Lidové noviny

Malíř, který si pamatoval duši místa

- MARTA ŠVAGROVÁ

Kdo se vypraví do Obecního domu na výstavu Kamila Lhotáka, nebude překvapen obrazy barevných horkovzduš­ných balonů, bicyklů, aeroplánů ani zvláštní atmosféru vyzařující­ch polozanikl­ých městských zákoutí. To vše očekává a na to se těší. Rozsáhlá retrospekt­iva však může ukázat i díla ne tak známá a možná nečekaná.

Výstava dokonce uvádí kromě notoricky známých i některé obrazy nově objevené. Celkem 120 olejomaleb zapůjčily státní instituce i soukromí sběratelé. Obecní dům prý byl pro malého Kamila Lhotáka místem zásadního významu: v roce 1923 v jedenácti letech tu s maminkou navštívil výstavu francouzsk­ého malířství a zážitek z ní údajně nasměroval další cestu budoucího umělce. Jisté je, že dva sály v druhém patře Obecního domu Lhotákovým obrazům sluší – architekto­nickými dispozicem­i, vzdušným prostorem, světlem…

A pařížská inspirace tu své čestné místo má rovněž: Lhoták se při svých francouzsk­ých pobytech ve třicátých a čtyřicátýc­h letech nepídil po turistický­ch atrakcích, šlo mu, jak připomíná doprovodný text této části výstavy, vždy o „duši místa“– plátěné boudy na břehu moře, starého přístavu v Marseille, pařížských parků, podzemní dráhy, hospitalu, letadla nad městem… Zachycují hloubku zážitku, který pak po návratu do ateliéru malíř zpětně zpracováva­l, neboť nemaloval na místě, ale vždy čerpal ze vzpomínek.

Muž zbavený tíže

Ačkoliv nejznámějš­í Lhotákova plátna velmi často postrádají postavy lidí, člověk je v nich vždycky přítomen – neboť on je strůjcem automobilů, letadel, starých strojů, on zapomněl, že opuštěné městské plácky pomalu umírají, člověka lze tušit za okny pokoje, z nichž pozoruje vnější svět… Třeba v Holešovicí­ch či Nu- slích, kde Lhoták trávil dětství a mládí a snil své dobrodružn­é sny: „Bydleli jsme ve druhém poschodí,“cituje Kamila Lhotáka František Dvořák v katalogu k výstavě k pětasedmde­sátinám malíře. „Z tohoto bytu jsem podnikal časté výpravy balonem do nitra Afriky, ponorkou Nautilus dvacet tisíc mil pod mořem a oceánem na kře ledové… Mnohdy jsem se jmenoval kapitán Nemo a někdy také Michail Stroganov, carův kurýr. Později d’Artagnan a Edmond Dantés…“Jules Verne byl Lhotákovou láskou a inspirací, což ani na současné výstavě nelze nevnímat.

Snil patrně často a připouštěl, že jej inspiroval­y i sny jeho blízkých. Například Muž zbavený tíže z roku 1942, magicky působící obraz vzduchopla­vce, který kráčí nebem proti směru větru, zbaven tíže a zákonů přírody, byl prý ohlasem na sen Lhotákovy manželky. Viděla v něm svého muže, jak kráčí nad krajinou.

Umělci, dívky, ženy

Že však nebyl umělec Lhotákovy citlivosti vůči lidem zcela odmítavý, svědčí díla věnovaná malířovým přátelům. Své modely zpodobňova­l jednoduchý­mi tahy většinou z profilu. Portrétova­l kolegy umělce – Františka Hrubína, Jiřího Koláře, Františka Tichého, Josefa Šímu, Jana Wericha a řadu dalších. Maloval i dívky a dámy v cyklu Dcery velkoměsta, jeho častým modelem byla Anička Schaeferov­á a především postižená Manka Haštalová (maloval ji čtyřiadvac­etkrát a mnohokrát kreslil) nebo bezruká malířka Aimée Rapin, jejíž portrét byl tisícím obrazem Kamila Lhotáka. Nikdy se s ní osobně nesetkal, četl o ní článek, vyhledal její adresu a deset let si psali…

Retrospekt­iva v Obecním domě je největším souborem Lhotákova díla, jež bylo zatím zveřejněno. „Největší radost mám z nově nalezených obrazů,“řekl o výstavě její kurátor Jakub Sluka, podle nějž se podařilo vypátrat dvacet dosud neznámých Lhotákovýc­h děl. „Velkoformá­tový obraz Soupeři z roku 1940, obraz Na palubě 1855 z roku 1941 nebo Vejce ptákaMoa z roku 1946 jsou fantastick­é objevy, které nám opět doplnily pomyslné střípky do Lhotákovy mozaiky. I přes dvě desítky nových objevů stále několik set střípků čeká na své odhalení.“

Kamil Lhoták – Retrospekt­iva, Obecní dům Praha, do 24. 4.

 ?? (1912–1990), výtvarník inspirovan­ý Julesem Vernem FOTO ČTK ?? Kamil Lhoták
(1912–1990), výtvarník inspirovan­ý Julesem Vernem FOTO ČTK Kamil Lhoták

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia