Stopka od Američanů

Lidove noviny - - Sport -

Čeští hokejisté ve čtvrtfinále se Spojenými státy dohnali dvougólové manko, ve třetí třetině však o porážce 2:3 rozhodl hvězdný Patrick Kane. Česko USA

Ne, tohle není chlácholení, zjevné mezery tu během turnaje byly, ale mančaft se uměl vyhrabat z krizových situací, což ukazuje na vnitřní sílu a sebevědomí. Vytratila se odevzdanost, kterou jste v minulosti v takových chvílích vídali. Naučil se hrát bez zbytečných faulů.

„ Byli tady mladší kluci, čerstvá krev. Víme, že před námi byla generace, která většinou přes čtvrtfinále postupovala a hrála o zlato, ale teď jsou trošku jiné časy. Musíme se snažit bojovat každý rok,“řekl gólman Pavel Francouz.

A bojovnost patrná byla. Na mezinárodní scéně – a to je to nejpodstatnější – se zjevily nové a (pohledem reprezentace) neokoukané tváře. Opěvovaný talent Nečas má možná před sebou pořád kurzy v bránění, ale dokázal vyrovnat proti Slovákům i Američanům. Stál po boku Pastrňáka a Krejčího na přesilovce a při pohledu na jeho rychlý pře- chod středního pásma je jasné, že jednou bude hýčkaným mužem. Byl tu i Chytil, další mladík, který má mít v příští sezoně v NHL zase výraznější roli. Alespoň do přípravy zasáhli Kaut a Zadina, jejichž jména brzy vysloví manažeři slavných klubů na draftu.

Snad nejvíc zaujal bek Hronek, o kterém mluvil i trenérský velikán Mike Babcock. A teď prosím nechejme stranou jeho včerejší zavrávorání před rozhodujícím americkým gólem. Uspěli Šulák nebo extraligoví Sklenička s Moravčíkem. Vedli si rozhodně lépe než třeba mazáci Polášek a Jordán, od kterých Jandač čekal rozvahu, zkušenost.

Výsledek? Poláška – ano, byl před MS zraněný – včera po první třetině stáhl ze hry. A tady je klíčová otázka pro nového kouče: Nakolik bude v omlazení pokračovat? Ne, Polášek rozhodně není předhozen jako viník všeho, jen jako příklad.

Mimochodem – před pondělním duelem proti Rakousku si Jandač z dlouhé chvíle pohrával s možnou sestavou pro olympiádu 2022. Útok na papíře ukazuje sílu (Voráček, Hertl, Palát, Pastrňák a i třeba mladá generace Nečas, Kaut, Zadina, Chytil...). Pohled na brankáře přináší uklidnění (Mrázek, Rittich, Francouz, Škarek či Kořenář), jen u defenzivy se Jandač – jako už tolikrát – zarazil. Ač světové šampionáty obouchaly Kempného, Ruttu, Šimka, Jeřábka či teď právě Hronka a Šuláka, pořád to nejsou hráči extratřídy jako Pastrňák, Krejčí.

Další úkol pro nového velitele: musí hledat a piplat nové pilíře. Musí ještě víc spolupracovat s trenérem dvacítky a zařazovat talenty do turnajů Euro Hockey Tour.

Ať obroda pokračuje, protože jedině pak znovu přijde víkend, kdy na Staromáku odvysílají hokej.

Čeští hokejisté smutní po čtvrtfinálové porážce od USA, na medaili se čeká od roku 2012. FOTO ČTK

Opět to nevyšlo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.