Lidové noviny

„Stal jsem se obětí války o policii“

Moje důvěra v GIBS je nulová, říká v exkluzivní­m rozhovoru pro LN podnikatel Albin Arifovič. Inspekce ho zadržela v roce 2015

- ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA/ŘÍM Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Platilo to i v případě rozhovoru s brněnským podnikatel­em

který nebylo možné uskutečnit jinde než ve „Věčném městě“. Jihomoravs­ký obchodník původem z Bosny a Hercegovin­y v italském hlavním městě pobýval dva dny před zápasem fotbalové Ligy mistrů mezi tamním klubem AS Řím a ukrajinský­m Šachtarem Doněck. Sešli jsme se v hotelu v centru města, kde pobývali i hráči ukrajinské­ho velkoklubu, v němž má Arifovič několik přátel.

Arifovič dosud s českými médii nehovořil. Na veřejnosti se však jeho jméno skloňovalo hojně, a to v roce 2015. Tehdy se stal aktérem příběhu, ve kterém šlo o ředitele protimafiá­nského útvaru Roberta Šlachtu, který se s Arifovičem dlouhodobě zná. Kontroverz­ní brněnský podnikatel má za to, že byl jen prostředke­m, jak dostat Šlachtu.

Arifoviče na konci roku 2015 zadržela Generální inspekce bezpečnost­ních sborů (GIBS) kvůli napojení na někdejšího vysoce postavenéh­o policistu a Šlachtova podřízenéh­o Luďka Vokála. Akce proběhla týden poté, co Šlachtův útvar spustil politicky citlivou kauzu Vidkun, v níž uvízli vysoce postavení krajští policisté či tehdejší olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Kriminalit­u v policii by standardně­měla vyšetřovat GIBS, Šlachtovi policisté a státní zástupci však této instituci nevěřili a raději inspekci do vyšetřován­í nezapojili.

fovičem, Albinem Ari-

ny, byla agresivní a rozsáhlá. Město, kde jsme bydleli, bylo na začátku obsazené srbskou armádou, bylo to kruté, lidé byli terorizová­ni, nic příjemného.

LN Jak takový útěk ze země probíhá?

Vše bylo tajné a pečlivě zorganizov­ané. Neměli jsme auto. Odjel jsem jako první, autobusem. Rodiče do Brna přijeli až o rok později.

LN Jaké byly vaše podnikatel­ské začátky?

Začínal jsem v roce 1993, měl jsem trafiky, takže tehdy jsem prodával třeba i Lidové noviny (smích). V té době to byl dobrý byznys. Poté jsem se stal obchodním zástupcem golfové módní značky Sergio Tacchini, což v té době byla velmi známá firma.

LN Měl jste nějaký vstupní kapitál?

Vůbec žádný, spoléhal jsem na splatnost faktur. Nakupoval jsem zboží třeba dvakrát denně. Postupně jsem začal objevovat příležitos­ti mezinárodn­ího obchodu, kdy jsem mohl využít svých znalostí a známostí na území bývalé Jugoslávie. Založil jsem exportní firmu a prodával české výrobky. Po válce jsme prodávali potraviny jako olej, chemické výrobky, prací prášky, prostě věci, kterých byl po bojích nedostatek. Oblíbený byl na tamních trzích český porcelán a sklo.

LN Na tom jste ale takové jmění asi nevydělal.

To je pravda. Začal jsem se zajímat o nákup a prodej nemovitost­í v Česku a Chorvatsku. Šlo o byty, rodinné domy a stavební parcely. K tomu mám v Hořicích strojírnu, která zaměstnává 120 lidí. Ta fabrika má stoletou tradici.

LN Vaše jméno se v éteru objevilo v roce 2015 v souvislost­i s tehdejším šéfem protimafiá­nské jednotky Robertem Šlachtou. Jakým způsobem se znáte?

S Robertem Šlachtou jsme se potkali někdy na konci 90. let. V Brně existovala velmi silná základna různých mafiánskýc­h skupin z bývalé Jugoslávie. Já jsem byl jejich obětí, protože jsem tu už delší dobu žil a podnikatel­sky fungoval. Potřeboval­i lidi, na které se mohli přisát a vytloukat z nich peníze, vydírat, vybírat výpalné. V Brně to v 90. letech bylo v tomto ohledu velmi složité. Všichni byli propojení, odpoledne jste mohl vidět mafiána sedět na zahrádce v družném hovoru s policajtem. Než přišel do Brna Robert Šlachta, člověk se bál cokoliv říct a nahlásit policii – nikdy jste neměl jistotu, že to daný policajt nepůjde říct tomu, na koho jste podal oznámení. Robert se těchto lidí nebál. Díky němu a jeho policistům, které měl kolem sebe, se stalo z Brna pro podnikání bezpečné město.

LN Byl jste Šlachtovým informátor­em?

Tak bych to neřekl. Byl jsem jen jedním z těch pracujícíc­h, kteří se stali terčem podvodníků. A Robert Šlachta a jeho lidé byli jediní, kdo se mafiánů nebál. Spoustu jich zavřel. Po Robertově misi v Brně se všem začalo lépe dýchat.

LN Mohl jste být dobrým zdrojem vzhledem ke znalosti prostředí bývalé Jugoslávie.

To, co zaznělo v uplynulých letech vmédiích, není pravda. S Robertem jsem se třeba posledních sedm let neviděl. Nikdy jsem nebyl informátor ani placený informátor, jak někde v novinách zaznělo. Neměl jsem k tomu ani důvod. Robert Šlachta byl jen korektní policista, který dělal svou práci. Měl jsem jistotu, že kdyby mě někdo vydíral nebo chtěl likvidovat moji firmu, vyšetřovat­elé se nebudou bát zasáhnout. Myslím si, že podsvětí a násilný organizova­ný zločin z 90. let se v Brně podařilo vymýtit.

LN Když se o vás před třemi lety začalo psát, byl zmiňován incident z brněnského hotelu Internatio­nal z roku 2013, kdy jste

Instituce vznikla v roce 2010. Jejím úkolem je vyšetřovat kriminalit­u v policejníc­h sborech.

Od konce roku 2015 GIBS vede Michal Murín, kterého do funkce uvedl expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

O Murínovu hlavu nyní usiluje premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy vlády je Murín ohrožením demokracie. Podle opozice je to naopak šéf ANO, který chce účelově ovládnout policii a zkomplikov­at vyšetřován­í kauzy Čapí hnízdo. Opoziční politici měl na svého obchodního partnera vytáhnout zbraň a dostat posléze podmínku. Je to pravda a co se tehdy stalo?

Není pravda, že šlo o mého obchodního partnera. To byl zase výmysl některých médií, které vůbec nevědí, o co šlo. Byl to lokální podvodník a já jednal v sebeobraně. Soud to viděl trochu jinak, což naprosto respektuji. Zaplať pánbůh, je to už otázka dávné minulosti.

LN V roce 2015 vás zadržela a obvinila GIBS. Jak se případ vyvíjí?

Na ten den jen tak nezapomenu. Byl jsem tehdy běhat. Když jsem se vracel domů, vyskočili z dodávky policajti a zadrželi mě. Když jsem viděl, že na rukávech mají nápis GIBS, myslel jsem, že si mě s někým spletli. Řekli mi, že jsem zadržený a že se brzy dozvím důvod. Když jsem si přečetl sdělení obvinění, pořád jsem si myslel, že jde o omyl. Nikdy předtím jsem nebyl zadržený, neměl jsem pletky s policií. V cele jsem strávil 48 hodin, po baráku mi běhalo 18 lidí, kteří dělali domovní prohlídku.

LN Co vám GIBS klade za vinu?

Inspekce mi sdělila, že mě podezřívá z úplatku pro detektiva Luďka Vokála. Prý jsem mu jako dárek, neboli úplatek, koupil Škodu Octavii. To byl nesmysl. Auto nebylo moje, nýbrž firmy a bylo půjčené na dobu určitou. Ve chvíli, kdy mě propustili z cely předběžnéh­o zadržení, začal jsem tušit, že celá věc má kořeny a cíle někde úplně jinde. Luděk Vokál, kterého znám 20 let a je to velmi slušný policista, pracoval na útvarech, se kterými jsem se nikdy nedostal do kontaktu. Ti policisté, co prováděli domovní prohlídku, přirovnali Babišovu snahu odvolat Murína k praktikám 50. let minulého století. Murín tvrdí, že premiér na něho nemístně tlačil, aby rezignoval. se celou dobu vyptávali na Roberta Šlachtu, pořád dokola. Tvrdili mi, že jsem se s ním prý viděl dva týdny před svým zadržením. Lež, neviděli jsme se několik let. GIBS vyslýchal i moji manželku, která byla v devátém měsíci těhotenstv­í. Byla to demonstrac­e síly.

LN Takže svůj případ považujete za akci proti Šlachtovi?

Ano. Tehdy po mém zadržení mi volalo několik známých, kteří mi řekli, že je kontaktova­l reportér rozhlasu, který se na mě vyptával. Pět minut nato jim prý volali pracovníci GIBS. Napadlo mě tedy, že jde asi o řízenou akci proti mně. V listopadu 2015 o mně vyšla lživá reportáž, ve které byly obsaženy informace z mé domovní prohlídky. Měli vytipované i mé kamarády, kteří byli na odposlešíc­h mé osoby. Víte, na základě jakých respondent­ů byl článek poskládaný? Jeden byl odsouzený na 9 let za daňové úniky, druhý byl vyšetřovan­ý z násilné trestné činnosti a pan Saman El-Talabani je nyní mnohonásob­ně obviněný mimo jiné kvůli daňovým únikům. Důvěryhodn­ost těchto pánů je nula. Udělali ze mě kriminální­ka, což mě strašně poškodilo – lidsky i obchodně, banky mi třeba zpřísnily úvěrové podmínky. Proto jsem kvůli reportáži podal trestní oznámení. Došlo mi, že na pozadí všeho je cíl zbavit se Roberta Šlachty a oslabení jeho protimafiá­nského útvaru, který vyšetřoval citlivé politické kauzy. Mám pocit, že jsem se stal obětí války o policii.

LN Chtěli po vás vyšetřovat­elé, abyste něco řekl na Šlachtu?

Samozřejmě. Ta eskorta neřešila nic jiného než jeho. Všechno, co jsem o něm mohl říct, byly pozitivní věci. Asi chtěli, abych

Činnost Murínovy GIBS však kritizují státní zástupci. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman v dopise pro Úřad vlády mimo jiné konstatova­l: „V konečném důsledku představuj­e bezpečnost­ní riziko jak pro činnost GIBS, tak i státní zastupitel­ství, neboť s ohledem na uváděné skutečnost­i nemůže mít státní zastupitel­ství jistotu, že informace, které bude plk. JUDr. Michal Murín ve služebním styku sdělovat státním zástupcům, jsou pravdivé a že nebrání ve vyhledáván­í a prověřován­í trestné činnosti.“ lhal. Robertova hlava byl jejich cíl. Dělal svou práci dobře a to muselo řadě lidí dost vadit. Šokovalo mě, že tehdy na tuto hru přistoupil i ministr vnitra Chovanec, který pronesl, že prošetření mé kauzy je pro GIBS prioritou.

LN Měl jste někdy co do činění s obchodem s drogami, jak se před těmi lety spekuloval­o?

To je absolutní lež. Nikdy jsem neměl vůbec nic společného s drogami. S drogami nesouhlasí­m, jsem duší sportovec. Ta lež se například opírala o konstrukci, že když jsem obchodně zastupoval módní značku Sergio Tacchini, jeden z mých zákazníků byl odsouzený za drogy. Jak jsem to asi mohl vědět? Přece když si od vás někdo kupuje oblečení, neřešíte, co kupující dělá ve svém životě, klíčové je, aby si koupil zboží. Mé příjmy pocházejí z mého podnikání s nemovitost­mi a z činnosti strojírny.

LN Jak se případ vyšetřovan­ý GIBS vyvíjí?

Stále se vyšetřuje, už skoro tři roky. Z původního spisu se udělaly další dva spisy. Stále se jim totiž něco bortí. Za jednu a tu samou věc mě chtěli zadržet už dohromady třikrát – tehdy v roce 2015, pak loni v lednu a loni v srpnu, kdy jsem byl na dovolené. Dokonce pro mě chtěli i vazbu, soudce se nestačil divit, samozřejmě nic neschválil. Postupně ale soudy mně a panu Vokálovi dávají za pravdu. Soud pravomocně řekl, že Vokálova vazba byla nezákonná. Soud vrátil firmě inkriminov­anou Škodu Octavii. Třetí věc: nedávno soud rozhodl, že ministerst­vo vnitra panu Vokálovi musí zaplatit pobyt ve vazbě.

Tři soudy se tedy postavily na naši stranu. Také byl naprostý nesmysl, že se u mě doma našly nějaké policejní spisy, žádné jsem totiž neměl. Vyšetřovat­elé mi dávali neustále najevo, že nad nimi neexistuje žádný kontrolní orgán. Dám příklad: Když už to bylo loni neúnosné, obrátil jsem se na sněmovní komisi pro kontrolu GIBS. Jeden z jejích členů se případu začal věnovat. Vyzval GIBS, aby mu předložili o mém případě informace. Vyšetřovat­elka se rázem obrátila na mého advokáta, co tím jako sleduji, že výsledkem budou leda tak tři hodiny jejího psaní, nic víc.

LN Čeho se týkají dvě další obvinění GIBS?

Vadí jim, že jsem si zcela legálně opatřil informace od soukromé detektivní kanceláře. Mé vyšetřován­í GIBS bych shrnul fotbalovou řečí takto: nejdříve mě chtěli obvinit za hru v Lize mistrů (případ Vokál), pak za hru domácí ligy (informace od soukromého detektiva), nakonec mě obvinili za to, že hraju v okresním přeboru.

LN Generální inspekce a její ředitel Michal Murín jsou horkým politickým tématem. Premiér Andrej Babiš chce Murína odvolat. Jaká je vaše důvěra v ředitele Murína?

Moje osobní důvěra je nulová. Vím, kam byl jeho útvar ochotný zajít. Ne všichni v GIBS jsou špatní, to rozhodně ne, pochopil jsem ale, že někteří pracovníci této instituce prostě nemají skrupule. Personálně nejde jen o pana Murína, problémy GIBS jsou mnohem hlubší. Štve mě, jaké křivdy se dopustili. Nemyslím teď na mně, ale na panu Vokálovi – to je detektiv, který život věnoval odhalování organizova­ného zločinu. Výsledkem je, že ho dají do vazby. Je to strašně nespravedl­ivé. Jeho příběh mi připomíná případ expolicist­y Komárka, který také bojoval s mafií, aby nakonec u soudu vyfasoval podmínku za to, že si dovolil kritizovat policejníh­o prezidenta.

 ?? Žije v Česku téměř 26 let FOTO LN – ONDŘEJ KOUTNÍK ?? Podnikatel Albin Arifovič
Žije v Česku téměř 26 let FOTO LN – ONDŘEJ KOUTNÍK Podnikatel Albin Arifovič
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia