Lidové noviny

Sladkosti se zbavují cukru

Budoucnost cukrovinek je podle výrobců štíhlejší. Ale odborníci na výživu označují změny za kosmetické

- KAROLÍNA KRUPKOVÁ HANA MOJŽÍŠOVÁ výživová poradkyně

PRAHA Stále větší část populace bojující s obezitou, ale také hrozba cukrové daně nutí výrobce cukrovinek se sladidly šetřit. Přicházejí tak s novými recepturam­i, které jsou lehčí o několik gramů cukru. Takzvaně light jsou nyní nejen sladké nápoje, ale i cukrovinky – želé bonbony, čokoládové tyčinky nebo sušenky.

Třeba Nestlé v posledních letech snížilo obsah cukru ve svých výrobcích o 32 procent. V Česku chce navíc do roku 2020 dosáhnout dalšího snížení o pět procent. Do sedmi let má za cíl také společnost PepsiCo snížit množství cukru ve dvou třetinách svých nápojů.

Trend snižování obsahu cukru je spíše kosmetická změna. Lidi se totiž sladkými tyčinkami ládují běžně, nahrazují jimi normální jídlo a doporučené hodnoty cukru pravidelně převyšují.

umožňuje snížit obsah cukru, zachovat texturu výrobku i ovocnou chuť,“vysvětluje Brožová.

Snížení cukru pro výrobce představuj­e dlouhý vývoj nové receptury, změnu technologi­í i úpravu výrobních linek. Například vývoj inovované sójové tyčinky Margot trval několik měsíců, v případě známých limonád značky PepsiCo dva roky. V případě gumových bonbonů Jojo, jejichž nové složení se ladilo tři roky, se vývoj podepsal i na ceně – sáček želé zdražil asi o pětikorunu.

„Nové receptury obsahují často více komponent, s čímž jsou spojeny i vyšší náklady nejen na výrobu, ale i skladování nebo přepravu,“vysvětluje manažer značky Pepsi Michal Šlechta.

Výrobci jdou však v boji proti sladidlům ještě dál. Centrála Nestlé v roce 2016 vytvořila nový typ cukru. Vynález, který si švýcarská firma nechává nyní patentovat, spočívá ve změně struktury krystalů cukru. Na jazyku se mají rychleji rozpouštět, a chuťové pohárky tak vnímají sladkou chuť pohotověji. „Chceme lidem pomoci vést vyvážený životní styl,“tvrdí Brožová z Nestlé.

Češi sladí příliš

Podle odborníků na zdravou výživu je však snížení obsahu cukru stále zanedbatel­né. „Určitě je to správná cesta. Nicméně když se podíváte na množství cukru, které běžné cukrovinky stále obsahují, měl by se jeho obsah snížit ješ- tě víc,“říká výživová poradkyně Monika Bartoloměj­ová. Light varianty by podle ní neměly zákazníky nabádat k ještě větší konzumaci cukrovinek. „Spíše by spotřebite­lé měli zvážit, zda tyto sladkosti skutečně zařadit do svého jídelníčku, a ne si říct, že teď jsou sušenky méně sladké, tak jich mohou sníst o to více.“

Doporučená denní dávka cukru činí kolem 50 gramů, tedy asi osm čajových lžiček. „Češi průměrně zkonzumují o více než 20 gramů cukru více,“varuje specialist­ka na výživu Hana Mojžíšová.

Český statistick­ý úřad ovšem počítá s číslem ještě vyšším a denní spotřebu cukru jednoho obyvatele Česka odhaduje na více než 93 gramů. Přidaný cukr se totiž objevuje i v běžných potravinác­h – kečupu nebo i v uzeninách.

„Trend snižování obsahu cukru je spíše kosmetická změna. Lidé se totiž sladkými tyčinkami ládují běžně, nahrazují jimi normální jídlo a doporučené hodnoty cukru pravidelně převyšují,“upozorňuje Mojžíšová.

Pro zlepšení zdravého životního stylu by podle ní Češi měli ubrat cukr spíše ve svých domácnoste­ch než v potravinář­ském průmyslu „Kávu si oslaďme o něco méně, při domácím pečení trochu cukru uberme. Uvidíte, že za dobu šesti až sedmi týdnů vám sladké tyčinky, které jste běžně konzumoval­i, už chutnat nebudou, protože na vás budou moc sladké,“doporučuje odbornice.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia