Konkurence na kolejích a dluhy obcí

Lidove noviny - - Ekonomika -

a RegioJet

podali nabídky na provoz dálkových železničních linek,

které stát dosud objednával výhradně u Českých drah. Stát by podle nich mohl ušetřit stovky milionů korun ze současných nákladů. Dopravci to oznámili včera s tím, že jejich nabídky jsou mnohem výhodnější než současné ceny Českých drah. Nabídky dopravců jsou zatím na přechodné období do doby, než stát vybere podle harmonogramu schváleného vládou dopravce na dálkové linky ve veřejných soutěžích. ze zhruba

456 obcí poměr dluhu k průměru příjmů za poslední čtyři roky nad 60 procenty.

To je přitom hranice pro zodpovědné hospodaření, stanovená zákonem o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Z toho 110 obcí toto pravidlo porušovalo soustavně od roku 2013, vyplývá z údajů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

železniční tunel přes Krušné hory pro vysokorychlostní trať Praha–Drážďany

bude projektovat Deutsche Bahn a provozován bude podle německých předpisů. Dohodli se na tom v Praze český ministr dopravy Dan Ťok se svým saským protějškem Martinem Duligem. Kvůli projektu vznikne společný projektový tým Deutsche Bahn Netz a Správy železniční dopravní cesty. procent)

k našemu největšímu sousedovi se v letošním roce

Téměř polovina (42 procent) exportérů plánuje do budoucna kvůli poptávce německých partnerů zvyšovat své výrobní kapacity. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, agentury CzechTrade a Komerční banky k dnešní konferenci Německo – Váš obchodní partner.

voz pravci

6250 loni mělo

dvě třetiny českých exportérů do Německa předpokládá, že vý- zvýší. železniční do-

Arriva, Leo Express

BYZNYS DNE

z nových velkých nákladních

oxidu uhličitého

(69

ještě

se do roku 2030 musí v porovnání s rokem 2019 snížit alespoň o 30 procent.

Vyplývá to z nových standardů Evropské komise, které jsou souhrnně označovány jako balíček mobility a jež dnes komise představila. Návrh ještě musí schválit vlády členských zemí EU a Evropský parlament. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.