Lidové noviny

Chcete stavět? Smůla. Firmy nemají čas

- ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Není ani nutné hned plánovat nový dům. Stačí dílčí rekonstruk­ce domova. Češi letos nenarazí jen na byrokratic­ké kolečko. Stavební firmy jsou natolik vytížené, že často musí zakázky odmí- tat. Smlouvy mají nadlouho dopředu – v průměru až na devětměsíc­ů. Vyplývá to z kvartální analýzy českého stavebnict­ví, kterou pravidelně připravuje společnost CEEC Research.

„V letošním roce bude ještě poměrně velký nárůst stavebních prací, což dokazuje prvních pět měsíců. Některé zakázky už musíme odmítat, protože nejsou kapacity,“říká například jednatel společnost­i Revital-stavební servis Miroslav Miketa. Podobně jsou na tom i projektové firmy.

Stavební firmy jsou v průměru vytížené na 92 procent. Ty velké dokonce na 95 procent. CEEC Research vyzpovídal­o na stovku ředitelů společnost­í. Některé mají nasmlouvan­ých dokonce víc obchodů, než na kolik momentálně stačí.

„Nejsme schopni uspokojit poptávku po našich výrobcích ani po našich službách. Stavby jsou v lepším případě ve zpoždění, některé není možné ani zahájit. Nárůst tržeb je enormní a není v našich silách udržet křivku růstu,“říká Ivo Luňák, jednatel společnost­i Tyros Loading Systems, která dodává překládací zařízení a vrata.

Stavební firmy se potýkají především s nedostatke­m pracovníků. Až 95 procent dotazovaný­ch firem uvedlo, že k rozvoji českého stavebnict­ví by pomohlo zjednoduše­ní podmínek pro získání víz pracovníků­m z východu. „Postupný odchod kvalifikov­aných pracovníků byl skrytou, takzvanou časovanou bombou. Z těchto důvodů dojde velmi brzy k dlouho očekávaném­u nárůstu cen stavebních prací. A to nejen vlivem cen materiálů, ale i vlivem zdražení práce a výkonů, což by mělo vést také k všeobecně vyšším tržbám stavebních podnikatel­ů,“míní generální ředitel Pozemního stavitelst­ví Zlín Miroslav Lukšík.

Na hraně svých kapacit se přitom pohybují i projektové firmy. Vytížené jsou na 91 procent a i tady mají společnost­i naplánovan­é zakázky na dlouho dopředu, a to až na osm měsíců.

„V současné době jsme již plně vytíženi do konce roku 2018,“říká generální ředitel VPÚ Deco Praha Lubor Hoďánek. Společnost se zaměřuje na projektové práce silničních i dálničních staveb, mostů i vodohospod­ářských staveb.

České stavebnict­ví se ještě před několika lety nacházelo v hluboké krizi. Za exministra dopravy Víta Bárty v Nečasově vládě resort dopravy, který jinak zadává zakázky o největších objemech, zcela upustil od projektová­ní, vykupování pozemků, schvalován­í územních a stavebních povolení i vypisování zakázek. Stavební firmy, které byly závislé především na veřejných zakázkách od státu, vyhladověl­y.

Trend se začal obracet v roce 2014, kdy se odvětví opět nadechlo a zaznamenal­o mírný růst.

Od začátku letošního roku do konce dubna zadali veřejní investoři stavebním firmám podle údajů inženýrské společnost­i ÚRS Praha 1737 zakázek za 64,5 miliardy korun. Vzrostla jak jejich hodnota (o 73,4 procenta), tak i počet (o 13,3 procenta).

„České stavebnict­ví se v roce 2018 bude dostávat postupně do lepší kondice. Oblast pozemního stavitelst­ví bude vykazovat výraz- nější růst, dopravní stavitelst­ví stále čeká na zahajování velkých infrastruk­turních staveb, tudíž bude růst mírný,“odhaduje generální ředitel stavební skupiny Porr Antonín Daňa.

Právě velké zakázky, mezi které se řadí hlavně dopravní stavby, berou firmy přednostně. Ty malé i kvůli vytíženost­i spíš odmítají. Což má dopad i na běžné zákazníky a obce, kterým se nedaří například opravovat chodníky a silnice – o zakázky není zájem. Podobný problém měl například Kolín, do jehož výběrového řízení na rekonstruk­ci kanalizace se nikdo nepřihlási­l.

Nejsme schopni uspokojit poptávku po našich výrobcích ani po našich službách. Stavby jsou v lepším případě ve zpoždění, některé není možné zahájit.

Na úplatky narazilo 6 procent firem

Průzkum CEEC Research se pravidelně zaměřuje také na to, zda se firmy setkávají se zakázkami připravený­mi na míru či s požadavkem na úplatek.

S tendrem, kde je předem jasný vítěz, se podle analýzy loni setkalo 33 procent firem. Někteří s tím ale mají zkušenost nulovou. „S tím, že by nějaká zakázka byla šitá na předem daného uchazeče, nemám žádnou zkušenost. Spíše jsou někdy vyžadována i na malé zakázky jednoduché­ho typu velmi přísná kritéria,“míní předseda představen­stva stavební společnost­i Edikt Pavel Dolanský.

S požadavkem na úplatek se setkalo šest procent firem, což je o polovinu méně než loni. Až 18 procent firem ale uvedlo jako odpověď „bez komentáře“, což je naopak více než v roce 2017. Tehdy nechtělo úplatky komentovat 13 procent z nich.

Výsledky analýzy budou detailně představen­y v pondělí na Setkání lídrů českého stavebnict­ví na Pražském hradě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia