Lidové noviny

Neskončí-li sám, skoncují s ním jiní

- KATEŘINA SURMANOVÁ ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA „Dálnice, dálnice, dálnice,“hlásaly billboardy hnutí ANO před dvěma lety, když vrcholila agitace ke krajským volbám. Jednu takovou ceduli si dlouze prohlížel i předseda hnutí Andrej Babiš, když v té době uvázl v zácpě na rozkopané D1. Měl tak spoustu času, aby si v sobě nakumulova­l rozčilení, s nímž pak v Praze uhodil na ministra dopravy Ťoka, ať dá věci do pohybu. Není to ale letitě zabržděné budování infrastruk­tury, které předznamen­ává Ťokův konec.

Od momentu, kdy Babiš propadl se svým prvním vládním pokusem a začal si shánět spojence pro druhý, patří Ťokovo jméno k těm, které vytipované politické strany zmiňovaly nejčastěji, když došlo na to, kdo už by neměl ve vedení resortů pokračovat. Kritizoval ho Tomio Okamura se svou SPD, hlasité výhrady vyjadřují i komunisté a s tím, že nynější ministr dopravy je nepřijatel­ný, přišel před pár dny také první místopředs­eda ČSSD Jiří Zimola.

Babiš zatím případné personální změny nekomentuj­e, ale dosavadní vývoj ukazuje, že kdo je nepohodlný komunistům, pod tím taje led. Před několika týdny byl adeptem na Ťokovo místo šéf stavební firmy Hochtief Tomáš Koranda. Premiér v demisi má rád, když má někdo zkušenost z byznysu – ostatně Ťok přišel ze Skansky a v rámci jeho nástupce se spekuloval­o také o řediteli další stavební firmy, Tomáši Kronesovi z Colas CZ.

Milovník vlaků

Podle informací LN však Babiš s nápadem na Korandu narazil u komunistů. Proto přišli s protinávrh­em a nabídli Babišovi Emanuela Šípa. „Už jsem ty spekulace také slyšel. Zatím se mnou nikdo v tomto směru nejednal. Takže nemá smysl se mě ptát, co bych chtěl nebo nechtěl,“odpověděl LN. Babiš sdělil, že „to není pravda“a předseda KSČM Vojtěch Filip na dotaz nereagoval.

Šípovi se v kuloárech přezdívá „širokospek­trální supernezáv­islý odborník“. Přízvisko si vysloužil kvůli ideovému oblouku, který od 90. let vyklenul. Po převratu dělal na federálním ministerst­vu financí a patřil k nejpřesvěd­čeněj- Kdo za Ťoka? Možná Emanuel Šíp, ším liberálům. Za vlády další nejznámějš­í české ikony liberalism­u, prvního kabinetu Václava Klause, se na rok stal generálním ředitelem Českých drah. Tehdy Šíp přišel s tak důsledným projektem reformy a privatizac­e železnice, že to bylo moc i na pravicovou ODS. Vláda mu plán zatrhla a Šíp rezignoval.

Pak pracoval pro ČSOB, zasedal v dozorčí radě České pojišťov- ny a nabízel své dopravní poradenstv­í. Mimo jiné si takto přivyděláv­al poskytován­ím konzultací stavební firmě Viamont, již spoluvlast­nil Aleš Řebíček. Tentýž Řebíček, který se v roce 2006 stal jedním z nejkontrov­erznějších­ministrů dopravy a Šípa si do resortu o rok později přivedl coby náměstka pro evropské dotace. A tentýž Řebíček, který později čelil nařčení, že majetkový podíl ve Viamontu ukončil jen zdánlivě a z pozice ministra nahrává této firmě lukrativní státní zakázky.

Postupně se dvaašedesá­tiletý milovník vlaků Šíp vyprofilov­al tak, že konvenuje komunistic­kému světonázor­u, a jeho nominace by znamenala i úlitbu zaměstnava­telským svazům – Šíp je předsedou dopravní sekce Hospodářsk­é komory. Proti jeho odbornosti lze těžko něco namítat, dlouhodobě komentuje dopravní problemati­ku. Rozpačitý pocit pramení spíš z toho, že tlakem tichého partnera v podobě komunistů usednou v kabinetu lidé, kteří by se profilem hodili spíš do úřednické než politické vlády.

Třetí v řadě

V Ťokovi ztratí Babiš dalšího z čelných politiků spojených s hnutím ANO, kteří se umisťují na předních příčkách průzkumů oblíbenost­i nebo důvěryhodn­osti. Ťok na rozdíl odministra zahraničí Martina Stropnické­ho a sprave- dlnosti Roberta Pelikána není členem hnutí, ale v podzimních sněmovních volbách vedl jednu z kandidátek. A podobně jako Stropnický s Pelikánem svým rozhodnutí­m neparticip­ovat na druhé Babišově vládě předchází situaci, kdy by ho předseda obětoval KSČM sám, aby se udržel v roli premiéra. Jestli Ťok stejně jako jeho dva kolegové složí i poslanecký mandát, hodlá upřesnit do konce týdne.

Novým argumentem Ťokových kritiků se teď stal krach tendru na provoz mýtného systému. Antimonopo­lní úřad soutěž zrušil kvůli formálním nedostatků­m. Hrozí, že se správce mýtného nestihne vybrat dřív, než doběhne smlouva tomu stávajícím­u, Kapschi. Předseda úřadu Petr Rafaj může rozhodnutí změnit, ale pravděpodo­bné to není. Antimonopo­lní úřad už shodil řadu i méně třaskavých zakázek, které vznikly za éry ministra Ťoka. Vina nepadá jen na resort, v zákulisí je sdíleným faktem, že Rafaj nemá Ťoka rád. Jako mýto dopadla i zakázka na správce registru vozidel.

„Já za tím cítím trošku mýtný tendr. Pokud chtějí na ministerst­vu někoho, kdo se domluví přímo s Kapschem, tak jim to nabídnu. Přiznám se, že přestože se udělala spousta dobré práce a bylo by dobře nějakou dokončit, tak se mi nechce,“řekl včera ministr dopravy novinářům na otázku, jestli má zájem na postu setrvat, i když se znelíbil KSČM a ČSSD.

Ťok vstoupil do služeb ANO a vlády v prosinci 2014, kdy nahradil na pozici ministra Antonína Prachaře, to bylo ještě za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prachař svůj konec tehdy pojal jako vlastní rezignaci, ale neměl na vybranou. Dostal od Babiše jasné signály, že s ním není spokojený a skončí buď jak buď.

Důvody byly tehdy prakticky identické jako teď – zpoždění v mýtné soutěži a malé pokroky v zahušťován­í dálniční sítě. Úkol Prachaře a po něm i Ťoka byl urychleně připravit zákon o liniových stavbách, jímž by se nastavil pro strategick­ou infrastruk­turu specifický režim. Povolování staveb, zvlášť velkých, se v Česku počítá v mnoha rocích. Zákon měl jasně vymezit, kudy důležitá dálnice povede, majitelé půdy pod ní by se mohli soudit jen o kompenzace, ale ne o umístění, a všechna razítka by stavbě vyřizoval jediný úřad.

Cíl nesplnili Prachař ani Ťok, narazili na resortní řevnivost, jednotlivá ministerst­va se odmítla vzdát dílčích kompetencí, aby se agenda mohla soustředit na jednom místě. Podle srovnání, které nedávno udělal časopis Ekonom, se přesto za Ťoka počet nových a rekonstruo­vaných kilometrů rozhýbal, v historické­m srovnání se svými předchůdci si nevedl zle.

Expirační lhůta ministrů dopravy patří v Česku k těm nejkratším. Dana Ťoka (za ANO) vedle tradičních obtíží s hlemýždím tempem dálniční výstavby odsouvá z křesla i obětování pěšáků v politické hře, která má za cíl uhlídat figuru premiéra.

 ?? BýFOTO ČTK ??
BýFOTO ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia