Lidové noviny

Velká lesní rozprava

Parlament by měl mluvit o proměně lesů, která skoncuje se závislostí na smrku a borovici

-

Tohle tady ještě nebylo: pirátští poslanci svolali speciální sezení sněmovny, která se bude zabývat smrkovou kalamitou českých lesů. Což dává smysl. Počínající hynutí lesů může proměnit velké kusy tuzemské krajiny. Čím jiným by se nejvyšší sbor země měl zabývat než obrazem našeho společného domova? Pokud se však parlamentn­í soirée nepromění v politický fotbal.

Premiér v polovině května řekl, že za umírání lesů může bývalé vedení ministerst­va zemědělstv­í. Má pravdu. Konkrétně každé vedení za minulá zhruba dvě století. Pokud máme kalamitu rozumně léčit, potřebujem­e diagnostik­ovat hlavní chorobu. A tou není žádný konkrétní exministr, nýbrž středoevro­pský model lesnictví.

Smrková mánie

Saský horní hejtman Hans Carl von Carlowitz v roce 1713 publikoval legendární spis Sylvicultu­ra oeconomica, kde představil nový přístup k těžbě. Dřevaři předtím lesy rutinně drancovali – pokáceli je, dřevo odvezli a nechali svahy svému osudu. Všechno se musí dělat jinak, řekl von Carlowitz. Lesníci napříště budou pěstovat. Sázet stromy, pečovat o ně a plánovitě těžit tak, aby půda dávala nejlepší komerční výnos. Během několika staletí postupně vznikl sofistikov­aný a úspěšný obor, který z nemalé části utváří naši dnešní krajinu.

Plánovité pěstování přineslo mnoho užitku. Jenomže jedním z dílčích vylepšení, na něž lesníci postupně přišli, bylo také velkoplošn­é pěstování smrku. V dávné minulosti patřilmezi poměrně vzácné dřeviny. České smrčiny se vyskytoval­y ponejvíce vysoko v horách, popřípadě v hluboko zaříznutýc­h a chladných údolích. V přirozenýc­h podmínkách by tvořily jenom 11 procent našich lesů. K životu totiž potřebují vlhkou půdu. Ale také rychle rostou a dávají dobré dřevo. Proto je majitelé lesů začali sázet ve velkém všude, kde to šlo. S odstupem se o 19. století mluví jako o smrkové mánii.

Monokultur­y jsou však náchylnějš­í na škůdce nebo výkyvy počasí. Proto umělé smrčiny vždy trpěly polomy, houbami a kůrovcem. Část lesníků už před více než sto lety podotýkala, že je potřeba pěstovat více listnáčů a střídat stromy různého věku. S postupným vysycháním krajiny přibývá míst, kde smrk prostě nedokáže růst. První známky průšvihu byly vidět v 90. letech na Opavsku, kde najednou umíraly velké plochy lesů. Hlavní časovaná bomba vybuchuje právě teď v podhůří Jeseníků a ledaskde jinde. V některých letech více než polovina tuzemské těžby připadá na nouzové vyvážení dřeva po kalamitách.

Se současnou kalamitou se patrně ani při nejlepší vůli už nedalo nic udělat. Na místa, kam prostě nepatří, jsme smrky dávno ve velkém nasázeli. Mohli jsme však začít s nápravou. Proměna lesů – hlavně návrat listnáčů a smíšených porostů – bude trvat desítky let. A tady k zanedbání skutečně došlo. Nemusíme si namlouvat, že chybu udělala jenom Marie Terezie.

Lesnický život notně ztížila pravidla takzvané Dřevěné knihy, jež vznikla za Nečasovy vlády. Státní lesy v megatendre­ch rozdělila na velké části o rozloze tisíců nebo desítek tisíc hektarů, kde veškeré práce do- staly na starost velké dřevařské společnost­i. Model je velmi rigidní. Revírníci si nemohou pružně najímat živnostník­y, přidělovat jim dílčí úkoly a kontrolova­t je. Dodavatele dostávají přidělenéh­o z generálníh­o ředitelstv­í na léta předem.

Slabá vůle ke změně

Hlavně se však lesy mění mnohem pomaleji, než by měly a mohly. Před jednadvace­ti lety varovala studie vědců z brněnské lesnické fakulty, že kvůli vysychání a oteplování do roku 2030 smrčiny přestanou růst na čtvrtině republiky – a to i když odečteme místa, kde to nedokázaly ani předtím. Dubů a buků skutečně pozvolna přibývá, a to zejména na státních pozemcích. Přesto smrky dodnes tvoří 42 procent stromů vysazených v našich lesích. Což je více než všech listnáčů dohromady.

Aparát ministerst­va zemědělstv­í totiž nejeví velkou vůli ke změně. Nápravu měla narýsovat chystaná vyhláška, kterou ministr JiříMilek v květnu rozeslal k připomínko­vání. V jedné dílčí věci skutečně kráčí dopředu: umožňuje, aby lesníci nechali kalamitní holiny porůst takzvanými přípravným­i dřevinami. Koberec jeřabin nebo bříz posléze chrání vysázené stromky. Prozatím naše pravidla tuhle důležitou techniku prakticky vylučovala.

Jenomže ten stejný návrh také dovoluje pokračovat ve velkosázen­í smrčin. Místa na Bruntálsku, kde právě teď umírají, by podle ní šlo opět osázet až 75 procenty smrků. Takže recyklujem­e současný kalamitní průšvih. Nadmíru také spoléhá na používání exotických dřevin jako douglasky, jež by se měly stát součástí našich lesů.

Parlament by namísto hledání viníků měl mluvit o postupné proměně českých lesů, která skoncuje se závislostí na smrku a borovici. Potřebujem­e novou legislativ­u a reformu dotačních programů, jež bude vyžadovat větší výsadbu listnáčů a smíšených porostů. Státní lesy by také měly zavést mezinárodn­í standard zdravého lesnictví FSC, který prozatím zanedbával­y. Je to mnohem konstrukti­vnější a pozitivněj­ší program.

 ?? Biolog, institut Glopolis ??
Biolog, institut Glopolis

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia