Čeští přírodovědci ukázali sílu

Lidove noviny - - Domov - MARTIN RYCHLÍK

PRAHA Padesát týmů z 25 zemí řešilo v Lublani přírodovědecké úlohy. Týkaly se vína. V každém družstvu byli tři středoškoláci: specialisté na biologii, chemii a fyziku. Studenti mladší sedmnácti let dostali za „biochemický“úkol sledovat chlorofyly či enzymy, jež způsobují zbarvení kuliček vinné révy. Fyzikové řešili otázky týkající se optických vlastností vína: museli si sami postavit i optickou lavici, aby mohli měřit, kdy víno pohlcuje světlo...

Oproti oborovým olympiádám klade European Union Science Olympiad (EUSO) důraz namezioborovou spolupráci všech tří členů. „Soutěžící si musejí porozumět, musí se domluvit, což daleko lépe odráží skutečnou situaci ve vědě, kdy se třeba já jako buněčná bioložka obracím i na kolegy v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a musíme si rozumět,“řekla LN Lenka Libusová, mentorka pro biologii z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, jež připravila na soutěž už několikátý český tým.

Chemikům pomáhá Petra Bajerová z Univerzity Pardubice, fyziky mívá na starosti Jan Kříž z Univerzity Hradec Králové.

A mladí Češi si před pár dny vedli skvěle. „Áčko“ve složení biologa Jiřího Janouška (Gymnázium Budějovická, Praha), fyzika Davida Kamenského (Gymnázium Břeclav) a chemika Jana Obořila (Gymnázium Brno-Bystrc) získalo pohár pro absolutního vítěze. Český „B“tým (Ondřej Pelánek, Adam Mendl a Karolína Fárníková) skončil osmnáctý.

Celkové prvenství získala ČR potřetí: letos a v letech 2009 a 2010. Olympiáda je prestižní; velké aspirace mívají Estonci, Němci, ale iMaďaři se silným lyceem v Szegedu. Mentoři všech zemí nejprve – po tvrdé diskusi, neboť znají silné stránky svých svěřenců – přeloží balík úloh do rodného jazyka soutěžících. Soutěž mívá příběh, téma. Když se konalo EUSO v ČR, bylo téma- tem pivo, v Řecku zase olivový olej.

„Důležitá je pečlivá, ale i rychlá práce pod časovým tlakem,“vysvětluje Libusová. Spolu s dalšími mentory hledá nejsilnější zá- stupce v krajských kolech oborových olympiád, přičemž se pak na soustředění, jako fotbalisté před Eurem, chystají na klání.

Za pár let je zjevné, že některá gymnázia mají výtečné odchovance: je to třeba Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích či Gymnázium Botičská v Praze. „Jsou za tím vidět i konkrétní učitelé,“říká Libusová, která hovoří podobně jako profesor Jan Černý, jenž loni v LN jmenoval líhně šikovných biologů, které jsou viditelné i díky systému olympiád či kultovních táborů v Běstvině.

Mezi biology bývá i dost dívek. „Prezident EUSO genderovou otázku dost řeší; v každém případě bývá holek mezi soutěžícími méně než 50 procent. Letos však nastoupily dva týmy, kde byly jen dívky – včetně fyziček, to není obvyklé,“říká Libusová.

Mladí jsou dle ní cílevědomí, řada pokračuje na špičkových univerzitách. Jako exreprezentant Lukáš Fiedler, jenž bude studovat biologii v Cambridgi; starší Jiří Etrych už tam studuje chemii.

Ale to je ta nejsladší smetánka z krajáče českého školství. „Osobně si myslím, že se biologie učí na středních školách vesměs špatně. Tohle všechno vypadá krásně, ale spousta lidí, kteří by v biologii byli skvělí, ji ani nejdou studovat, protože je ta výuka odradí. Učí se telefonní seznamy a chybějí příběhy, proč to tak je, jak to s čím souvisí, co se stane když... Není to učení orientované na řešení problému,“míní Libusová, jež s Černým a dalšími kolegy sní o změně v pojetí vzdělávání. „Zbytečně ztrácíme talenty,“varuje.

Gymnazisté Jiří Janoušek, David Kamenský a Jan Obořil dominovali vědecké olympiádě ve Slovinsku. Jako třetí Češi v šestnáctileté historii celou soutěž vyhráli. „Soutěžící si musejí porozumět, musejí se domluvit, což daleko lépe odráží skutečnou situaci ve vědě.“

Stojí Karolína Fárníková, Ondřej Pelánek, Jiří Janoušek a Adam Mendl. Putovní pohár pro tým absolutních vítězů drží Jan Obořil a David Kamenský. FOTO PŘF UK

Zleva

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.