Pražská koalice čtvrtek přežila. Pevná není

Lidove noviny - - Domov - ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Dohoda o novém ustanovení vlády na pražském magistrátu byla tak pečlivě připravená, že když se dostala na pořad dne, nikdo nevěděl, co dělat.

Na včerejším jednání zastupitelstva mělo dojít k personálním změnám, které by ukončily spolupráci ANO, ČSSD a Trojkoalice, složené z lidovců, Zelených a hnutí STAN. Pražská koalice ale opě- tovně vstala z mrtvých. ANO chtělo původně vyměnit Trojkoalici a do voleb si pomáhat hlasy opozičních občanských demokratů. Veškeré dohody však nakonec krachly. A to na několika věcech. Ani v hnutí ANO se totiž nebyli schopni domluvit na tom, zda odvolat jen náměstkyni Petru Kolínskou (Trojkoalice/Zelení), nebo netroškařit a rovnou se zbavit i radní Jany Plamínkové (Trojkoalice/STAN).

Dohoda nepanovala ani v tom, zda a kým v takovém případě obě nahradit. Variant bylo na stole tolik, že se nakonec nestalo nic.

Svoji roli ale sehrála i sociální demokracie. Přestože s ODS byla domluva na tom, že její radní by změny zasáhnout neměly, ČSSD znejis- těla. Podle informací LN se o svůj post obával především náměstek Petr Dolínek. Předvečer jednání pražského zastupitelstva se tak odehrával ve znamení nejrůznějších telefonátů, kdy se všichni navzájem ujišťovali, co se vlastně děje.

Lidé, kteřímají blízko k magistrátní politice, to včera komentovali slovy: „Jsou tak neschopní, že se ani neumějí rozpadnout.“

To, že dohody nesedí tak, jak by měly, bylo přitom jasné od samého včerejšího rána. Zastupitelstvo mělo tradičně odstartovat v devět ráno, rovnou ale začalo hodinovou přestávkou na jednání klubu, kterou si vyžádalo hnutí ANO. Po krátkém pokračování diskuse o programu si zastupitelé opět vyžádali pauzu. Tentokrát se už vrátili s tím, že ke změnám, aspoň v tu chvíli, nedojde.

Občanští demokraté přitom byli připraveni podporu poskytnout. Hnutí ANO dokonce i nahráli na smeč. „Přečetl jsem si v médiích spekulace, že někdo bude odvolávat, někdo bude odvoláván. Myslím, že je dobré si to říct na začátku. Navrhuji jako bod číslo jedna personální změny v radě města. Vyjasněme si to, jak to je,“uvedl hned zkraje Filip Humplík (ODS).

Vyjednávali staří mazáci

Jeho návrh neprošel. Nepomohlo ani to, že za občanské demokraty vyjednávali staří mazáci. Podle informací LN se na něm měl podílet i bývalý radní hlavního města z let 1998 až 2002 Filip Dvořák, kterého při jeho tehdejším působení provázela řada kauz.

Ani po včerejšku se však nedá tvrdit, že pražská koalice je stabilní. Výmluvné je v tomto směru i včerejší vyjádření hnutí ANO, podle kterého byla „důvěra v Trojkoalici sice významně narušena“, nechtějí však provádět změny 140 dní před volbami.

Personální smršť není v magistrátní koalici vyloučena téměř nikdy. Pražští hráči se včera během dne shodovali na tom, že k žádným změnám už nedojde, přesto nelze předvídat, zda se po uzávěrce dnešního vydání LN na radnici na Mariánském náměstí nic nesemlelo.

Klid nebývá ani na jednáních rady. V úterý se atmosféra vyostři- la proto, že hnutí ANO spolu s ČSSD prohlasovaly společně hned několik věcí, které Trojkoalici nejsou po chuti: například řešení vnitřního městského okruhu, tedy pokračování z tunelu Blanka.

Neshody provázejí koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice už od samého počátku po celé volební období. V podobný scénář, který se očekával i včera, navíc už jednou vyústily. Po roce společného fungování se na jednání zastupitelstva v pozdních nočních hodinách jednotliví koaliční zastupitelé navzájem odvolali.

Jenže ani šest měsíců nejrůznějších vyjednávání tehdy nepřineslo žádné nové uspořádání, které by bylo klidnější. Koalice se tak znovu obnovila.

Hnutí ANO plánovalo změny ve vedení pražského magistrátu. Nakonec k nim nedošlo. Koalice drží silou vůle.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.