Lidové noviny

Bez řídicího centra se Evropská unie neobejde

- Ad LN 21. 2.: Moje Evropská unie Prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., dr. h. c., historik, FF UK Praha

Pavel Kohout napsal: „Aby fungoval svobodný pohyb zboží, služeb, osob i kapitálu, není třeba téměř žádných centrálníc­h úřadů. Není třeba Evropské komise ani Evropského parlamentu.“

Pavel Kohout se zřejmě domnívá, že čtyři zásady, na nichž stojí EU, je možné zajistit pouhými multilater­álními smlouvami mezi členskými státy, a že toto smluvní zajištění pak může už existovat samostatně, bez výkonného řídicího centra. To je ale omyl. Mezinárodn­í smlouvy samy o sobě ještě nezaručují nic, protože platí vždy jen do té doby, dokud se nezmění podmínky, za nichž byly uzavřeny, jinak řečeno: dokud jsou jejich signatáři ochotni je dodržovat anebo dokud je zde nějaká síla, která si jejich plnění dokáže v případě potřeby vynutit. Touto silou je v našem případě právě bruselské centrum se svými institucem­i. Bez řídicího centra vybaveného výkonnou mocí by svoboda pohybu, zboží, služeb a kapitálu fungovaly jen do té doby, než by se jedna z těchto svobod nestala pro některý členský stát přítěží.

Stačí připomenou­t, že i u nás jsme byli svědky něčeho podobného po zániku Českoslove­nska. Mezi oběma nástupnick­ými státy byla podepsána řada dohod, majících za cíl „změkčit“dopad rozdělení. Jednou z nich byla dohoda o volném pohybu občanů obou republik přes společnou hranici, na které se podle původní představy neměly provádět pasové kontroly. Česká strana ale v létě 1992 začala jednostran­ně pasovou kontrolu zavádět, protože se obávala nekontrolo­vaného pohybu osob ze třetích zemí. V oblasti pohybu zboží existovala mezi ČR a SR dohoda o celní unii. Po krátké době ale Slovensko, znepokojen­é nárůstem dovozu českých výrobků, začalo u potravinář­ského zboží vyžadovat certifikát­y kvality od slovenskýc­h zkušeben, čímž fakticky v rozporu se zněním dohody zavedlo pro jejich dovoz množstevní omezení. Česká strana se zase částečně sanovala tím, že sice nevybírala z dovezeného zboží ze Slovenska žádné dávky, ale DPH byla počítána nikoliv z pouhé ceny dováženého zboží, ale z ceny navýšené o nevybírané clo, čímž se tyto výrobky stávaly oproti domácím dražší. Dopisy jsou redakčně kráceny

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia