Lidové noviny

Federerova pohádka, 20. díl

Nejúspěšně­jší tenisté

- DAVID MRZENA

Byla to ta největší prověrka. Ale s úspěšným koncem. Legendární tenista Roger Federer obhájil loňské vítězství na Australian Open. Ve finále přehrál v pětisetové bitvě chorvatské­ho tenistu Marina Čiliče 6:2, 6:7, 6:3, 3:6 a 6:1.

MELBOURNE/PRAHA Bez ztráty jediného setu dokráčel hvězdný švýcarský tenista Roger Federer do finále úvodního grandslamu sezony. Na cestě za obhajobou titulu vyřadil ve čtvrtfinál­e i Tomáše Berdycha, v semifinále poté pošetřil síly, když mu mladík Čong Hjon ve druhém setu vzdal.

Oproti finálovému rivalovi Marinu Čiličovi strávil v předchozíc­h zápasech na kurtu dohromady o šest hodin méně. Před pětisetovo­u bitvou značná výhoda na straně švýcarskéh­o favorita.

„Nebyla to lehká cesta do finále. Vždy musíte během celého turnaje udělat plno práce, soustředit se, věnovat se důkladné přípravě,“řekl 36letý Federer.

Řádnou prověrku přichystal obhájci titulu až Marin Čilič.

Chorvatský dlouhán donutil svého soupeře vymačkat ze sebe maximum, zejména ve čtvrtém setu nad Federerem dominoval.

Ale ani 29letý tenista dosud pětinásobn­ého vítěze Australian Open v cestě za dvacátým grandslamo­vým titulem nezastavil.

Federer zvítězil 6:2, 6:7, 6:3, 3:6 a 6:1, a navýšil tak vzájemnou bilanci s Chorvatem na devět výher, Čilič ho dokázal porazit pouze v semifinále US Open 2014, kde poté také slavil svůj jediný grandslamo­vý titul. Loni mu podlehl ve třech setech ve finále Wimbledonu.

Nyní spolu na kurtu strávili tři hodiny a tři minuty. A opět se radoval Federer – z jubilejníh­o dvacátého triumfu na grandslamu.

„Prožili jsme skvělých čtrnáct dnů. Děkuji celému týmu. Byla to pro mě úžasná cesta. Na začátku pátého setu jsem možná měl malou naději, ale gratuluji Rogerovi,“řekl Čilič.

„Nyní jsem zklamaný, ale to je logické. Byl to krásný souboj na pět setů,“vyprávěl 29letý Chorvat. „S výkonem jsem spokojený, byl jsem mentálně silný i v dobré kondici.“

Pod zataženou střechou

Od grandslamo­vé rekordmank­y Sereny Williamsov­é nyní Federera dělí tři vítězství.

„Byl to dlouhý den. Čekali jsme na to opravdu dlouho. Jsem rád, že je to za námi. To, že jsem vyhrál, je skvělé. Pohádka pokračuje. Je to neuvěřitel­né,“líčil Federer. „Pochopitel­ně chci pogratulov­at Marinovi a popřát mu hodně štěstí do sezony – věřím, že se dostaneš do dalších finále,“vzkázal mu.

Teplota v Melbourne Parku znovu výrazně překročila tropickou třicítku. I proto se pořadatelé rozhodli na finále mužské dvouhry zatáhnout v Rod Laver Areně střechu a ochránit oba finalisty před obrovským vedrem.

„Nikdo se mě neptal na můj názor. Prostě přišli a sdělili mi, že přemýšlejí o tom, že nechají za- Řazeno dle počtu grandslamo­vých vítězství: 1. Roger Federer (Švýc.) 2. Rafael Nadal (Šp.) 3. Pete Sampras (USA) 4. Roy Emerson (Aus.) 5. Novak Djokovič (Srb.) 6. Rod Laver (Aus.) 7. Björn Borg (Švéd.) 8. Bill Tilden (USA)

táhnout střechu,“popisoval Čilič. „Doplnili, že definitivn­í rozhodnutí padne okolo sedmé hodiny večerní, tedy třicet minut před samotným zápasem,“líčil trochu zkroušeně poražený. „Když jsem přišel na kurt, pocitově mi přišlo, že je 23 nebo 24 stupňů. Ohromný rozdíl. První zápas pod střechou a zrovna ten finálový, bylo to v prvním setu těžké,“řekl.

Výmluvy ale vítěz US Open 2014 nehledal. Na kurtu se soustředil pouze na vlastní výkon, za který se později rozhodně nemusel stydět.

Když dotáhl zápas do pátého setu, mohl oplývat notným sebevědomí­m. Jeho bilance v rozhodujíc­ích sadách je úctyhodná – vždyť Čilič ovládl 27 pětisetový­ch duelů z 39 odehraných. „Jenže i Roger se v dlouhých bitvách cítí pohodlně,“prohodil.

A opravdu cítil. V rozhodujíc­í sadě dovolil Čiličovi ovládnout jedinou hru.

Postupem do finále Chorvat dnes v novém vydání žebříčku ATP poskočil z pozice světové šestky (posledním tenistou, který jako šestý nasazený ovládl Australian Open, byl v roce 1998 Petr Korda) na třetí příčku za Nadala a Federera. S prvním jmenovaným se střetl ve čtvrtfinál­e, Španěl v pátém setu vzdal, s tím druhým má děsivou bilanci 9:1.

„Mým cílem je být světovou jedničkou. To je důvod, proč na sobě neustále pracuji. Během posledních dvou let jsem udělal obrovský pokrok a věřím, že můj velký den ještě přijde. To mi dodává obrovské sebevědomí,“doplnil Čilič.

Velká finále, jako to nedělní na Australian Open s Federerem, chorvatské­ho dlouhána k vysněnému cíli pomalu posouvají.

 ?? Pro Rogera Federera byl zisk letošního titulu z Melbourne obzvlášť emotivní. FOTO ČTK/ AP ?? Slzy radosti.
Pro Rogera Federera byl zisk letošního titulu z Melbourne obzvlášť emotivní. FOTO ČTK/ AP Slzy radosti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic