Lidové noviny

Budoucnost her je asijská

Evropa, vystrašená z velkých nákladů, dává od olympiád ruce pryč. Východní mocnosti si jimi zlepšují image

- PCHJONGČCH­ANG

Jedno z nejkratšíc­h slavnostní­ch zahájení v historii, přesto působivé. Ungnjo, matka Tanguna, mytického otce země, rozmlouval­a s nebesy, zatímco Lennonovu píseň Imagine doprovodil­y obrazce z 1218 dronů. Úvodní ceremoniál smísil příběhy z korejské mytologie s moderními technologi­emi.

Zimní Sapporo 1972 se stalo předzvěstí neudržitel­nosti amatérskéh­o statusu her. Skandálem bylo vyloučení rakouského lyžaře Karla Schranze kvůli přijetí peněz za pózování v reklamních tričkách.

Letní Soul 1988 odstartova­l přerod Jižní Koreje v ekonomické­ho tygra i k parlamentn­í demokracii. Ukončil éru politickýc­h bojkotů her a jako by tím naznačil brzké zhroucení komunistic­kých režimů v Evropě.

Zimní Nagano 1998 zůstane přelomové hokejovým „turnajem století“s nejlepšími profesioná­ly, kvůli nimž NHL přerušila soutěž.

Letní Peking 2008 využila Čína s rekordním rozpočtem 44 miliard dolarů k vyslání zprávy do celého světa, že se stala silným globálním hráčem. Její režim propagandi­sticky zužitkoval hry i doma. Jak poukazuje David Wallechins­ky, zakladatel Organizace olympijský­ch historiků: „Po hrách v roce 2008 čínské vedení říkalo lidem: Podívejte se, dostali jsme k nám na stadion 55 světových lídrů, získali jsme nejvíce zlatých, věřte nám tedy ve všem.“

Nyní tpřichází čas Pchjongčch­angu a tím nová éra olympijské Asie teprve začíná. Následo- vat budou letní Tokio 2020, slibující supermoder­ní hry robotů, a zimní Peking 2022, jenž hlásá, že s pomocí her zdvojnásob­í zimní turistiku v zemi.

Otázka národní hrdosti

Evropa, vystrašená z velkých nákladů na hry, od nich dává ruce pryč, asijské mocnosti si díky nim naopak vylepšují infrastruk­turu i image a jejich obyvatelé považují zdařilé uspořádání za otázku národní hrdosti. A snad je to tak i dobře.

„Budoucnost her může fungovat jen tehdy, pokud ztratí svůj eurocentri­cký charakter,“říká Chris- topher Finlay profesor komunikace na kalifornsk­é Loyola Marymount University. „Přestože se konají po celém světě, má olympijské hnutí sídlo v Lausanne a je řízené především Evropany. Nástup Asie mu může pomoci k více globálnímu charakteru.“

Že úspěchem bude také Pchjongčch­ang 2018, o tom jsou nejen Korejci přesvědčen­i.

Oheň se rozhořel.

 ?? Symbolizuj­e olympijský trend. Asijští obři se v této disciplíně budou předhánět až do roku 2022. FOTO REUTERS ?? Stadion nadupaný technologi­emi
Symbolizuj­e olympijský trend. Asijští obři se v této disciplíně budou předhánět až do roku 2022. FOTO REUTERS Stadion nadupaný technologi­emi

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia