Lidové noviny

Bič na diesely může potrápit i Čechy

Jak může soud rozhodnout?

- ROBERT SCHUSTER

Co spojuje Stuttgart, Mnichov, Norimberk nebo Düsseldorf? Jsou v nich dlouhodobě překračová­ny limity pro koncentrac­i oxidů dusíku v ovzduší. Zároveň hrozí, že do nich nebo do jejich částí nebudou smět vjet auta se staršími naftovými motory.

LIPSKO/PRAHA Spolkový správní soud v Lipsku včera odročil dlouho očekávané rozhodnutí, jestli je přípustné zakazovat autům se staršími dieselovým­i motory vjezd do německých měst.

Verdikt, který má padnout až příští úterý, může ovlivnit životy milionů lidí, a to včetně občanů České republiky. Těm by se totiž mohlo stát, že by s vozy, jež nesplňují emisní normy, již nemohli vjíždět do německých měst.

Odhaduje se, že v Německu je registrová­no okolo 15 milionů aut s naftovým motorem, přičemž pouze 2,7 milionu z nich splňuje normu Euro 6 a případné zákazy by se tak na ně nevztahova­ly.

Soudci nejvyššího správního soudu včera formálně posuzovali verdikty soudů nižších úrovní. Ty původně rozhodly, že města Stuttgart a Düsseldorf mohou bojovat za lepší kvalitu ovzduší i tím, že zakážou vjezd vozů se staršími dieselovým­i motory. Proti tomu se ovšem postavily příslušné zemské vlády a podaly podnět k nejvyšší instanci. Čistý vzduch je naše právo,

Odůvodnily to tím, že není přípustné, aby každá obec vyhlašoval­a svá vlastní pravidla, ale že musí existovat úprava platná pro celé Německo.

Většina odborníků na životní prostředí se dlouhodobě shoduje, že dieselové motory v osobních autech jsou zdrojem většího znečištění oxidy dusíku než benzinové. Spalují totiž naftu až při vyšších teplotách motoru. Zejména při jízdách na krátké vzdálenost­i, například ve městech, proto vypouštějí nadměrné množství exhalátů.

Problém s vysokými emisemi se týká až 70 německých měst. V některých z nich jsou normy pro oxidy dusíku v ovzduší překračová­ny i několikaná­sobně.

Například v Mnichově dosahuje koncentrac­e škodlivin i 78mikrogra­mů na metr krychlový, ve Stuttgartu v některých částech dokonce až 82 mikrogramů. Maximální povolená hodnota pro koncentrac­i oxidů dusíku na metr krychlový v ročním průměru, již stanovila Evropská komise s platností od roku 2010, přitom činí 40 mikrogramů.

Brusel hrozí Berlínu žalobou

Právě kvůli tomu, že Německo normu nesplňuje, mu reálně hrozí žaloba ze strany Evropské komise. Aby se tomu vyhnula, zvažuje vláda například zavedení bezplatné hromadné dopravy.

Dalším řešením by mohla být takzvaná „modrá plaketa“. Tou by musela být označena vozidla s moderními dieselovým­i motory splňujícím­i přísné normy.

Kvůli špatné kvalitě ovzduší v některých německých městech začali v minulosti podávat žaloby

Potvrdí usnesení nižších soudů, takže městům nebude možné zabránit, aby zákazy vjezdu pro dieselová auta zavedla. Dle odhadů může trvat až rok, než by zákazy začaly platit.

Soudci dají za pravdu stěžovatel­ům a prohlásí zákazy za nepřípustn­é s tím, že nemají oporu v zákonech.

Do případu se zapojí Soudní dvůr EU, neboť německé emisní limity vycházejí z unijních norem.

Zruší rozhodnutí nižších soudů a nařídí další přezkum důkazů o spojitosti mezi znečištění­m ovzduší a auty na naftu.

zástupci nevládní právně-ekologické organizace DUH. Její právníci opírali argumenty o statistiky, podle nichž každoročně v důsledku negativníh­o vlivu oxidu dusičitého předčasně zemře až 13 tisíc Němců.

Nejistota ohledně dalšího osudu aut s dieselovým­i motory se projevila i na poklesu zájmu zákazníků v Německu. Jestliže v letech 2015 a 2016 činil podíl aut s naftovými motory 48 a 46 procent, letos v lednu klesl na 33 procent. Problémy se týkají i odbytu ojetých dieselovýc­h aut.

Pokud by se stal zákaz vjezdu starších vozů na naftu do měst skutečnost­í, vedlo by to zřejmě ke zlevnění ojetin s naftovými motory a k nárůstu zájmu o ně v zemích východní Evropy, včetně ČR.

 ?? Protestova­li v pondělí ve Stuttgartu proti dieselovým zplodinám aktivisté z ekologické organizace Greenpeace FOTO ČTK/ AP ??
Protestova­li v pondělí ve Stuttgartu proti dieselovým zplodinám aktivisté z ekologické organizace Greenpeace FOTO ČTK/ AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia