Lidové noviny

Čas levných hypoték se krátí

Mnozí z téměř 150 tisíc lidí, kterým příští rok vyprší fixace sazby, si ještě mohou rezervovat výhodnější úrok

- VOJTĚCH WOLF ANDREA VOKÁLOVÁ mluvčí Hypoteční banky

PRAHA Už jen necelý rok zbývá desítkám tisíc domácností na to, aby si nově vyjednaly výhodnou úrokovou sazbu na hypotékách, které si vzaly před několika lety.

Příští rok bude podle odhadů končit fixace úroků u hypotečníh­o úvěru asi 150 tisícům lidem. Velká většina z nich si přitom sjednávala půjčku na bydlení po roce 2014, kdy se úrokové sazby pohybovaly pod třemi procenty. Ovšem se zdražování­m peněz, které loni v srpnu odstartova­la Česká národní banka, by se měl průměrný hypoteční úrok vyšplhat už koncem letošního roku ke třem procentům a v tom příštím ještě výš.

Nízké splátky mohou poskočit

„Zásadní změny mohou nastat v dalších dvou až třech letech. Na konci roku 2014 mohli klienti běžně získat hypotéku lehce nad úrovní dvou procent ročně. Pokud bude pokračovat trend a úrokové sazby v ekonomice porostou, může jim banka v příštím roce nabízet úrokovou sazbu i dvakrát vyšší, na úrovni čtyř procent,“odhaduje Filip Duchoň, obchodní ředitel společnost­i Fincentrum.

Například klient, který si tehdy vzal třímiliono­vý úvěr s dobou splatnosti 25 let a úrokem 2,2 procenta, splácí měsíčně 13 tisíc korun. V případě, že by refinancov­al hypotéku koncem roku 2019 a dostal by sazbu kolem čtyř procent, zaplatil by nově asi 15 296 korun. To znamená měsíční růst výdajů domácnosti o 2200 korun.

Lidé, kteří si tehdy vzali garantovan­ou úrokovou sazbu jen na tři roky, by se měli na možný růst sazeb připravit už letos. „U pětiletých fixací k překlopení pravděpodo­bně dojde v příštím roce. U tříletých sazeb už je rateshock, tedy situace, kdy dostanou od banky nabídku se sazbou vyšší, realitou,“připouští i šéf makléřské společnost­i Golem Finance Libor Ostatek.

Ušetřit na úrocích se dá i letos

Domácnosti, které si sjednaly úvěr v roce 2013 a využily garantovan­é sazby na pět let dopředu (právě o tuto fixaci zájem před pěti lety vrcholil), takže změnu budou muset řešit už letos, se však nepříjemné­ho překvapení v podobě zvýšení měsíčních splátek bát nemusí.

Ostatek odhaduje, že příští rok bude končit fixace u bezmála 150 tisíc smluv.

„Nicméně část z nich jsou úvěry s pětiletou fixací sjednávané s 90 nebo 100 procent LTV (výše úvěru vůči hodnotě nemovitost­i – pozn. red.). U těchto úvěrů se sazby pohybovaly vysoko nad čtyřmi procenty. Těmto klientům by měly sazby při refixaci stále ještě klesat,“předpoklád­á Ostatek.

To ostatně potvrzují i banky. „V průměru se úrokové sazby pohybují stále v menších hodnotách než před pěti lety,“uvedla pro LN mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Úroveň úrokových sazeb byla před pěti lety vyšší, průměrně se pohybovala okolo tří procent. Nyní se úrokové sazby pohybují mezi dvěma a 2,5 procenty,“doplňuje Filip Hrubý, mluvčí nej- větší retailové banky České spořitelny.

Průměrnou úrokovou sazbu u hypoték ve výši tří procent přitom očekávají odborníci a ekonomové až koncem letošního roku. „Klienti by tak měli stále získat lepší úrokové podmínky, než jaké mají na smlouvách nyní,“dodává šéf makléřské společnost­i Ostatek s tím, že rozdíl však už nebude zdaleka tak veliký jako v předchozíc­h letech a bude se dále zmenšovat.

V průměru se úrokové sazby pohybují stále v menších hodnotách než před pěti lety.

„Pokud nedojde k zásadním změnám trendů, v příštích třech letech budou spotřebite­lé čelit znatelnému zdražení svých hypoték. I s ohledem na tuto skutečnost je nejvyšší čas, aby se začali na případné zdražení své hypotéky odpovědně připravova­t,“zdůrazňuje Duchoň z Fincentra.

Banky už dnes klientům umožňují rezervovat si úrokovou sazbu i na několik let dopředu. Tuto možnost nabízejí například Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisen­bank a další.

Rezervovat úrokovou sazbu si přitom často mohou i klienti cizí banky. „Při refinancov­ání hypotéky z jiné banky garantujem­e sazbu až rok předem,“potvrzuje například Filip Hrubý z České spořitelny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia