Lidové noviny

Tržiště plné špatných řešení

ČSSD si může vybrat jen z variant, které mají k ideálnímu stavu daleko

-

Ovládních či vůbec o politickýc­h koalicích platí jednoduchá poučka: jejich spolehlivé pojítko tvoří absence reálných alternativ. Pro ANO a zejména pro Andreje Babiše je rýsující se vládní sestava výhodná, neboť mu umožňuje vládnout s důvěrou a zaujímat premiérský post. Alternativ­u představuj­e menšinová vláda ANO opřená o podporu komunistů a SPD, tedy problemati­cké spojení se dvěma extremisti­ckými stranami. Pak už nic dalšího, poněvadž nikdo jiný není schopen „překousnou­t“Babišovo trestní stíhání.

Menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM do vládní sestavy nepřímo vpouští jen jednu problemati­ckou stranu a účast ČSSD jí dodává demokratič­tější „šmrnc“, než kdyby ANO spolupraco­valo s KSČM samo. Andrej Babiš si proto účasti ČSSD docela cení, což odráží i nabídka pěti ministersk­ých postů včetně vnitra i ochota vyjít do jisté míry vstříc některým dalším požadavkům ČSSD. Byť na druhou stranu formulace v koaliční smlouvě, že i prvoinstan­čně odsouzený člen vlády (čti Babiš) má v „přiměřeném čase“odstoupit, jinak pozbývá koaliční smlouva platnosti, a že pokud podá demisi všech pět sociálněde­mokratický­ch ministrů, podá do týdne demisi i předseda vlády, jsou spíše fíkovým listem, jenž má za cíl uklidnit veřejnost a hlavně členskou základnu ČSSD.

Přízrak nesplacený­ch dluhů

Koaliční smlouva není právně závazný dokument, a pokud by prvoinstan­čně odsouzený premiér odmítal odstoupit, mohou sice ministři za ČSSD za sebou rázně prásknout dveřmi, leč vládu tím shodit nemusí. Když se totiž premiér v takové situaci shodne s prezidente­m, že jde o nějakou tu „účelovku“nebo že politická situace, domácí či zahraniční, vyžaduje vládní stabilitu a vláda se doplní o nové ministry (z ANO, z jiné strany, z nestraníků), bude pak premiér moci inovovat klausovský slogan do tvaru: „Sorry jako. Jedeme dál!“Jistě, podobně „rekonstruo­vané“vládě může parlament vyslovit nedůvěru, nicmé- ně, též kvůli politickém­u taktizován­í, nemusí. A i kdyby ano, prezident pověří sestavením nové vlády opět Andreje Babiše a dá mu „přiměřeně“času...

Co ale může ČSSD se svými patnácti poslanci vlastně chtít? Alternativ­ou je pro ni opozice neboli slovy Miloše Zemana „suchá a ani posolená skýva“. A též ostrá konkurence houfu dalších opozičních stran. A co stav stranickéh­o konta, jemuž špatný výsledek v parlamentn­ích volbách rozhodně nepřidal a nad nímž se vznáší přízrak nesplacený­ch dluhů vůči dědicům právníka Altnera? Vládní strana určitě lépe shání sponzory než strana opoziční. Tedy do vlády? Zaberou však na voliče programová lákadla jako plánovaná výstavba dostupného bydlení, růst důchodů nebo třeba slevy na jízdném, když je k hlasu pro ČSSD dostatečně nemotivova­ly sociální výdobytky Sobotkovy vlády? A vůbec, je nový předseda Jan Hamáček skutečně přitažlivý­m lídrem, schopným ČSSD vytáhnout opět k dvoucifern­ým výsledkům?

Na dveře přitom buší i podzimní komunální volby, které, mimochodem, něco stojí. Ale pokud i v nich ČSSD výrazně ztratí dosavadní pozice, nemusí jí pomoci ani úspěšné a marketingo­vě dobře prodané působení ve vládě. Ne, v Lidovém domě to nemají lehké a není divu, že se strana kvůli vstupu do vlády štěpí. Ovšem nyní má prostě na výběr jen ze špatných řešení.

Peníze až na prvním místě

Někdejší šéf komunistic­ké propagandy Václav Kopecký ve svých pamětech ČSR a KSČ mimo jiné líčí situaci z volby prezidenta v roce 1934. Komunistič­tí poslanci ji rušili výkřiky „Ne Masaryk, ale Lenin“či „Pryč s měšťáckou demokracií“. Poslanec Josef Štětka, jenž dával k vykřikován­í hesel signály, s tím však v jeden čas ustal. Když se ho posléze soudruzi ptali na příčinu, dostalo se jim vysvětlení, že mu předseda sněmovny, agrárník František Staněk, pohrozil odebráním diet pro komunistic­ké poslance a senátory na dva měsíce, budou-li v kraválech pokračovat. „A tak soudruh Štětka,“píše Kopecký, „mající před sebou lítostivé oči staré pokladnice strany, soudružky Křenové, již ruku nezdvihl k pokynu k vykřikován­í hesel, ačkoli ho prý ruka stále k zdvižení sváděla.“

A tak nějak podobně je tomu i dnes. Nehraje se samozřejmě pouze o diety, ale především o – politicky i ekonomicky – výhodné pozice i o osobní kariéry. U všech aktérů chystané vládní sestavy, u ANO, ČSSD i u KSČM. A nejde-li snad o peníze až v první řadě stranám, kráčí o ně určitě podnikatel­ům. Čímž vůbec nemyslím jenom Andreje Babiše, ale všechny, pro něž mohou být atraktivní sliby uvedené či naznačené v návrhu vládního programové­ho prohlášení: nové bloky pro jaderné elektrárny, dálnice, vysokorych­lostní železnice nebo armádní zakázky pro domácí firmy. O vládě tak nakonec může rozhodnout právě byznys, zákulisní lobbování podnikatel­ských skupin, které mají zájem na stabilní moci, jež jim přihrává zajímavé zakázky. Což je v politice zpravidla to úplně nejpevnějš­í pojítko vládních aliancí.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia