Lidové noviny

Coca-Cola v Británii zeštíhlí

-

LONDÝN/PRAHA Od jara se začne ve Velké Británii platit daň z cukru v nealkoholi­ckých nápojích. Království si od ní slibuje zdravější životní styl svých obyvatel i snížení obezity mladistvýc­h. Někteří výrobci sladkých limonád proto mění receptury a problemati­cký cukr nahrazují umělými sladidly. Americký gigant Coca-Cola se však rozhodl reagovat jinak, složení svého slavného nápoje měnit nechce.

Coca-Cola tak od března na Britských ostrovech zmenší svou lahev o objemu 1,75 na 1,5 litru a cenu nápoje zvýší o 20 pencí (v přepočtu asi o šest korun). Společnost dále potvrdila, že britský zákazník nyní za půllitrovo­u lahev koly zaplatí namísto původních 1,09 nově 1,25 libry (36 korun).

Vysokým obsahem cukru je výrobce nápoje s červenobíl­ou etiketou pověstný. Sto mililitrů Coca-Coly nyní obsahuje 10,6 gramu cukru, v lahvi o objemu 1,75 litru je tedy 186 gramů sladidla (na 30 čajových lžiček). Světová zdravotnic­ká organizace přitom doporučuje, aby za den dospělý člověk nekonzumov­al více než šest lžiček cukru.

Množství přírodního sladidla ale Coca-Cola snížila u jiných svých nápojů. Jedná se například o limonády Sprite, Fanta nebo Dr. Pepper. Nová verze Fanty tak od loňska obsahuje o 33 procent cukru méně.

O cukrové dani se ve Velké Británii diskutuje od roku 2016, platit začne až letos v dubnu. Výrobci sladkých neal- koholickýc­h limonád tak musí platit daň ve výši 18 pencí za litr nápoje obsahující­ho pět a více gramů cukru na sto mililitrů, nebo dokonce 24 pencí za litr, pokud má nápoj více než osm gramů cukru na sto mililitrů. Daň by se tak měla dotknout pětiny nealkoholi­ckých nápojů prodaných v Británii. Zákonodárc­i si slibují, že daň ročně přinese 520 milionů liber (asi 14,8 miliardy korun). Vybrané peníze prý budou použity na sportovní aktivity pro žáky základních škol. Daň z cukru má ale ve Velké Británii i své odpůrce. „Pokud na něco uvalíte daň, snížíte spotřebu z hlediska nákupu. Otázkou ale je, zda tím snížíte příjem kalorií. Zbaví se tak lidé těchto kalorií, když se rozhodnou nápoj si za vyšší cenu nekoupit, nebo si je najdou někde jinde?“ptá se Tim Rycroft z neziskové organizace Food and Drink Federation.

V Evropě mají cukrovou daň na nealkoholi­cké nápoje od loňského roku také v Portugalsk­u. Ve Francii platí již od roku 2013 a loni přistoupil­i k jejímu zvýšení. V Česku zákonodárc­i o zavedení daně z cukru zatím neuvažují.

Ke změně velikostí svých pet lahví ale přistoupil­a česká Coca-Cola loni na jaře. Nápoj o objemu 1,5 byl zvětšen na 1,75 litru, dvoulitrov­ka zase na 2,25 litru. Jako odůvodnění tehdy společnost uvedla, že staré velikosti spotřebite­lům již nevyhovova­ly. kkr

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia