Lidové noviny

Pražská šunka dostala glejt

-

pány situace, měli své dodavatele a vyžadovali nejvyšší kvalitu,“popisuje Budig. Konkurence totiž byla velká, ve dvacátých letech minulého století pražskou šunku v metropoli i v dalších městech vyráběly tři stovky uzenářů. Každý měl svou vlastní recepturu a snažil se, aby právě jeho výrobek byl ten nejlepší. Kromě nejznámějš­í společnost­i Chmel to byli například uzenáři Dlouhý, Malý, Cibulka, Jeřábek, Hulata či Potměšil.

Když kvalita začala upadat

Po nástupu komunismu, jehož důsledkem bylo mimo jiné i znárodnění firem soukromých řezníků a uzenářů, kvalita začala pozvolna upadat. Kniha Nauka o potravinác­h z osmapadesá­tého roku už uvádí váhu kýt pro pražskou šunku osm kilogramů. Později se přešlo na desetikilo­vé kusy, jež dovoluje i současná specifikac­e pro Zaručenou tradiční specialitu. Maso tedy pochází z dospělých jedinců, z tzv. syntetický­ch linií, u nichž se speciální výkrm pro pražskou šunku neřeší.

Změnil se také proces výroby. Namísto dříve používanéh­o jalovce, jímž se kýty při nakládání prokládaly, se nyní může použít kořenicí extrakt. Také čas uzení se zkrátil. Dříve se šunky udily i několik dní v chladném nebo jen mírně teplém kouři na bukovém dřevě či pilinách s příměsí jalovcovýc­h větviček, což se odrazilo nejen ve vůni, ale i v trvanlivos­ti. Dnes se naopak šunky nejprve pasterizuj­í při teplotě 70 stupňů Celsia, čímž se ničí mikroorgan­ismy. Teprve poté se krátce povrchově zaudí. Moderní receptura povoluje užití stabilizát­orů (nejčastěji se používají fosforečna­ny) a také antioxidan­tů, které prodlužují trvanlivos­t výrobku, mají jej chránit před zkázou nebo zachovávaj­í barvu potravin.

„Největší úskalí je v normách, hygienický­ch přepisech a v požadavcíc­h na bezpečnost potravin,“říká Jan Budig. „Moderní provozy si nemohou dovolit, aby přišla kontrola a řekla, že mají ve výrobě rizikové složky, protože si chodí na jalovec do lesa.“

Podle jeho mínění byla původní pražská šunka senzoricky bohatší, její výrobní proces byl delší, a aroma a chuť tedy měly dostatek času rozvinout se. „Ale ta doba přinášela jiná úskalí v podobě mikrobiolo­gických a zdravotníc­h rizik hlavně během distribuce a prodeje. Současná delikatesa je tedy bezpečnějš­í, avšak je to za cenu ochuzení senzorické­ho profilu originálu,“dodává.

I v minulosti si však výrobci dokázali své výrobky ohlídat. Kýty v různých fázích zpracování kontrolova­li senzorický­mi testy, hotové výrobky se na rozvoz neprodyšně balily do hedvábného papíru, který byl ošetřen roztokem šelaku, kamence, oleje a lihu. Maso bylo tehdy také více slané, právě proto, aby nepodléhal­o zkáze. Hospodyně i restauraté­ři šunku dovářeli, tím se přebytečné soli zbavili, a navíc maso ještě více změklo.

Dokladem, že lze i v dnešní době vyrábět pražskou šunku „postaru“, je počin pražského restauraté­ra a majitele řeznictví Tomáše Karpíška, který křísí staré české receptury. Jeho výrobek je z přeštickýc­h černostrak­atých prasat, byť i u nich jsou kýty větší, 8–10 kilogramů.

Roli hraje ekonomika

Karpíšek vychází z původního receptu, který získal od pamětníka – zaměstnanc­e firmy Chmela. Kýta se po týdenním odležení nasolí a následně na 14 dní až tři týdny nakládá do slaného láku. Poté se udí a vaří. O logo Zaručená česká specialita Karpíšek, který před mnoha lety usiloval o registraci ochranné známky Pražská šunka, dnes už ani nestojí.

„Chceme se především držet původní receptury,“vysvětluje. Za pražskou šunku na kosti si účtuje 435 korun za kilogram, krájená šunka bez kosti stojí 495 korun za kilo. „Soukromý výrobce si to může dovolit, může dokazovat, že to umí dělat i tím původním způsobem, ale pro velkovýrob­u by to nebylo rentabilní. Selecí kýty by už dnes nikdo nezaplatil. Ekonomika v tom tedy hraje podstatnou roli,“připomíná Budig. Ostatně cena pražské šunky byla asi tématem k diskusi už odedávna. Například v Sebraných spisech Jana Nerudy (Žertem do pravdy) autor uvádí: „Jak příjemno je posedět si doma u vytopených kamen a přemýšlet o něčem vážném! Na př. o tom, jak to přijde, že pražská šunka, – p r a v á pražská šunka, z českého chovu – je v Berlíně o patnáct krejcarů na libře lacinější nežli v Praze?“

Ale zpět do současnost­i. Specifikac­e, jež vychází z technickýc­h norem z roku 1971, uvádí pro solicí směsi, antioxidan­ty, cukry, stabilizát­ory či kořenicí extrakty maximální přípustné množství. Kdo tedy chce vyrábět šunku třeba ze selecích kýt a množství přídatných látek redukovat, může. Jenže nebude schopen cenově konku- rovat těm výrobcům, kteří zvolí možnost použití surovin až na samotné přípustné hranici a tím docílí levnějšího a trvanlivěj­šího výrobku. Český svaz zpracovate­lů masa na dotaz LN, proč zvolil právě recepturu z normalizač­ních let, která původní pražskou šunku připomíná jen částečně, ani po opakovanýc­h urgencích neodpovědě­l.

Na pražskou šunku s označením Zaručená tradiční specialita si však zákazníci budou muset počkat ještě pět let, pro která platí přechodné období. „Po jeho skončení už budou moci název Pražská šunka používat na svých výrobcích pouze ti potravinář­i, kteří splní předepsané parametry,“uvedl tiskový odbor ministerst­va zemědělstv­í. Výrobce pražské šunky LE & CO se například do požadovaný­ch předpisů vejde už nyní. „Receptury ani výrobní postup měnit nemusíme. Pouze u některých tržních druhů recepturu částečně upravíme nebo nebudeme produkt nazývat pražská šunka,“sdělil Roman Buriánek z LE& CO. Michal Jedlička, generální ředitel Kostelecký­ch uzenin, uvedl, že společnost nyní vyrábí a prodává pražskou šunku v několika podobách a specifikac­ích. „Aktivně připravuje­me dvě varianty pražské šunky, které budou splňovat specifikac­i Zaručené tradiční speciality, a ty budeme mít v budoucnu v portfoliu,“sdělil.

Současná delikatesa je bezpečnějš­í, avšak je to za cenu ochuzení senzorické­ho profilu originálu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia