Zemanův plán B

Hrad se připravuje na případný krach jednání o nové koalici. Variantou je úřednická vláda a nečekaný premiér

Lidove noviny - - Front Page - ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Po necelých sto letech by mohli mít Češi v čele vlády opět Beneše. Po Edvardovi by mohl přijít na řadu jeho jmenovec Daniel – nyní generální ředitel skupiny ČEZ. Podle pěti na sobě nezávislých zdrojů LN z politických a podnikatelských kruhů se na Hradě zrodil „plán B“pro případ, že by krachla vyjednávání o vládě mezi ANO, ČSSD a KSČM. Zdroj LN blízký prezidentovi uvedl, že Zeman začíná být ze situace kolem přípravy nové vlády nervózní. Není totiž jisté, zda koaliční varianta projde vnitrostranickým referendem sociální demokracie.

Zeman má stále v ruce druhý pokus jmenování premiéra, neboť Andreje Babiše zatím pouze pověřil vyjednáváním. Pokud by premiér v demisi neuspěl, tedy nenašel pro svou vládu podporu ve sněmovně, Zeman by mohl podobně jako v roce 2013 přijít s řešením v podobě úřednické vlády.

Tuto verzi podporuje fakt, že Zeman odmítá vypsání předčasných voleb.

V posledním týdnu intenzivně prosakují signály, že úřednickým premiérem by se v takovém případě stal šéf nejvlivnější tuzemské společnosti Daniel Beneš. Informaci přímo nepopřel, napsal pouze: „To jste mě pobavil.“Zpráva o variantě Beneš podle zjištění LN minulý týden kolovala i ve vyjednávacím týmu ČSSD v okolí předsedy Jana Hamáčka.

Hrad nechtěl věc komentovat. „Na zkazky, které kolují v pražské bažině, zásadně nereaguji,“vzkázal mluvčí Jiří Ovčáček. Faktem je, že Beneše se Zemanem pojí silné historické pouto. Znají se od začátku 90. let z ČSSD a tykají si.

Akce Beneš může mít ovšem dvojí interpretaci. Buď jde o již spuštěný reálný plán, nebo o výstrahu Babišovi – například kvůli nedávnému zamítnutí rozdělení společnosti ČEZ. Pokračování a více na straně 3

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.