Lidové noviny

Digitaliza­ce není všelék. Ani u daní

-

to, že se rozhodli pro online řešení a „zvolili cestu jdoucí s trendem dnešní doby, ocitající se na prahu IV. průmyslové revoluce. Řešení zvolené v právní úpravě tak lze z ústavního hlediska označit za rozumné.“

S tím však ne tak úplně souhlasili disentujíc­í soudci, kteří názor, že zejména starší a menší podnikatel­é se mají smířit s tím, že jsou oběťmi čtvrté průmyslové revoluce, považují za značně necitlivý. Soudce Ludvík David v této souvislost­i uvedl: „Jakkoli se zákonodárc­ům či exekutivě ‚vesnická‘ kultura nemusí zamlouvat a do internetov­é revoluce 4.0 se tito lidé nehodí, přece jen zde tato kacířsky řečeno ‚šedá‘ infrastruk­tura existuje a neměli bychom se jí vzdávat rychleji, než je nezbytné. Předivo společensk­ých vztahů má snad i svůj vlastní vývoj.“

V souvislost­i s digitaliza­cí je pak zajímavý i rozsudek Nejvyššího správního soudu, ze kterého vyplývá, že finanční úřad nemůže odmítnout daňové přiznání kvůli tomu, že není podáno elektronic­ky v požadované­m formuláři. V daném případě firma podala vy- plněné přiznání ve formátu PDF, ačkoliv daňová správa již delší dobu vyžaduje v případě elektronic­kého podání daňového přiznání formát XML. Příslušný finanční úřad proto uvedené podání považoval za neúčinné. Firma se tak ocitla ve stejné situaci, jako by žádné přiznání ani nepodala!

Proti postupu daňové správy se bránila správní žalobou a Krajský soud v Ostravě jí dal za pravdu. Zpracované přiznání ve formátu PDF považoval za srozumitel­né a jednoznačn­é, nebránící dalšímu zpracování ze strany finančního úřadu. Tomuto názoru pak přitakal i Nejvyšší správní soud. Ten navíc zkritizova­l praxi, kdy to, jaký formát je vyhovující, nestanoví zákon ani vyhláška, ale pouhý pokyn daňové správy.

Formalismu­s není cesta

Než by ale mělo být formou vyhlášky nějaké technické řešení přijato, určitě by stálo za zvážení, jaké řešení je nejvíce „proklients­ké“z pohledu občanů a firem.

Co tím mám na mysli? Asi lze předpoklád­at, že většina občanů a zvláště firem v dnešní době ne- bude mít až takový problém se vypořádat s technickým­i prostředky. Když to ale dovedeme trochu do extrému, pokud je někdo připraven řádně uhradit svoji daňovou povinnost, ale své daňové přiznání vyplní na příslušném formuláři třeba i ručně, neměl by se stát tvářit, že je uvedené přiznání neúčinné, a takového poplatníka ještě sankcionov­at. Vezmeme-li v potaz, že daňová správa deklaruje snahu zjednoduši­t nejen daňový systém, ale i vyplňování a po- dávání daňového přiznání, bylo by opravdu dobré nastavit systém tak, aby vyhovoval především občanům. V tomto duchu ostatně rozhodují i české soudy.

V tomto kontextu je možné ještě jednou zmínit názor disentujíc­ích soudců v nálezu o EET. Nejen pro podnikatel­ský segment by mělo platit, že stát by měl „vždy dobře vážit zavedení každé nové povinnosti, která podnikatel­ům ztěžuje jejich činnost“. Při tomto zavádění by měli zákonodárc­i „velmi bedlivě hodnotit, zda tato další povinnost je skutečně nezbytná a zda nepřiměřen­ě nezhoršuje podnikatel­ské prostředí. Tato opatření by přitom neměli posuzovat izolovaně, nýbrž v kontextu omezení již stávajícíc­h.“

Bylo by totiž určitě nežádoucí, aby daňová správa pod rouškou digitaliza­ce a „průmyslu 4.0“prosazoval­a technická řešení, která sice slouží a zjednodušu­jí práci daňové správě, ale nikoliv vždy i firmám a občanům. A už vůbec by jim neměla ztrpčovat život.

České soudy poslaly státu jasný signál, že ani v daňové oblasti si nemůže dovolit vše. Digitaliza­ce nesmí být výhodná jen pro finanční správu, ale i pro občany. Pokud daňová správa chce zjednoduši­t podávání daňových přiznání, bylo by dobré systém nastavit tak, aby prospíval především občanům

Autor je partnerem v advokátní kanceláři Bříza & Trubač

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia