Lidové noviny

„Kavárna musí zavřít ústa“

Miloš Zeman si po zvolení vytyčil jako hlavní téma posílení prvků přímé demokracie

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Velkému sálu vévodí pódium s křesílky, kam později dorazí Miloš Zeman se svými nejbližším­i. Scéna vyniká o to víc, že jinak v místnosti není žádný nábytek. Novináři, kteří přicházejí do Zemanova volebního štábu v pražském Top hotelu sledovat výsledky jeho utkání s Jiřím Drahošem, se rozhlížejí, kam si rozložit notebooky. Není kam, a tak si všichni zkoušejí posedat na zem k několika málo elektrický­m zásuvkám, aby mohli pracovat. Novinářky, které si z respektu k významu okamžiku a k úřadu prezidenta oblékly šaty, se snaží usadit u zdi, aniž by pokoušely vlastní důstojnost.

Osoby nižší inteligenc­e

Úvodní scéna ze sobotního volebního štábu symbolicky navodila, jak staronový prezident Miloš Zeman a jeho blízcí přistupují k okolí. Existují spojenci, těm je třeba poděkovat. A pak jsou ti ostatní, které je třeba urazit.

Zeman po zvolení nejdříve prohlásil, že jeho druhá pětiletka na Hradě bude jiná. „V televizi Barrandov už jsem řekl, že bych chtěl být, jak stárnu, poněkud pokornější, poněkud méně sebevědomý a poněkud vstřícnějš­í vůči názorům lidí, kteřímají jiné názory, než mám já. Být méně arogantní, i když si o některých z nich i nadále nebudu myslet nic dobrého,“oznámil.

Příslib porušil neprodleně. Rozdělil jízlivé urážky novinářům, mezi nehodné zahrnul i některé politiky. „Moje základní téma, a tady se mnou bude asi souhlasit Tomio Okamura, který je taky za mnou: chci, což jsem do jisté míry dělal i v minulosti, bojovat za to, čemu říkám aktivní občanství. Přesvědčil jsem se totiž, že nejen novináři, ale i někteří politi- ci mají inteligenc­i, která je podstatně nižší, než je inteligenc­e normálních občanů. A právě proto bych si přál, aby se tito normální občané mohli rozhodovat nejen v referendu, ale také například v přímé volbě starostů, primátorů a hejtmanů,“uvedl Zeman. Za útočný sarkasmus se mu sympatizan­ti odměnili souhlasným veselím. Zmíněný Okamura přitakal, na Zemanově vizi ostatně již pracuje předložení­m patřičného návrhu zákona.

„Aktivní občanství“

Zeman v sobotu jasně pojmenoval svůj záměr do dalšího mandátu a předvedl i ty, o něž se hodlá opírat při jeho realizaci. Důrazem na „aktivní občanství“bude zvyšovat odpor k tradiční politické scéně a pomůže tak etablovat hnutí, která jsou označována za antisystém­ová. Především hnutí ANO a SPD.

Okamura mu stál rovnou po boku, přestože ho sužovala vysoká teplota, jak sám zdůrazňova­l, a dorazil také statutární předseda sociálních demokratů Milan Chovanec.

Celá ČSSD žádné doporučení, koho volit, nevydala, i proto, že v tom straníci nebyli jednotní, například část hejtmanů se vyslovila pro Drahoše. Sám Chovanec, který byl po sněmovních volbách v roce 2013 mezi těmi, kdo obratem vyrazili za Zemanem na poradu do Lán, ale vystupoval před prvním i druhým kolem boje o Hrad jednoznačn­ě. Podporoval Zemana a chválil ho jako čitelného politika, jenž má na srdci národní zájmy. Den poté, co Zeman obhájil post prezidenta, oznámil Chovanec, že bude kandidovat na post předsedy ČSSD.

Klausových pět procent

Znovuzvole­ný prezident dokázal, že ne všichni novináři jsou podle něj duševně méněcenní, když si na pódium dva přivedl. Majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa, s nímž se každý čtvrtek potkává při společné bilanci dění, a Alexandru Mynářovou, manželku svého kancléře Vratislava. Dělící čáru mezi žurnalisty dokládalo i barevné rozdělení prostoru a možnost pohybu.

Většina novinářů měla žlutou visačku a směla se vyskytovat ve velkém sálu bez nábytku. Hned vedle se nacházela modrá zóna, vyhrazená členům SPO a podporovat­elům Zemana. I tam pobývali lidé se žlutým označením, společné měli to, že občasně přispívají na web Parlamentn­í listy, jejichž zástupce šéfredakto­ra Radim Panenka vydal spolu s Jiřím Ovčáčkem sebrané rozhovory se Zemanem. Zemanovi nejbližší čekali na výsledky v soukromém separé v jiné části hotelu. Tam právě seděl většinu odpoledne Okamura, Chovanec, Soukup, manželé Mynářovi nebo šedá eminence hradní politiky a ekonomický poradce Martin Nejedlý. Zeman musel urazit poměrně dlouhou cestu spojovací chodbou, když se i se skupinkou přesouval ze salonku mezi své fanoušky a novináře.

Právě v chodbě se potkal s dalším ze svých podporovat­elů, s expreziden­tem Václavem Klausem, s nímž ho už od roku 1998 pojí pou- to opoziční smlouvy. Klaus si nejdřív Zemanovi řekl o uznání, že aspoň pět procent voličů přivedla Zemanovi jeho přímluva, a v tomto směru dostal, oč požádal.

„Já jsem tady všem lidem říkal, že to je vítězství nejen tvoje, ale že je to vítězství rozumných lidí v této zemi. Rozumných lidí, kteří se nenechali zmanipulov­at mediálními neuvěřitel­nými ataky. Já myslím, že pro nás pro všechny je to dobrý závdavek do budoucna. Jistojistý důvod k optimismu naší budoucnost­i,“sdělil expreziden­t nynější hlavě státu.

Zeman cítil potřebu definovat, kdo jsou nerozumní lidé, kteří prohráli. „Pražská kavárna, což je takové společenst­ví sebe se utvrzující­ch lidí, kteří v životě příliš mnoho nedokázali, teď asi, pokud nebude chtít pět let fňukat, že neprošel její kandidát, bude muset zavřít ústa,“sdělil a odkázal na anglickou verzi výzvy k tichu Shut up, která se podle něj dá přeložit i jadrněji.

„Chci bojovat za to, čemu říkám aktivní občanství. Přesvědčil jsem se totiž, že nejen novináři, ale i někteří politici mají inteligenc­i, která je podstatně nižší, než je inteligenc­e normálních občanů.“

Ach synku, synku...

K přesvědčen­í, že se na Zemana vedly neférové útoky, se na dálku přidal i nepřítomný Babiš. „Věřil jsem, že kampaň založená na útocích na něj nebude úspěšná, a jsem rád, že jsem se nemýlil,“napsal premiér na svůj twitterový účet. Na druhou stranu Zemanův tým zaplatil distribuci letáků a výlep billboardů, kde se naznačoval­a souvislost mezi přílivem migrantů a zvolením Drahoše.

Poraženému poslali v sobotu členové Strany práv občanů šťouchanec. Sborově, s předsedou Janem Velebou v čele, zazpívali oblíbenou píseňMasar­yka Ach synku, synku. Tu píseň, již si Drahoš pěl se svými příznivci v Lucerně, zatímco Zeman překlápěl vývoj preferencí ve svůj prospěch v sólové televizní debatě na Barrandově.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic