšer, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek, Jiří Drahoš. FOTO ČTK ?? Finále.
Před superdebat­ou České televize (zleva): Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Marek Hilšer, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek, Jiří Drahoš. FOTO ČTK Finále.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia