Elektřina mění český autoprůmysl

Lidove noviny - - Ekonomika - ROMAN ŠITNER

TELČ/PRAHA Blížící se nástup elektromobilů zásadním způsobem ovlivní klíčovou složku české ekonomiky – autoprůmysl. Právě ten tuzemské hospodářství poslední roky táhne a jeho roční tržby přesahují bilion korun. Většina firem z oboru elektrickou budoucnost automobilismu považuje za příležitost, na kterou se intenzivně připravuje.

„Přicházející výzvy musíme řešit intenzivněji než kdy předtím,“popisoval Bohdan Wojnar, šéf Sdružení automobilového průmyslu a člen vedení Škody Auto, na včerejší konferenci k elektromobilitě v Telči. „Elektromobilita nesporně patří mezi trendy, které jsou nezvratné,“věří.

Část výroby ztratí

Na konferenci lídři autoprůmyslu prezentovali závěry průzkumu poradenské společnosti EY. Ta oslovila 80 firem, které vyrábějí některé z dílů, které v elektromobilech nebudou potřeba. Dělají vše – od částí spalovacích motorů přes nádrže, výfuky, chlazení, mazání a převodovky. Týká se to ale i brzd nebo klimatizace a topení, které jsou v elektrických autech jiné.

Každá pátá firma si myslí, že ji rostoucí podíl elektrických aut výrazně ovlivní. Už proto u nich probíhá nebo se teprve chystá omezování výroby. Během deseti let může jít o desítky procent kapacit. Otázkou je, jaká výroba a zda vůbec to nahradí.

Automobilky tlačí dodavatele k co nejnižším cenám a ti jsou schopni prosperovat, jen pokud mají své kapacity naplno využité. Každý pokles poptávky je může rychle dostat do ztráty. Oslovené firmy uváděly, že pokles o 40 procent znamená ukončení výroby. Takový úbytek poptávky přitom do roku 2030 očekává čtvrtina oslovených firem.

Neznamená to však, že by rezignovaly. Průzkum totiž ukázal, že berou nastupující změnu jako příležitost. A aby klesající byznys vyrovnaly, chtějí dělat i díly pro elektromobily. Rovných 35 procent firem už je reálně vyrábí, během dalších dvou let se tento podíl zdvojnásobí.

Jen šest procent firem zatím nemá plán, kdy na novou vlnu nastoupí. Téměř 90 procent těchto firem pak tvrdí, že komponenty pro elektrická auta dokáže vyrábět i se stávajícím výrobním zázemím.

Automobilový průmysl se bez elektrických aut nemůže do budoucna obejít. Ekologické limity budou stále přísnější a bez elektřiny nebude vůbec možné je splnit.

Podrobnosti a grafika na

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.