Vystřílel trofej. Na rozloučenou?

Lidove noviny - - Sport - ONDŘEJ KOPŘIVA

PRAHA Možný přestup sedmadvacetileté útočné hvězdy Griezmanna do Barcelony se přetřásá už několik měsíců. „Teď není správná chvíle mluvit o mé budoucnosti. Je třeba si užít vítězství v Evropské lize a oslavit ho s fanoušky. Snil jsem o tom, že získám trofej s Atlétikem, trenérem Diegem Simeonem a spoluhráči,“zklamal však Griezmann dychtivé novináře neurčitou odpovědí po finálovém vítězství nad Olympiquem Marseille 3:0, k němuž přispěl dvěma úvodními zásahy.

Dílo dokonal v 89. minutě kapitán španělského klubu Gabi, a Atlético tak může potřetí za posledních osm let postavit do klubové vitríny trofej z druhé nejlepší evropské soutěže.

Griezmann při obou brankách prokázal příkladně chladnou hlavu. V 21. minutě si po chybě soupeřovy obrany tváří v tvář Steveu Mandandovi počkal, kam se brankář Marseille pohne, a míč poslal na druhou stranu. Čtyři minuty po změně stran pak, i když v těžké pozici atakován obráncem Amavim, opět z bezprostřední blízkosti gólmana Mandandu přeloboval. „Nevím, jestli to byla chladnokrevnost, nebo sebevědomí. Ale dokázal jsem týmu pomoci k této trofeji,“řekl Griezmann, jenž má občas ke skromnosti daleko. Třeba když prohlásil, že pod trenérem Simeonem vyrostl v jednoho ze tří nejlepších hráčů planety.

Cena je 2,6 miliardy

Symbolickým momentem byl ve středu večer i přátelský polibek, který Griezmann věnoval střídajícímu kapitánovi Marseille Payetovi. Jako by se reprezentačnímu kolegovi, kterého ze hřiště poslalo obnovené svalové zranění (kvůli němuž následně vypadl z nominace Francie na MS), omlouval: „Dimitri, dnešní večer je můj.“

Griezmannovo představení muselo silně zaujmout i vedení Barcelony, která o Francouze velmi stojí. Natolik, že se šéf katalánského klubu Josep Maria Bartomeu nebojí za Griezmanna vysázet 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun). Taková je totiž údajná výše výstupní klauzule, kterou má Griezmann ve smlouvě s Atlétikem, pokud by někdo útočníka chtěl získat před rokem 2022.

Vedení Atlétika Madrid dokonce v posledních týdnech před vyvrcholením Evropské ligy ústy svého šéfa Miguela Angela Gil Marína kritizovalo Barcelonu, že svými námluvami ruší Griezmanna z koncentrace.

„Už jsme z toho přístupu Barcelony otrávení. Mluvit o budoucnosti hráče s platným kontraktem jen pár dnů před finále Evropské ligy ukazuje naprostý nedostatek respektu k Atlétiku Madrid a jeho fanouškům,“uvedl na klubovém webu Gil Marín. „Dal jsem Bartomeuovi najevo, že jeho nevhodné chování ohrožuje integritu soutěže, protože jsme bojovali o titul a Barcelona naháněla jednoho z nejdůležitějších hráčů našeho týmu,“dštil síru vůči katalánskému bossovi.

Nyní, když Atlético Evropskou ligu opanovalo, na čemž měl Griezmann z osmi zápasů celkově šestigólovou zásluhu, však návrhy katalánského velkoklubu nikoho rušit nebudou. Alespoň chvíli, za necelý měsíc totiž v Rusku začíná mistrovství světa, kde se Griezmann samozřejmě představí v dresu Francie a kde by měl patřit k nejsledovanějším hráčům.

Už na domácím Euru před dvěma lety vyhrál se šesti zásahy soutěž střelců, Francie však ve finále v prodloužení nestačila na Portugalsko. Sám fotbalista se nechal slyšet, že chce svou budoucnost mít vyřešenou ještě před úvodním hvizdem šampionátu. Spěchat by měla i Barcelona, podle spekulací španělských médií se totiž po 1. červenci výstupní klauzule za Griezmanna zdvojnásobí na astronomických 200 milionů eur.

Dvěma brankami rozhodl finále Evropské ligy a získal svou první velkou týmovou trofej. Francouzský fotbalista Antoine Griezmann však ve středu večer možná zazpíval svou labutí píseň v dresu Atlétika Madrid.

Gabi: Potřebujeme ho

Antoine Griezmann, jenž jako jeden ze svých vzorů uvádí i Pavla Nedvěda, může být nyní spokojený. Ať vábení Barcelony dopadne jakkoliv, jeho španělská mise, která začala už ve věku 14 let, kdy byl ve francouzských akademiích kritizován pro neodpovídající fyzické parametry a údajnou neperspektivnost, bude pokračovat. A Griezmann chce hlavně další tituly.

„Ve čtrnácti letech jsem opustil domov, abych vyhrával trofeje. Nechtěl jsem prohrát další velké finále, na tuhle chvíli jsem čekal opravdu dlouho,“řekl Griezmann ve středu večer s odkazem na zmíněné Euro či finále Ligy mistrů v roce 2016, kdy jeho tým nestačil v penaltovém rozstřelu na městského rivala z Realu.

„Snad to nebylo jeho poslední finále za Atlético. Potřebujeme ho a všichni chceme, aby zůstal. Antoine to ví,“doufá v setrvání hvězdného Francouze kapitán čerstvého šampiona Evropské ligy Gabi. Míč na své noze má však nyní Griezmann.

Střelec dvou finálových branek Antoine Griezmann s pohárem. FOTO ČTK

Hrdina.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.