Airbnb v Dánsku přizná všechny pronájmy

Lidove noviny - - Ekonomika - KODAŇ

Americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb bude dohody o zprostředkovaných pronájmech automaticky oznamovat dánskému daňovému úřadu. Dánsko je tak vůbec první zemí, se kterou se Airbnb domluvilo, že jí poskytne informace o příjmechmajitelů ubytovacích zařízení nabízených přes jeho platformu.

Tento krok má tamním úřadům usnadnit boj s daňovými úniky. Přichází navíc v době, kdy Airbnb podobně jako alternativní taxislužba Uber čelí rostoucímu tlaku od regulátorů po celém světě, včetně České republiky.

Daňový úřad tak získá informace o celkovém počtu pronajatých dní i celkovém příjmu pronajímatele. Součástí dohody, kterou musí ještě schválit dánský parlament, je i omezení počtu dní využitých k pronájmu určitého bytu nebo domu na nejvýše 70 dní v roce. Osvobozeny od daně pak budou příjmy z ubytování do 40 tisíc dánských korun (v přepočtu více než 137 tisíc korun) ročně.

Firma uvedla, že loni měla v Dánsku více než 30 tisíc pronajímatelů.

Airbnb a podobné platformy pro sdílené ubytování mimo jiné čelí krtice, že tlačí vzhůru ceny realit a pronájmů a přispívají k nedostatečnému počtu ubytovacích možností nejen v Paříži, Berlíně či v Amsterdamu, ale i v centru Prahy. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.