Lidové noviny

Kde zůstala zahraniční ideodiverz­e?

- ZBYNĚK PETRÁČEK

Vyhraje-li jeden kandidát přímý souboj ve stylu kdo s koho, těžko pak hledat klady, na kterých by se shodly tábory vítěze i poraženého. Ale teď by se jeden takový našel. Ať už si o kampani, jejích aktérech, marketérec­h či podrazech myslíte cokoliv, to vše vychází z domácích zdrojů, debat či sporů. I nedoložená poznámka Jiřího Drahoše omožném ovlivnění kampaně z Ruska vyšuměla, než mohla být brána vážně. Ostatně nebyla přímým obviněním, ale jen výstrahou ve stylu „nerad bych se dozvěděl, že u nás došlo k ovlivnění“. Možná i proto pak „brzdil koně“, přesněji řečeno brzdily je oba tábory.

Kde zůstali všichni ti zahraniční padouši a ideodiverz­anti, jimiž se ve světě i u nás tak rádo straší? Ve finále kampaně se nestrašilo ani vlivem Vladimira Putina, ani činností zahraniční­ch ambasád (ruské, americké, čínské), ani tajnými službami (KGB, CIA, Mosad), ani ruskými hackery, ani plutokraty (George Soros), ani Vatikánem, ba ani sudetskými Němci, a to už je co říct.

Když v pátek vydaly tiskové agentury zprávu, že Sudetoněme­cké krajanské sdružení udělí Cenu Karla IV. vídeňskému arcibiskup­ovi Christophu Schönborno­vi (narodil se 22. ledna 1945 ve Skalce na Litoměřick­u a byl odsunut v kojeneckém věku), mělo to účinek jen webu. Diskutéři pod článkem na serveru Novinky se hned zaměřili na Jiřího Drahoše: To on by jim (rozuměj „sudeťákům“) majetky určitě vydal. Ale samotná kampaň zůstala tohoto tématu ušetřena. Kdy jsme to zažili naposledy?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic