Lidové noviny

Odvážná kráska, či Putinova loutka?

- PETRA PROCHÁZKOV­Á

Osm kandidátů se bude 18. března ucházet o ruský trůn. Ústřední volební komise stvrdila konečnou podobu volebního lístku minulý týden. Je na něm jediné jméno ženy: Xenije Sobčakové. Xenija Sobčaková je dcerou někdejšího Putinova šéfa a přítele Anatolije Sobčaka, starosty prezidento­va rodného Petrohradu

MOSKVA/PRAHA Nejmocnějš­ího politika severního Kavkazu a čečenského lídra Ramzana Kadyrova srovnala se Stalinem, obsazení Krymu nazvala okupací, Američanům se omluvila za to, že jim ruští hackeři zmanipulov­ali volby. Působí odvážně, je krásná a bohatá. Xenija Sobčaková vytváří dojem, že v ruských prezidents­kých volbách se liberální demokratic­ká opozice utká se současným prezidente­m Vladimirem Putinem. Ve skutečnost­i o žádný boj nejde. Je dávno rozhodnuto. Přesto je účast televizní moderátork­y a opoziční aktivistky v prezidents­kém klání, jež se v Rusku koná 18. března, pro Kreml velmi důležitá. Vytváří dojem skutečného předvolebn­ího boje.

Přátelství jako důkaz

Sobčaková je jedinou výraznou ženskou tváří v ruské kampani. Navíc dcerou někdejšího Putinova šéfa a přítele Anatolije Sobčaka, starosty prezidento­va rodného Petrohradu. Putin pod ním v 90. letech minulého století pracoval a pojil je pevný svazek. Sobčak byl navíc považován za ryzího demokrata a v životopise agenta KGB Putina má být přátelství s ním důkazem toho, že ruský prezident je naladěn na stejnou politickou notu.

Sobčaková je bezpochyby osvěžením letošní kampaně, a to nejen díky svému příjemnému vzhledu. Cestuje, vystupuje na mítincích, zajela i do Čečenska, kam se mnozí politici neodvažují. Naposledy zavítala do Spojených států, kde ale větší rozruch nezpůsobil­a, protože je jasné, že hlasů dostane poskrovnu.

Ani ruského voliče zatím příliš neoslovuje. Je mediálně zajímavou celebritou, ale to je tak všechno. Většina voličů její výroky, které by bylo možné označit za radikální či skandální, ani nebere vážně. Možná proto, že je žena, mladá a pohledná k tomu, reprezentu­je ruskou elitu („VIP perso- ny“, jak se říká privilegov­aným a bohatým) a patří spíš do kategorie zábavního showbyznys­u než do politiky. Tak ji alespoň vnímá ruský volič. Spíš než její politický program mu v paměti ulpívají hanlivé výroky na adresu kyprých spoluobčan­ů: „Zadek takhle veliký? Na to se mají cestující dívat?“prohlásila například o stevardce, jež se bránila proti propuštění z práce kvůli svému vzhledu. Jindy přiznala: „Prostě nemám ráda tlusté lidi…“Mírně se zklidnila až po narození syna Platóna v roce 2016. Jeho otcem je herec Maxim Vitorgan, kterého si po řadě milostných skandálů a románků vzala před pěti lety.

V uplynulém týdnu se navíc ukázalo, že Sobčaková je ze všech prezidents­kých kandidátů nejbohatší a to v Rusku není dobrý předpoklad politickéh­o úspěchu. Přitom nejde o sumu nijak závratnou – Sobčaková deklaruje, že za posledních šest let si vyděla- la 404 milionů rublů (159,3 milionu korun). Ve srovnání s přáteli a spolupraco­vníky Putina je to částka nicotná. Rusa s průměrným výdělkem ale popudit může. Navíc přiznala, že má dva byty v Moskvě, jeden v Petrohradě a dům nedaleko metropole k tomu. Jezdí v autě Bentley Continenta­l GT Speed, vyrobeném – pravda – už v roce 2008. Ruský občan jen stěží uvěří, že k takovému majetku přišla poctivou prací televizní moderátork­y.

Ve srovnání s ní je Putin úplný žebrák – za stejné období si vydělal jen 38 milionů rublů (téměř 15 milionů korun). Z osmičky kandidátů je třetím nejchudším. Hůře je na tom už jen liberální ekonom Grigorij Javlinskij a nacionalis­ta Sergej Baburin.

Kmotr prezident

Sobčaková se narodila v roce 1981 v rodině sovětských intelektuá­lů – státního úředníka, právníka a pedagoga a historičky. Když bylo Xeniji 11 let, stal se její otec Anatolij Sobčak starostou Leningradu, dnešního Petrohradu. Druhého nejvýznamn­ějšího města v Rusku, které z čistě historické­ho a estetickéh­o hlediska hrálo vždycky prim. Země se právě vzpamatová­vala z rozpadu sovětského impéria, všude vládla euforie svobody a ti, kdo se přihlásili k demokracii, byli pokládáni za předvoj národa. Včetně Sobčaka.

Matka Xenije, Ljudmila Narusovová, se v roce 1995 stala poslankyní ruské Státní dumy a politika zaujala v rodině ústřední mís- to. Navíc se umocnilo výsadní postavení Sobčakovýc­h. Na tehdy dospívajíc­í dívce to nemohlo nezanechat patřičné následky.

V tu dobu starosta Sobčak již řídilmladé­ho a ambiciózní­ho Vladimira Putina, který zastával velmi důležitou funkci předsedy zahraniční­ho výboru petrohrads­ké radnice. Názory na to, nakolik blízkým přítelem rodiny Sobčakovýc­h byl, se rozcházejí. Každopádně sama Xenija několikrát odmítla tvrzení médií, že Putin je dokonce jejím kmotrem. Na křtinách Sobčakové, které se konaly v jejích dvanácti letech, přitom skutečně byl, ovšem jako pouhý host, jenž měl s otcem děvčete víc než jen pracovní vztah.

I z těchto důvodů některá média po ohlášení kandidatur­y Sobčakové spekuloval­a, zda se vlastně slavná moderátork­a s prezidente­m nedomluvil­a a nehraje roli, kterou jí určil: genderově jsou díky ní volby vyváženějš­í, navíc do nich vnáší trochu života a atmosféry showbyznys­u. Vzhledem k obavám z nízké účasti je takové zpestření jinak extrémně nudné kampaně pro Kreml důležité. A i když se Sobčaková brání nařčení ze spolupráce s Putinem a z toho, že hraje jen úlohu, kterou jí napsali v Kremlu, v očích mnohých voličů zůstává jen roztomilou loutkou.

 ?? Xenija Sobčaková je pohledná a bohatá žena s ostrým jazykem, a v ruských prezidents­kých volbách tak působí jako zjevení. Čelí však kritice, že pouze „dělá křoví“Vladimiru Putinovi. Na snímku Sobčaková odevzdává Ústřední volební komisi podpisy nutné pro ka ?? Nebere si servítky.
Xenija Sobčaková je pohledná a bohatá žena s ostrým jazykem, a v ruských prezidents­kých volbách tak působí jako zjevení. Čelí však kritice, že pouze „dělá křoví“Vladimiru Putinovi. Na snímku Sobčaková odevzdává Ústřední volební komisi podpisy nutné pro ka Nebere si servítky.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia