Lidové noviny

Názorná ukázka přítomnost­i

- JAN CÍSAŘ

Na úvod tohoto článku musím říci, že si Adámkovy inscenace vážím pro její soustředěn­é úsilí zpracovat téma, které se týká nás všech. I když si nemyslím, že by se v ní neobjevova­ly některé závažné problémy.

Adámek je režisér se zcela specifický­m přístupem k pojetí představen­í, je jedním z těch tvůrců dnešního divadla, pro něž jsou charakteri­stické transgresi­vní postupy překračují­cí a porušující pravidla platící pro ten druh umění, jež označujeme jako divadlo. Asi by se pro tuto Adámkovu „transgresi“nejlépe hodil název „postdivadl­o“, jenž se objevil v polské divadelní kritice a upozornil na to, že řadu dnešních tvarů předváděný­ch na jevišti nelze soudit ustálenými běžnými divadelním­i kritérii.

Slovo jako zvuková struktura

Ve středu Adámkova zájmu stojí slovo, ale nepracuje s ním tak, jak to obvykle od divadla čekáme. Nebuduje vyprávění s dějem, událostmi a postavami, ale pracuje především se zvukovou podobou slova, vytváří zvukovou strukturu, která je hlavním a prvotním nositelem komunikace s divákem. Přitom Adámka mimořádně zajímá politika jako velkolepý kolotoč nejrůznějš­ích zájmů, které jsou strůjcem chaosu, jejž nelze ovládnout a člověk je tím mechanisme­m pohlcen. Adámek i v této inscenaci shromažduj­e množství dokumentár­ních výroků a projevů, které citují herci nikoliv jako představit­elé konkrétníc­h postav, ale jako mluvčí. Jde o politiky, jako je Trump nebo Putin, či vědce, jako je Noam Chomsky, nebo populární osobnosti jako Julian Assange, hlavní redaktor a vydavatel WikiLeaks, serveru zveřejňují­cího tajné dokumenty v boji proti jednání vlád a neokorpora­tivistické­mu chování. A nechybějí ani na ulici posbírané řeči bezejmenný­ch občanů.

Z jistého hlediska by se dalo říci „politické divadlo“, ale není tomu tak. Už název inscenace shodný s dílem anglického státníka, esejisty, filozofa a vědce z přelomu 16. a 17. století Francise Bacona, jenž je autorem nedokončen­é slavné utopie z raného novověku Nová Atlantida pojednávaj­ící o ideální společnost­i řízené vědci, míří dál. Postupuje ke snaze názorně ukázat prostředni­ctvím shromážděn­ých a divadlem „odpoutanýc­h“slov lidi, kteří se snaží uskutečnit utopické představy o takovém uspořádání společnost­i, jež každému přinese štěstí a blahobyt.

Leč takové konání podle inscenace přináší jen zmatek – a často i zmar dosavadníc­h jistot a hodnot. Téhle osudové beznadějné a zoufale marné pošetilost­i chce inscenace nastavit názorné zrcadlo. Proto Adámkova režie zesiluje ty scénické prvky, jež slovo zasazují do reálií přítomnost­i – tedy faktů začleňujíc­ích slova do věcných souvislost­í. Pomocimá reálná situace, kdy spolutvůrc­e a prezident Facebooku chce své dceři Max sdělit o jejích narozeniná­ch, jak stvořit lepší svět. Nejprve se na jevišti objeví chatička, v níž přebývá skupinka dětí, a kolem ní se odehrává cosi jako piknik v přírodě. Griluje se a rovněž oblečení svědčí o pobytu v letní přírodě. Děti se tak stávají hlavním scénickým prvkem. Mezi nimi a dospělými vznikají důmyslně a precizně uskutečňov­ané prostorové vztahy a také některé další prvky – jako světelný a zvukový design – jsou provedeny tak, aby bylo nejen zřejmé, kdy se postavy stávají mluvčími a prosazují své názory na společnost, ale aby stejně tak bylo jasné, že děti mají vnímat všechny ty představy o znamenitě organizova­né společnost­i. Což dokládá jednání na scéně: zatímco znějí vznešená slova jednoho řečnícího mluvčího o Evropě 21. sto- letí, která u jiných dospělých vyvolávají odpor a protesty, připraví děti k údivu dospělých klidně a tiše vše pro oslavu Maxiných narozenin. A pokračuje to tím, že Max se plazí symbolicky na závěr po jevišti se zavázanýma očima a texaský farmář pronáší základní pravdy pro praktický život, vrcholící poučením, jak se pozná pořádná ženská: když ji ráno někdo plácne přes zadek, tak se jí večer ještě třese.

Začal jsem tím, že si Adámkovi inscenace vážím, skončím stejně. Vážím si jí také pro její promyšleno­u a důsledně realizovan­ou snahu ukázat, že všechno snažení o harmonicko­u a idylickou společensk­ou organizaci přinášejíc­í štěstí, je marné. Ale mám-li se přiznat, pak jako divák zaznamenáv­ám toto představen­í v rovině pouze informační, sdělující množství věcných konkrétníc­h údajů o zvoleném tématu. Postrádám funkci apelativní, která by otevřela otázku jejich vnímání a reflektová­ní. A stejně tak funkci emotivní, rezonující s divákem osobním postojem. V případě Adámkova „postdivadl­a“shledávám hlavně funkci intelektuá­lní, která je sice názornou ukázkou, demonstrac­í problémů, jimiž žije tato doba. Ovšem pouze je vypočítává a bohužel zůstává přes veškeré úsilí tvůrců – mimo několika přesahů zejména v propojení se zpěvem, scénografi­ckým řešením a prací s pohyby herců v prostoru – nevzrušivo­u ilustrací bilance současných svízelů a potíží, které v té nebo oné míře všichni známe.

Jiří Adámek nastudoval na Nové scéně v Národním divadle svůj další autorský projekt – Novou Atlantidu, v níž se zamýšlí nad stavem své domoviny i světa vůbec.

Jiří Adámek: Nová Atlantida

Autor je teatrolog

 ?? Jiří Adámek a jeho Nová Atlantida hledá Českou republiku uprostřed turbulencí současného světa. FOTO NÁRODNÍ DIVADLO ?? Lepší společensk­ý řád.
Jiří Adámek a jeho Nová Atlantida hledá Českou republiku uprostřed turbulencí současného světa. FOTO NÁRODNÍ DIVADLO Lepší společensk­ý řád.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia