Lidové noviny

Svět podle Godarda

-

lu někdy splynou a jindy si jdou každá svou cestou a přicházejí k divákovi z jiného místa. Tak by se měl podle Godarda dnes prezentova­t film, aby probudil okoralé divácké vnímání. „Filmy by se měly pouštět spíš v kavárnách, než abychom se na ně dívali v televizi,“domnívá se filmařská legenda. „Zvuk by neměl být příliš blízko obrazu. Když vidíte obraz a odjinud se ozývá zvuk, dá vám trochu práci si to pospojovat.“Právě tím se podle Godarda vracíme k podstatě filmu, jak ho vynalézali bratři Lumiérové.

Film podle Godarda také nemá nic diktovat, ale ukazovat, co se děje – a nejen to. „Málo filmů ukazuje, co se naopak neděje. A film by měl ukazovat právě i to, co nikde neuvidíte. Ani na Facebooku.“

Na letošním festivalu v Cannes Jean-Luc Godard byl i nebyl a svůj soutěžní snímek natočil i nenatočil. Přesto je tu jednou z ústředních postav. Ostatně i festivalov­ý plakát vychází z jeho filmu Bláznivý Petříček a ukázka z tohoto filmu byla součástí slavnostní­ho zahájení.

Nechme Araby na pokoji

Nový Godardův film Le livre d’image pracuje výhradně s materiálem, který natočili v dávné i nedávné minulosti jiní filmaři. Objeví se v něm Frigo na mašině i mašina s hákovým křížem, fikce i úryvky z dokumentů. Obrazy z nesčetného množství slavných i neznámých snímků vytvořily pod Godardovým­a rukama esej na témamodern­í historie, arabského světa, organizova­ného násilí a v neposlední řadě i filmu jako takového. A je sice pravda, že si někteří účastníci ranní novinářské projekce filmu občas zdřímli, ale jinak rozhodně Le livre d’image není obrázková knížka na čtení před spaním. Mozaika obrazů je zneklidňuj­ící, inspirativ­ní, místy strhující a někdy samozřejmě i ne zcela snadno pochopitel­ná. K „arabské“pasáži svého filmu poskytl režisér vysvětlují­cí klíč během tiskové konference: „Chtěl jsem zdůraznit, že Arabové nikoho dalšího nepotřebuj­í. Mohou vládnout svému světu sami. Vynalezli své písmo, mají víc ropy, než spotřebují. Měli bychom je zkrátka nechat na pokoji.“

Jiný postřeh celoživotn­ího levicového aktivisty směřoval k africkému kontinentu: „V Evropě se přestávají rodit děti, v Africe jich je spousta. To je přece zajímavé, že je dnes v Africe o tolik více lásky než v Evropě.“A pochopitel­ně 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází se ve filmu také cituje. „Nic mi neříká jméno toho filmu ani toho člověka,“opáčil Godard. „Ani teď nevím, o kterou pasáž by mělo jít.“

Na dotaz směřující k jeho vzpomínce na slavný festivalov­ý ročník 1968, kdy Godard spolu s dalšími francouzsk­ými filmaři přehlídku v Cannes rozpustil, režisér příliš nereagoval. „Mám na ten rok spoustu vzpomínek,“pronesl neurčitě. Že je jeho film po 50 letech na této přehlídce, je podle něj velmi příjemné.

 ?? Jean-Luc Godard komunikova­l s novináři jen přes telefon. FOTO AP ?? Pouze na dálku.
Jean-Luc Godard komunikova­l s novináři jen přes telefon. FOTO AP Pouze na dálku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia