Bavorsko: sporný zákon prošel

Lidove noviny - - Svět - ROBERT SCHUSTER

Desítky tisíc lidí v ulicích nový policejní zákon odvrátit nedokázaly. Konečné rozhodnutí bude na ústavních soudcích.

MNICHOV/PRAHA Takové vášně bavorský parlament už dlouho nezažil. Zatímco dole v sále si poslanci v úterý večer vyměňovali ostré argumenty, z tribuny pro návštěvníky se ozýval hlasitý pokřik.

Důvodem byl nový zákon předložený vládou bavorského premiéra Markuse Södera, který má výrazně posílit pravomoci policie. Vzhledem k tomu, že Söderova Křesťansko-sociální unie (CSU) má v zemském sněmu absolutní většinu, nebylo o schválení normy pochyb.

„Bude zachraňovat životy, bude pomáhat lidem, aby se nestali oběťmi,“obhajoval zákon před poslanci bavorský premiér.

Policejní zákon by se mohl stát přelomovým, a pokud obstojí při přezkumu ústavním soudem, stane se zřejmě inspirativním i pro další německé spolkové země.

Klíčovým prvkem normy je slovní spojení „hrozící nebezpečí“, jež v budoucnu dovolí nasadit mimořádné prostředky. Až dosud k tomu mohlo dojít teprve za situace tak zvaného „konkrétního nebezpečí“. Policie bude moci v takovémto případě zahájit sledování podezřelého, a to včetně jeho aktivit na internetu a sociálních sítích. A bude mít také povoleno na místě činu zajišťovat genetické stopy a zkoumat i geografic- ký původ jejich původce. Policisté mají být také nově povinně vybaveni malými kamerami, jež budou snímat jejich zásahy. Pokud například při zajišťování demonstrací nedojde k žádným incidentům, budou mít poté povinnost záznamy vymazat.

Podobně jako dosud budoumuset mimořádná opatření schválit soudy, ve výjimečných případech tak ale budou moct učinit i vyšší policejní úředníci. „Děláte, jako kdyby lidé nebyli schopni samostatně uvažovat a samostatně se rozhodovat,“kritizovala bavorskou vládu šéfka sociálních demokratů (SPD) Natascha Kohnenová. Její strana spolu se Zelenými již avizovala, že proti zákonu podá ústavní stížnost.

Více kompetencí pro policii ale odmítají kromě levicových stran i poslanci pravicově-konzervativ- ního Sdružení nezávislých kandidátů (FW), jež volí často nespokojení voliči CSU.

„Neznám žádný amokový útok posledních dvaceti let, jemuž by bylo možné zabránit těmito posílenými pravomocemi,“řekla poslankyně FW Eva Gottsteinová.

Téma je citlivé hlavně proto, že na podzim se budou v Bavorsku konat parlamentní volby. Vládnoucí CSU se při nich pokusí ob- hájit absolutní většinu křesel, což by jí opět zaručilo vládu bez koaličního partnera.

Jak udržet konzervativní voliče

Premiér Söder, který je v úřadě od poloviny března, by tímto zákonem rád doložil, že věnuje bezpečnosti občanů a jejímu posílení mimořádnou pozornost.

Bavorsko je přitom již teď v po- rovnání s ostatními německými regiony nejbezpečnější spolkovou zemí. Söder chce zároveň vzít vítr z plachet i protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD), jež by ráda připravila CSU o konzervativní voliče.

Bavorský policejní zákon reagujemimo jiné i na novou směrnici Evropské unie o ochraně dat (GDPR), jež začne platit koncem května. Své normy budou muset přizpůsobit i další spolkové země. Některé z nich, jako Severní Porýní – Vestfálsko a Dolní Sasko uvažují vydat se podobným směrem jako v Bavorsku.

Kvůli zákonu se v minulých týdnech konala v řadě bavorských měst shromáždění, jichž se zúčatnily desítky tisíc lidí. Jednalo se tak o největší protesty v zemi od dob plánů na vybudování továrny na zpracovávání vyhořelého jaderného paliva ve Wackersdorfu koncem 80. let, jež přivedly do ulic tisíce lidí.

Demonstrace proti policejnímu zákonu zaštiťovala široká koalice zhruba 95 občanských sdružení a politických stran. Jejich záběr přitom sahá od marxistů-leninistů, přes Zelené a sociální demokraty až po liberály. Přidali se i fanoušci Bayernu Mnichov.

V novém zákoně vidí naplnění orwellovských vizí o státu, který bude všechno kontrolovat. Prý by se jednalo o návrat před rok 1945, kdy v Německu vládli nacisté.

V souvislosti s tím se také objevila řada fám, jako že norma dovolí i pochůzkovým policistům použít granáty, aby si zjednali přístup do zabarikádovaných prostor. To ale budou smět i nadále pouze speciální jednotky.

Lidé v Mnichově demonstrují proti novému zákonu posilujícímu policejní pravomoci (Polizeiaufgabengesetz, PAG). FOTO REUTERS

Nechceme Orwella.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.