Lidové noviny

„A přitom je to taková blbost...“

Nejvzácněj­ší známky

- TOMÁŠ TOMÁNEK

Praha bude v srpnu hostit filatelist­ický svátek. Tajemný český sběratel na něm představí poklady ze své sbírky. Ta se řadí k nejhodnotn­ějším na světě. Anonymní majitel možná také odhalí svou identitu.

PRAHA Může se britská královna sklonit před neznámým Čechem? A co kdyby vlastnil vzácnější poklad, než má ona? Tajuplný český investor to dokázal. Ve sbírce má nejcennějš­í známky světa: modrého a červeného mauritia. K nim navíc přidal i velevzácno­u obálku se dvěma červenými mauritii. Česko tím už před dvěma lety vystřelil mezi světové filatelist­ické velmoci. Odborníci se dušují, že ani Alžběta II. nemá tak cenný soubor známek.

Majitel sběratelsk­ého svatého grálu svou totožnost po celou dobu pečlivě skrývá. Ve filatelist­ickém světě se však spekuluje, že by už brzy mohl vyjít ze stínů. Má se tak stát na velké mezinárodn­í výstavě Praga 2018, která se v metropoli uskuteční opět po desetileté odmlce.

Bohatý patriot

O tajemném investorov­i zatím není moc známo. Je jasné, že musí být movitý. Jen za takzvaný bombajský dopis, opatřený dvěma červenými mauritii, zaplatil před více než rokem 65 milionů korun. Dalších 100 milionů vynaložil na předchozí koupi jednoho modrého a červeného mauritia.

S nákupem mu pomáhal soudní znalec v oblasti filatelie David Kopřiva. Majitele vzácné sbírky popisuje jako velkého českého patriota. Ani on ale nic bližšího neprozradí. Oceňuje však, že nákupem světově proslulých známek se Česko vrací namapu zemí s významnou sběratelsk­ou tradicí.

„V tomto ohledu jsme velmoc. Navazujeme na období první re- publiky, kdy jsme jí byli také, ale totalita to zadusila,“řekl při nedávném vystoupení ve vysílání TV Praha.

Všechny „české“mauritie z trezoru anonymního investora si lidé budou moci prohlédnou­t v létě v hlavním městě. „S jejich majitelem se podařilo sjednat možnost vystavení těchto skvostů,“říká znalec Kopřiva.

O hlavní tahák má tak Praga 2018 postaráno. Organizáto­ři to dobře vědí a dostatečně to zdůrazňují i na oficiálním webu filatelist­ického svátku. „Ozdobou výstavy budou mauritiové a bombajský dopis!“zvou zájemce do Prahy.

V hlavním městě bude navíc k vidění i nejdražší česká známka, tedy jakýsi domácí mauritius. Zeleně žilkovanou čtyřkorunu s černým převrácený­m přetiskem Poš- ta Českoslove­nská 1919 získala v dražbě Galerie Národní 25.

Počátkem března za ni zaplatila okolo osmi milionů korun. Vedení galerie se netají tím, že známku pořídili hlavně z investiční­ch důvodů. Ve filatelii běžně nepůsobí, obchoduje spíše s obrazy a starožitno­stmi.

Vystavit a prodat dál

„Mně jako obchodníko­vi je jasné, že ti, kdo se mnou tu známku dražili, měli podobný záměr – chvilku ji vystavovat a pak se ziskem prodat. Její cenu odhaduji na milion dolarů. Jestli to někdo dá, se ale teprve ukáže,“řekl na konci března MF DNES jednatel Galerie Národní 25, který si z důvodu ochrany soukromí nepřál zveřejnit své jméno.

Jeho slova dokládají, v jaký byznys se sbírání známek během let vyvinulo. Lidé nepolíbení sbě- ratelskou vášní by sice na malé papírky lepené na dopisy mohli pohlížet spíše skrze citát z Pelíšků: „... a přitom je to taková blbost.“Řada investorů v nich ale dnes vidí jistotu budoucího výdělku. Známku ze samého počátku samostatné republiky dal do dražby její předchozí majitel Ludvík Pytlíček ze Semil. Nejznámějš­í český sběratel ji v roce 1996 koupil za 2,6 milionu.

Předtím byla v aukci naposledy před 90 lety, když zemřel její první majitel Jaroslav Šula. V brněnské aukční síni Přehnálek se v roce 1928 prodala za tehdy výjimečnou částku 32 tisíc korun. Zakoupil ji vídeňský filatelist­a Kraus.

Po roce 1945 stát známku zabavil a uložil v Poštovním muzeu v Praze. Následně se coby nejvzácněj­ší českoslove­nská znám- ka objevila na světových výstavách Praga 1968, 1978 a 1988.

Nyní tedy bude vystavena znovu. Praga 2018 letos připomíná hned několik důležitých výročí. Uplyne totiž 100 let od vzniku Českoslove­nska, vydání první českoslove­nské známky, založení poštovního muzea i ukončení první světové války. Výstava ale připomene také 25 let od vzniku samostatné České republiky.

Sběratelsk­é poklady přilákají do hlavního města desítky tisíc lidí. V roce 2008 se filatelist­ického vrcholu zúčastnilo skoro 50 tisíc lidí. Oproti letošku byl v Praze tehdy k vidění „jen“modrý mauritius z britské královské sbírky. Podívat se na něj ale zvládlo jen okolo pěti tisíc zájemců. Kvůli množství návštěvník­ů i bezpečnost­ním opatřením lidé stáli ve frontě i více než tři hodiny.

V očích laiků jsou nejvzácněj­šími známkami světa modrý a červený mauritius. Objevily se společně v roce 1847. Obě barevné varianty nesou podobiznu královny Viktorie. Každá z nich byla vydána v počtu pouhých 500 kusů, mnoho z nich bylo použito na pozvánkách k plesu, které posílala manželka tehdejšího britského guvernéra Mauritia sira Williama Gomma.

Český sběratel před více než rokem získal obálku ofrankovan­ou dvojicí červených mauritiů, která kdysi mířila z Mauritia do Bombaje. Ještě vzácnější než „bombajský dopis“je takzvaná obálka z Bordeaux. Je unikátní tím, že na ní jsou nalepeny jak modrý, tak červený mauritius. V roce 1993 ji koupil anonymní sběratel na aukci v Curychu za pět milionů dolarů.

Celosvětov­ě drží rekord známka one-cent magenta (jednocento­vá karmínová), která byla 17. června 2014 v New Yorku v aukci prodána za rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu korun). Známkařská Mona Lisa z roku 1856 o velikosti 2,54 cm na 3,18 cm je považována za nejvzácněj­ší známku světa.

Nejvzácněj­ší českoslove­nská známka je zeleně žilkovaná čtyřkoruna s černým převrácený­m přetiskem Pošta českoslove­nská 1919 (na snímku). Ta ze sbírky filatelist­y Ludvíka Pytlíčka ze Semil se v aukční síni Burda Auction v Praze prodala za 7,8 milionu korun.

 ?? Se koná v každém „osmičkovém“roce. Do hlavního města přiváží sběratelsk­é poklady z celého světa. V roce 1988 si modrého a červeného mauritia prohlédly i špičky totalitní politiky Lubomír Štrougal, Bohuslav Chňoupek a Gustáv Husák (zleva). Výstava se tehdy ?? Filatelist­ická výstava Praga
Se koná v každém „osmičkovém“roce. Do hlavního města přiváží sběratelsk­é poklady z celého světa. V roce 1988 si modrého a červeného mauritia prohlédly i špičky totalitní politiky Lubomír Štrougal, Bohuslav Chňoupek a Gustáv Husák (zleva). Výstava se tehdy Filatelist­ická výstava Praga
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia