Lidové noviny

Šlapat budou fanoušci i Tata Bojs

-

Mohou na to být dva úhly pohledu. Jeden, že dnešní doba je tak zmlsaná, že se musejí pro věci ještě nedávno úplně normální a běžné vymýšlet nové a nové, čím dál bizarnější kontexty. Druhý, že právě možnost vymýšlení těchto kontextů je na dnešní době nejzábavně­jší. Nehodnotím, který z těch přístupů je správný, osobně to mám „kus od kusu“a často stojím někde mezi.

Pěkným příkladem je koncert skupiny Tata Bojs, který proběhne za týden, 5. února v pražském kině Aero. To slaví dvacáté narozeniny a kromě jiných akcí (jako bude třeba speciál Festivalu otrlého diváka) pozval právě tuhle kapelu, aby zde odehrála „cyklokonce­rt“. Název napovídá: do sálu bude nainstalov­áno osm speciálně upravených kol napojených na tzv. cykloelekt­rárnu. Návštěvníc­i koncertu budou šlapáním na kolech pohánět světla, scénu a projekce během celého koncertu. Aeru se – prý, nebyl jsem u toho – povedlo vloni rozjet koncept Cyklokina, při jehož projekcích diváci šlapáním vytvářejí energii potřebnou pro uskutečněn­í projekce. Pokud šlapat přestanou, projekce filmu se zastaví. Stejně to bude i v případě koncertu Tata Bojs.

Zpěvák kapely Milan Cais se samozřejmě těší. Do tiskové zprávy ke koncertu řekl: „První koncert Tata Bojs v roce 2018 a hned takhle výjimečný. Jsme rádi, že se můžeme stát součástí oslav dvaceti let kina Aero. Zahrajeme po delší době náš elektro-akustický set, který skýtá písně napříč všemi našimi alby. Když budou šlapat fanoušci, tak naše hudba bude šlapat taky.“No, neodpustím si poznámku, že by možná bylo docela milé, kdyby sami hudebníci šli příkladem a přinejmenš­ím energií na pódiu tradičně sršící, skákající a po všech čertech lezoucí „otcové zakladatel­é“Mardoša a Milan Cais aspoň část koncertu sami odšlapali.

Ten nápad, sledovat kapelu nebo film ze sedačky bicyklu, je svým způsobem zábavný, jistě se u jeho realizace dá docela vyskotačit, chápu i jeho didaktický rozměr, ale pro mě to není. Městské cyklomódě, jejíž součástí podobné akce jistě jsou, jsem nepropadl. Připouštím, že jsem na to příliš líný. A Tata Bojs si dám s radostí kdykoli, ale bez šlapání. Klidně úplně akusticky, bez světel a projekcí.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic