Lidové noviny

ČEZko v Zemanových zádech

- JAN KLESLA

Vprvním povolebním projevu Miloš Zeman prohlásil, že doslova za ním stojí jeho nejbližší. Zpoza mohutného Putinova obdivovate­le, poradce Martina Nejedlého, přitom vykukoval rozesmátý šéf polostátní skupiny ČEZ. Demonstrat­ivní účast Daniela Beneše v kruhu nejbližšíc­h znovuzvole­ného prezidenta je mimořádně důležitá pro další vývoj české ekonomiky a politiky.

Jednoho z nejmocnějš­ích byznysmenů pojí se Zemanem dlouholeté osobní vazby. Jeho otec byl významný moravskosl­ezský sociální demokrat a jejich někdejší předseda podle řady zpráv při svých návštěvách regionu pobýval právě u Benešů. Sám šéf ČEZ a někdejší člen ČSSD vysvětlil svou překvapivo­u účast serveru Českého rozhlasu tak, že si s hlavou státu tykal už dlouho před tím, než měl cokoliv společného s energetick­ým gigantem.

Přes šest let už ale má, a přesto se zatím v takto jasné spojitosti se Zemanem neobjevil. Firma obchodovan­á na pražské burze, přezdívaná pro rozsáhlé konexe z dob Benešova předchůdce Martina Romana „ČEZko“, se zatím navenek držela politické neutrality. V souvislost­i s parlamentn­ími volbami se ale spekuloval­o o přeobsazen­í dozorčí rady ČEZ i přímo jeho šéfa, v čemž má stát jako hlavní akcionář zásadní slovo.

Vztahy Daniela Beneše a Andreje Babiše přitom nebyly zrovna idylické. Okázalou podporou a veřejným spojením s prezidente­m, který bude jmenovat novou vládu, tak může Beneš vysílat jasný signál, že pro premiéra jsou on i ČEZ nedotknute­lní.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic