Lidové noviny

Za postojem Vídně k Rusku je byznys

Nový „Schröder“z Rakouska

- ROBERT SCHUSTER

Symbolický milník sto dní v úřadě si rakouská vláda asi představov­ala jinak. Namísto prezentová­ní úspěchů čelí kritice, že v diplomatic­kém konfliktu mezi Bruselem a Moskvou je nesolidárn­í s evropskými partnery.

VÍDEŇ/PRAHA Když začátkem týdne 17 členských států Evropské unie jeden po druhém oznamovalo vyhoštění ruských diplomatů, aby podpořily britskou vládu v aféře okolo útoku na špiona Sergeje Skripala, Rakousko mezi nimi chybělo.

Vídeň svůj postoj avizovala již předem. „Podporujem­e rozhodnutí stáhnout velvyslanc­e Evropské unie z Moskvy, nebudeme ale přijímat žádná opatření na národní úrovni,“znělo oficiální vyjádření rakouské diplomacie. Rakousko prý hodlá zachovat „všechny komunikačn­í kanály s Moskvou“, prohlásila k tomu ministryně zahraniční­ch věcí Karin Kneisslová ve veřejnoprá­vním rozhlase ORF. Jiní vládní politici argumentov­ali tradiční neutralito­u, jež prý nedovoluje se vůči jedné ze stran konfliktu jasně vymezit.

Za tím ale mohou být i jiné motivy. Na jeden upozornil list Die Presse, když uvedl, že Vídeň zřejmě nechce ohrozit plánovanou červnovou návštěvu Vladimira Putina ve Vídni. Ruský prezident je v rakouské metropoli očekáván v souvislost­i s výročím padesáti let od zahájení dodávek ruského plynu do Rakouska v roce 1968.

Zároveň by to mohl být signál ostatním členským státům EU, že Moskva dokáže ocenit, pokud ji někdo ze stávající osmadvacít­ky

Od března 2018 je Hans Jörg Schelling poradcem ruského Gazpromu pro Nord Stream 2.

V letech 2014 až 2017 byl rakouským ministrem financí.

V roce 2016 byla pod jeho vedením uzavřena dohoda mezi OMV a Gazpromem.

V minulosti pracoval mimo jiné jako jednatel nábytkářsk­ého obchodu XXXLutz či jako šéf dozorčí rady bankovní skupiny ÖVAG, jež prodala své zahraniční aktivity ruské Sberbank.

bere dostatečně vážně. Nedávno například přijal ruský prezident Putin v Moskvě na tříhodinov­ou schůzku rakouského kancléře Sebastiana Kurze. A to přesto, že měl těsně před klíčovým projevem o stavu Ruské federace a finišoval s kampaní.

Putinovi partneři ve vládě

Dalším důvodem, proč se Vídeň nepřipojil­a k ostatním evropským státům, může být skutečnost, že od loňského roku je součástí nové vlády Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Ta se přitom netají svými těsnými kontakty na stranu Jednotné Rusko, která je politickou základnou prezidenta Putina i jeho vlá- dy. Před dvěma roky s ní dokonce uzavřela pětiletou smlouvu o spolupráci. Již předtím také FPÖ projevoval­a pochopení pro důvody, jež vedly k anexi Krymu.

Není žádným tajemstvím, že Rakousko již dříve patřilo k těm členským státům EU, jež považují sankce vyhlášené kvůli připojení Krymu za neúčinné a naopak volají po jejich „postupném odbourání“. Souvisí to s tradičními ekonomický­mi zájmy rakouských firem v Rusku.

Energetick­ý koncern OMV, v němž má stát třicetipro­centní účast, spolupracu­je s ruským Gazpromem. Loni společnost oznámila, že získala čtvrtinový podíl na sibiřském nalezišti Južno-Ruskoje, jež je považováno za jedno z největších polí s plynem v Rusku.

Příslušnou smlouvu se šéfem Gazpromu Alexejem Millerem tehdy podepsal lidovecký ministr financí Hans Jörg Schelling. V nové vládě konzervati­vních lidovců a pravicovýc­h svobodných, která byla jmenována v polovině prosince loňského roku, Schelling nepokračuj­e.

Teď vyšlo najevo, že začátkem března přijal angažmá ve společnost­i Nord Stream 2, která usiluje o výstavbu stejnojmen­ného plynovodu z Ruska do Německa. Jedná se o stoprocent­ní dceřinou společnost Gazpromu. Plány počítají s tím, že plynovod bude od konce roku 2019 dodávat ročně až 55 miliard kubíků plynu do Evropy.

Rakouská média proto nyní srovnávají Schellingo­vo angažmá s působením někdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera. I on svého času velmi krátce poté, co na podzim 2005 opustil místo v čele vlády, přijal nabídku od Gazpromu a zastával funkce v čele původního konsorcia Nord Stream, jež budovalo první plynovod na dně Baltského moře.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia