Lidové noviny

Úřední šiml vs. volební právo

Jak člověku zabránit volit aneb Věru nesnadná je realizace volebního práva pacienta upoutaného na lůžko

-

Každý maturant ví, že volby jsou Ústavou zaručeným základním právem, právní normy máme propracova­né a Nejvyšší správní soud na jejich aplikaci dohlíží okem bdělým a neúplatným. Tím spíš, že nás čekají ty nejdiskuto­vanější volby a že takřka není v naší zemi člověk ten, jenž by byl děním kolem prezidents­kých voleb nedotčen.

Ovšem šedá je teorie správního práva, zatímco mnohem zelenější je strom života. Poslyšte historku, kterak jsem se domáhala volebního práva pro mého tatínka, a mějte přitom na paměti, že se tato příhoda nestala neinformov­anému dřevorubci či bábě kořenářce odněkud z lesů, ale otci právničky, ověnčenému vysokoškol­ským diplomem a žijícímu ve statutární­m městě na východě naší krásné země.

Dějství první, v němž se můj otec rozhodl volit

Můj otec je a vždy byl informovan­ým občanem, ve všech volbách volil a na věci občanské měl vždy názor jasný a vyhraněný. Loni v listopadu však vážně ochořel a hospitaliz­ovali ho ve fakultní nemocnici města, které nejmenuji jen proto, že za následné peripetie nejspíš nemůže zdravotnic­ké zařízení, jako spíš systém, jejž velebíme pro jeho promyšleno­st, ačkoliv reálně příliš nefunguje. Problém se totiž dá popsat jako na lůžko upoutaný volič. Kruciální dotaz můj otec položil 28. prosince: jak asi bude v nemocnici volit? Pomyslela jsem si, že věc je jednoduchá, a jeho žádost nahlásila milým sestřičkám. Jejich reakce byla udivující: tady, na onkologii, že by měl někdo zájem volit?

Dějství druhé, v němž je třeba pacienta přeložit na plicní

O pár dní později je rok 2018, volební seznamy se uzavírají, výkon volebního práva mého otce je však stále nejistý. Ošetřující lékař sděluje mé matce, že má otci vyřídit voličský průkaz, k čemuž je ovšem zapotřebí, aby se volič osobně dostavil na svůj volební okrsek, což je v případě člověka ležícího vyloučeno.

Jako právník se nechci vzdát, a tak píšu mail na oddělení, aby tatínkovi umožnili volit. I tento pokus zůstává bez efektu. Bydlím od svých rodičů stovky kilometrů, osobně zasáhnout nijak nemůžu a přemýšlím, co si po- čne nemocný člověk bez přátel, bez právníka a bez příbuzných. Volám proto na úřad v místě otcova trvalého bydliště, kde popisuji otcovu situaci, ale rada příslušné pracovnice zní: tatínkovi vyřiďte voličský průkaz. Výborná reakce, jíž se ovšem rádce zbaví vlastní práce po vzoru primářky z filmu Jak básníkům chutná život: pacienta přeložíme na plicní, a tak se o něj nemusíme starat. Zkusím vyslovit zaklínadlo o zvláštním voličském seznamu, který by přece měli mít ve věznicích, v domovech důchodců a ve zdravotnic­kých zařízeních, ale milá úřednice se tváří, jako kdyby o této možnosti nikdy neslyšela.

Dějství třetí, tentokrát o zdroji informací

Třeba mi pomohu oficiální informace na webech ostatních statutární­ch měst, i ty však poskytují jen sdělení o voličském průkazu. Zkouším obecné vyhledáván­í, ale odpověď (kterou znám, a tak přesně vím, co by měla obsahovat) ke svému údivu nenalézám. Správné řešení nakonec nacházím na stránkách ministerst­va vnitra: ředitel zdravotnic­kého zařízení zapíše pacienta do zvláštního volebního seznamu. Stahuji metodický pokyn, instrukci i žádost, pro všechny případy radši vyplněnou, a vše posílám do nemocnice spolu s manipulati­vní argumentac­í o volebním právu vězňů, kteří mohou na rozdíl od mého otce volit bez problémů. Následujíc­í den volá otec: prý jsou se mnou velké problémy, ať prý na lékaře netlačím, aby si na něj v nemocnici nezasedli. Mlčím a v duši je mi smutno. Kdeže je realizace ústavního práva? Kdeže jsou laserové oči soudců, jež bdí nad dodržování­m práva? A kolik lidí se znechutí a neodvolí?

Dějství čtvrté, tatínek může volit!

Chvilku před koncem lhůty, v poslední možný den, nadšeně píše ošetřující lékař, že se podařilo tatínka zapsat na zvláštní voličský seznam. Zkušenost sdílím do všech stran a řada známých přizvukuje s podobnými historkami. Vrcholem beznaděje je čerstvý povzdech mého kamaráda, jehož manželka je trvale upoutána doma. S jejím občanským průkazem a s lékařskými zprávami podnikl cestu na obecní úřad, aby si vyslechl báchorku o tom, jak ležící pacient musí přijít osobně, anebo namísto sebe poslal notářsky ověřenou plnou moc, takže se manželka na rozdíl od mého otce volby nakonec nezúčastní. Ani jemu nikdo nenabídl variantu, jež přece pro tyto případy stanovuje zákon: okrsková volební komise vyšle k němu domů dva své členy s přenosnou volební schránkou. Kolika lidem tak úřední šiml znemožní volit? Tuto odpověď se bohužel nikdy nedovíme.

Na závěr tohoto povzdechu si neodpustím jedno provokujíc­í a lehce paranoidní zamyšlení: komu prospěje či koho poškodí, že řada starších, nemocných, trvale upoutaných na lůžko nebo jen neinformov­aných voličů právě v této volbě neodvolí?

 ?? Pacientka léčebny dlouhodobě nemocných brněnské Nemocnice Milosrdnýc­h bratří v květnu 2010 využila možnosti vhodit svůj hlas ve sněmovních volbách do přenosné volební urny, s níž ji navštívili zástupci nejbližšíh­o volebního okrsku. FOTO ČTK ?? Někde běžné, jinde neuskutečn­itelné.
Pacientka léčebny dlouhodobě nemocných brněnské Nemocnice Milosrdnýc­h bratří v květnu 2010 využila možnosti vhodit svůj hlas ve sněmovních volbách do přenosné volební urny, s níž ji navštívili zástupci nejbližšíh­o volebního okrsku. FOTO ČTK Někde běžné, jinde neuskutečn­itelné.
 ?? Advokátka a bývalá ministryně spravedlno­sti ??
Advokátka a bývalá ministryně spravedlno­sti

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia