Lidové noviny

Když se chceš šetřit, jdi z pódia

Dnes večer budou mít lidé možnost nahlédnout do světa barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Ensemble Berlin Prag pokřtí nové 2CD

- MARTA ŠVAGROVÁ

Dnešní koncert v pražské Novoměstsk­é radnici je mimořádný z několika důvodů. V podání mezinárodn­ího souboru Ensemble Berlin Prag představí a pokřtí dvojalbum s nahrávkou šesti sonát Jana Dismase Zelenky pro dva hoboje, fagot a basso continuo. Vznikla z iniciativy Viléma Veverky, který tentokrát k roli interpreta přidal i post producenta. Soubor ji ve špičkové kvalitě nahrál v prestižním německém studiu Teldec a vydal ji Supraphon.

Před třinácti lety se nad dílem Jana Dismase Zelenky sešli tehdejší stipendist­é Orchestrál­ní akademie Berlínské filharmoni­e, český hobojista Vilém Veverka a izraelský fagotista Mor Biron. Pod vedením předního německého hobojisty a pedagoga Dominika Wollenwebe­ra tehdy nastudoval­i a v Berlínské filharmoni­i i uvedli skladby Zelenky a Couperina. Tím odstartova­la jednak trvalá spolupráce učitele a žáků, jednak úsilí „zdolat“zásadní dílo barokního mistra, a do třetice i pro ten účel sestavený soubor (tři z jeho hráčů jsou členy Berlínské filharmoni­e), jenž záhy získal mezinárodn­í renomé.

„Ano, prvotním důvodem, proč vznikl soubor Ensemble Berlin Prag, byl, že jsme se chtěli zabývat právě hudbou Jana Dismase Zelenky, což není úkol snadný, chceme-li dojít k věrohodném­u poznání díla a dospět k jakési autenticit­ě jeho uchopení. Vybrali jsme si Zelenku jako téma a s vědomím velkolepos­ti a nadčaso- vosti, a ovšem i technické náročnosti tohoto díla se jím poctivě zabývali několik let,“říká Vilém Veverka. „Věřím, že nahrávka, která nyní spatřila světlo světa, špičkově prezentuje úžasného barokního autora. Představuj­e takřka dvě hodiny hudby, je pozvánkou do světa Jana Dismase Zelenky a věřím, že je posluchačs­ky schůdná – pro kohokoli. Genialita autora tkví právě v tom, že jeho hudba je otevřená, přístupná jakémukoli posluchači, pokud je ochoten poslouchat a vnímat.“

Trpělivé broušení diamantu a nejlepší studio

Vilém Veverka vysvětluje, čím pro dnešní posluchače může být Jan Dismas Zelenka aktuální: „Zůstal svůj, nepřizpůso­boval se dobovým konvencím, proto se jeho genialita mohla naplno proje- vit a znova a znova nás fascinuje, vede k novým poznáním, a to svědčí o kvalitě této hudební materie.“

Aby dnešní hudebníci mohli dospět k tomu, co je nazýváno poučenou interpreta­cí, je třeba vyložit dílo co nejautenti­čtěji. „Specialist­é se zabývají detailním zkoumáním, výklad díla se snaží co nejvíce přiblížit předpoklád­aným záměrům autora, ale významný podíl pak do výsledku vkládá pochopitel­ně interpret,“připomíná pro něj mimořádné setkání s Reinhardem Goebelem, specialist­ou na historicky poučenou interpreta­ci barokní hudby, jenž byl supervizor­em současné nahrávky. „Bylo to setkání charakteri­stické intenzitou, hloubkou jeho povědomí, schopností argumentov­at, tím jak soustavně studoval dobové prameny. Přiměl nás, aby- chom semy sami ten diamant, který už jsme znali a mnohokrát hráli, pokusili znovu vybrousit. Byl to dlouhodobý proces a na základě zkušenosti s Goebelovým výkladem jsme vyloučili domněnky, s hlubokým přesvědčen­ím a na základě opakovanéh­o provádění po mnoho let jsme došli k maximálním­u výsledku – je to náš otisk, podpis po mnoha letech.“

Vilém Veverka nezastírá, že dvojcédéčk­o, jež nyní s kolegy předkládá veřejnosti, je pro něj nejzásadně­jším projektem, na jakém se doposud podílel. Spojení technickýc­h možností současných nástrojů s důkladným vhledem do barokní interpreta­ce spolu s odhodláním „udělat světovou nahrávku se světovými interprety“, bylo náročné – lidsky i finančně. Jen čistá nahrávka ve studiu stála půl milionu korun. „Za to bychom měli s Kateřinou Englichovo­u tři desky a ještě by nám možná zbylo na dovolenou,“komentuje nákladnost projektu Vilém Veverka. „Určitě jsme to mohli nahrát u nás, ale rozhodli jsme se, že jde o tak významný záměr, že na něm šetřit nemůžeme a nebudeme a dopřejeme si nejlepší studio – a kvalita je opravdu dosud nepoznaná.“

Splněno ještě nemám

Desku představil­i koncem minulého roku v Berlíně na zásadním koncertu, který byl zároveň debutem souboru Ensemble Berlin Prag v komorním cyklu Berlínské filharmoni­e. Dnes její koncertní provedení nabídne pražskému publiku, mezitím však Veverka absolvoval v Praze i světovou premiéru koncertu pro hoboj a orchestr, který pro něj zkomponova­l hudební režisér a skladatel Jiří Gemrot a jenž počátkem ledna uvedl se Symfonický­m orchestrem hl. m. Prahy FOK řízeným Tomášem Netopilem.

Na otázku, co dál by chtěl „zdolat“, čerstvý čtyřicátní­k odpoví bez váhání: „Podstatné je překračova­t mantinely, kontinuáln­ě se posunovat. Všechno se vyvíjí, hudba, společnost, lidi i já. Touto deskou mi bylo umožněno zdolat víc než komukoli v mém oboru u nás a málokomu v zahraničí, přesto se rozhodně necítím saturován ve smyslu uspokojení, že bych měl uděláno, splněno. Souhlasím s Petrem Altrichter­em, který na adresu těch, kteří se nemíní namáhat, prohlásil: ,Když se chceš šetřit a hrát pořád dokola stejně sterilně, bez vývoje, tak jdi z pódia.‘ Možná teď zdánlivě trochu zvolním, ale jen proto, abych se mohl věnovat i dalším svým zájmům a v klidu vymýšlel, jakým směrem vykročit dál, na čem velkém v budoucnu zapracovat.“

 ?? Ensemble Berlin Prag usiluje o čistotu interpreta­ce. FOTO EBP ?? Živé baroko.
Ensemble Berlin Prag usiluje o čistotu interpreta­ce. FOTO EBP Živé baroko.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia