Lidové noviny

Špatní soudci trestu často uniknou

Jak dnes probíhají kárná řízení

- KRISTIÁN LÉKO

Když letos v březnu kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ponechal zmatkující soudkyni Helenu Královou v taláru, ministr spravedlno­sti Robert Pelikán (ANO) byl verdiktem zaskočen. „Máme zřejmě dosti rozdílné představy o nárocích pro funkci soudce,“řekl na adresu kárného senátu v čele se soudcem Karlem Šimkou.

Potíž byla v tom, že Pelikán v kárné žalobě vytýkal nerespekto­vání závazných pokynů nadřízenýc­h soudů, ale jeho podřízení dokázali při jednání doložit jen chyby v kauze zneužití vojenské rozvědky. Za to, že výpověď expremiéra Petra Nečase (ODS) hodnotila „v extrémním rozporu s rozumným myšlením“, kárný senát Králové snížil plat o 15 procent na jeden rok (může přijít přibližně o 200 tisíc korun – pozn. red.).

Oměsíc později stála šestašedes­átiletá Králová před kárným senátem znovu. Tentokrát na ni žalobu podal šéf pražské justice Libor Vávra za chaotické vystupován­í v kauze takzvaných trafik pro exposlance ODS. Při jednání označila odposlechy za nezákonné, později to ústy tiskové mluvčí dementoval­a a na dalším jednání opět uvedla, že policejní „uši“nelze použít. Tentokrát od kárného senátu odešla se zprošťujíc­ím verdiktem, prý šlo jen o špatnou komunikaci uvnitř soudu.

Helena Králová tedy znovu rozhoduje na Obvodním soudu pro Prahu 1 o tom, kdo půjde do vězení a kdo ne. A to přesto, že dle vedení nadřízenéh­o Městského soudu v Praze už na svou práci nestačí. „Lepší už to nebude. Sice nebyla odvolána, ale nevěřím, že je vítěz. Jenom odvrátila jednu katastrofu,“řekl LN Libor Vávra.

Zpřísnění zůstalo na papíře

Právě mediálně sledovaná kauza Králová názorně ukázala výhody i nevýhody systému kárného řízení se soudci, které v současné podobě funguje od roku 2008. Zhodnotit deset let jeho fungování se pokusila konference v plenárním sále NSS, kam v prvním květnovém týdnu dorazili takřka všichni, kdo mají k tématu kárných řízení co říci – lidé z vedení soudů, členové kárných senátů či zástupci ministerst­va spravedlno­sti.

Hlavním cílem reformy v roce 2008 bylo zpřísnění kárného řízení. To se ale povedlo jen na papíře – zvýšily se sankce a prodloužil­y lhůty pro podání kárné žaloby. K reálnému zpřísnění ale nedošlo, tvrdí na základě studia dat docent David Kosař z brněnské právnické fakulty. „Poklesl počet kárných návrhů, počet uložených kárných opatření i počet soudců donucených k odložení taláru,“píše v loni vydané knize o kárné odpovědnos­ti českých soudců.

Podobně odpovídala i řada zástupců justice v dotazníkov­ém šetření ke kárným řízením, jež uskutečnil­i pracovníci NSS. Opakovaně padl názor, že žádný či mírný trest pro neschopnéh­o soudce je demotivačn­í pro ostatní soudce. Předsedkyn­ě táborského okresního soudu Martina Flanderová pak

Současný systém kárných řízení se soudci, žalobci a exekutory funguje od roku 2008. Změnu tehdy prosadil ministr spravedlno­sti Jiří Pospíšil (tehdy ODS) s cílem zpřísnit kárná řízení. Agenda byla přenesena z vrchních soudů a Nejvyššího soudu na Nejvyšší správní soud (NSS), kde o kárných žalobách rozhodují smíšené kárné senáty – v případě soudců jej tvoří tři soudci a tři zástupci jiných právnickýc­h profesí. Celkem je kárných senátů šest – tři pro soudce, jeden pro žalobce a dva pro exekutory. Proti jejich verdiktu se nelze odvolat, lze však podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu.

Za deset let kárné senáty řešily 529 případů – 236 se soudci, 93 se státními zástupci a 200 s exekutory. Nejvíce jich bylo v roce 2009 (89), nejméně v roce 2016 (31).

Kárný senát může uznat vinu jen tehdy, je-li prokázáno, že se skutek skutečně stal a zároveň tím soudce zaviněně porušil své povinnosti, případně narušil důstojnost funkce nebo ohrozil důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedliv­é rozhodován­í soudů. U žalobců či exekutorů platí podobná pravidla.

Kárný senát není vázán sankcí, kterou navrhuje kárný navrhovate­l (typicky nadřízený předseda soudu či ministr spravedlno­sti). Obvykle se ukládá snížení platu nebo důtka, v některých případech je od uložení sankce upuštěno (stačí-li projednání věci před kárným senátem). V těch nejzávažně­jších případech je možné odvolání z funkce. Této sankci obvykle předchází rozhodnutí ministra spravedlno­sti o dočasném zproštění funkce. uvedla, že kárné senáty jsou příliš benevolent­ní, což podvazuje očistnou funkci kárného řízení. „Pokud bychom příliš zvažovali dopady na kárně žalované a budeme na ně mírní, pak jsou tam jejich kolegové, kteří na jejich špatnou práci doplácí, a je také plno pracovitýc­h a schopných asistentů, kteří svoji činnost vykonávají za mrzký peníz,“uvedla Flanderová.

Na to ovšem reagoval předseda jednoho ze „soudcovský­ch“kárných senátů Jakub Camrda, podle nějž je jednoznačn­ých případů relativně málo. Domnělou mírnost kárných senátů pak považuje za mýtus: „Dva lidé, kteří jednoznačn­ě neměli v justici co dělat, byli bez rozpaků odvolaní z funkce soudce.“Pozastavil se také nad tím, že nejčastějš­ím důvodem kárné žaloby jsou průtahy v řízení, obvykle proti starším soudcům, kteří desítky let dělají stejnou práci a jsou vyhořelí, často i nemocní. „Stojí to za to, hnát tyto zasloužilé služebníky justice před kárný soud? Ve Francii dostává soudce na sklonku své kariéry státní vyznamenán­í, u nás kárný flastr,“prohlásil Camrda.

Porážka, nebo očistec?

Dle expertů z praxe je obecně diskutabil­ní, zda má kárné řízení primárně sloužit k odstranění „slabých kusů“z justice, nebo spíše jako „očistec“, po jehož absolvován­í se soudce napraví. Dle soudce Karla Šimky je kárný senát často „hasičem“, který musí řešit letité a často systémové problémy – například v kauze Heleny Králové upozornil na to, že jí byla přidělena a ponechána specializa­ce na závažnou hospodářsk­ou kriminalit­u, byť tuto složitou agendu již zjevně nezvládala.

Libor Vávra pak nepovažuje za vhodné, aby bylo kárným řízením možné se snadno a rychle zbavit špatného soudce. „Osobně se mi to od roku 1999, co jsem soudním funkcionář­em, podařilo u dost lidí. A vždy to bylo jinak než kárným řízením,“řekl LN. Obvykle soudce dobrovolně odešel kvůli tlaku vedení a ostatních soudců, kteří mu dávali najevo, že na práci již nestačí. Podobně to ostatně funguje i dnes – odvoláno z funkce bylo jen šest soudců, ale dalších třicet jich funkci raději složilo, než aby riskovali ostudu.

Za deset let fungování smíšených kárných senátů na Nejvyšším správním soudu přišly o talár čtyři desítky soudců. Šest jich bylo odvoláno z funkce, zbytek raději sám rezignoval po podání kárné žaloby. Justice se shoduje na tom, že se systém osvědčil, volá však po zavedení druhé instance.

Jedna instance nestačí

Vávra považuje za důvody mírnosti kárných senátů především dvě skutečnost­i. Za prvé je to jednoinsta­nční řízení – kvůli absenci opravného prostředku se kárné senáty přirozeně obávají ukládat příliš přísné tresty. Za druhé pak přítomnost „laického“prvku v kárných senátech – soudce totiž nesoudí jen jejich kolegové, ale polovinu senátu tvoří zástupci státního zastupitel­ství, advokacie a akademie. „Justice je sama na sebe vnitřně přísnější,“míní Vávra.

Zatímco přítomnost zástupců jiných právnickýc­h profesí v kárných senátech experti nezpochybň­ovali, jednoinsta­nčnost řízení se jeví jako zásadní problém. Ústavní soud ji sice v roce 2010 posvětil, ale z praxe padají velmi dobré důvody pro zavedení odvolací instance. „Každý soustružní­k má ve sporu o výpověď z práce více práv než soudce nebo státní zástupce,“řekl místopředs­eda Nejvyššího soudu Roman Fiala. Obzvláště citlivé je to v situaci, kdy je rozhodnuto o odvolání z taláru. Padly i návrhy, že by se přezkum mohl omezit jen na tyto případy.

Problém však vzniká i v tom, že kárných senátů je celkem šest (tři pro soudce, jeden pro žalobce, dva pro exekutory) a jejich složení se každých pět let kompletně mění. To vyvolává mnohé odlišnosti ve výkladu některých institutů i k vedení řízení. Podle soudce Šimky musí existovat orgán, jenž by názory a postupy sjednocova­l.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia