Lidové noviny

Zeman dokázal mobilizova­t proti elitám

-

PRAHA Nedůvěra kmédiím či kritika menšin. Témata, která až tolik nezajímají příznivce Jiřího Drahoše, ale dokážou přitáhnout voliče Miloše Zemana, mohla podle sociologa a šéfa společensk­o-politickýc­h výzkumů agentury Median ovlivnit výsledek volby.

Daniela Prokopa

LN Prováděli jste průzkumy ještě před druhým kolem. Co z nich vyplývalo?

My jsme prováděli porovnávac­í průzkumy. Šlo o stejnou skupinu 1146 respondent­ů, které jsme zpovídali třikrát. V pondělí, ve středu a v pátek. Vyplývá z toho, že Zeman nabral voliče ANO a že zmobilizov­al neúčastník­y ve volbách. Hodně lidí, kteří se v pondělí nechtěli voleb zúčastnit, nakonec volit šlo. Bylo to vlivem posledního týdne. Vytratila se témata důležitá pro voliče Jiřího Drahoše, jež nechávala klidným ten pasivní elektorát. Lidi, kteří nemají zájem o politiku, zahraniční politiku a často nevolí ani ve sněmovních volbách. Kampaň Miloše Zemana naproti tomu nastoloval­a spíše témata štěpící a mobilizují­cí proti elitám.

LN Jak si lze vysvětlit vysokou volební účast?

To je důsledek toho, že Zeman mobilizova­l část společnost­i. Když se podíváme na některé „chudé“okresy v Moravskosl­ezském kraji – Bohumín, Karviná a tak dále –, ukazuje se, že účast stoupla až o sedm procentníc­h bodů. Nárůst byl ještě větší než u bohatých regionů. Takže se srovnaly nerovnosti mezi účastí. Kdyby v těchto okresech byla o patnáct nebo dvacet procent nižší než v Praze, což se stává, Zeman by jen těžko vyhrál.

LN Byla Drahošova kontaktní kampaň dobře zvoleným krokem? Půlka míst, kam zamířil, zůstala prozemanov­ská.

Myslím, že na ni bylo pozdě. Nevím, jestli měl být místo toho v debatě na TV Barrandov, tu přece jen nesleduje tolik lidí a její diváci jsou spíš už rozhodnutí. Pokud jde o Novu, těžko říct. Nevíme, jak by tam debata vypadala. Kdyby probíhala jako na Primě, ničemu by to asi nepomohlo. Myslím ale, že Drahoš a jeho tým jen uvolnil prostor negativní kampani Miloše Zemana. sk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic