Lidové noviny

0:4! Udělali jsme fatální chyby

- MILOSLAV NOVÁK

ST. PÖLTEN / PRAHA Když před třetím gólem v české síti stoper Tomáš Kalas udělal chybu v rozehrávce, trenér na prázdném stadionu v Sankt Pöltenu se radši otočil zády k hřišti a zděšeně zvolal: „Ježíšikris­te.“

Scénka ze 72. minuty ukazuje na totální zmar českých fotbalistů, v přípravném utkání proti Austrálii utrpěli debakl 0:4. „Je mi hrozně, je to pro mě ledová sprcha,“hlesl kouč v dusném počasí.

Karel Jarolím

Nejhorší výsledek v samostatné české historii. Jak vám to zní?

Ani mi to nepřipomín­ejte, co vám mám povídat.

Co se s vaším týmem stalo?

Přitom si myslím, že jsme zápas špatně nerozehrál­i. Vytvořili jsme si slibné situace, které jsme však nedotáhli. Pak jsme inkasovali z první nebezpečné akce Australanů. Ve druhém poločase jsme chtěli s výsledkem něco udělat. Ale bohužel...

Místo toho jste dostali další tři góly...

Dali jsme si je sami. Zápas zlomil druhý gól. Do té doby byla naše hra celkem kompaktní, pak už jen chaotická. Nedokázali jsme dát gól a když pak čtyřikrát inkasujete, je to složité. Hráči debakl omlouvali nevyužitým­i šancemi. Máte pocit, že jde o nezaslouže­ný výsledek?

No jo no, ale hraje se na góly. My to čtyřikrát vyndavali a nedali nic, takže je zasloužený.

Zažil jste někdy zápas, aby vaši hráči udělali tolik individuál­ních chyb?

Nepamatuju se, byly to fatální chyby. A ještě ke všemu téměř všechny byly potrestány gólem. To jsem asi fakt nezažil. Jak si takové chyby vysvětluje­te?

Těžko se to vysvětluje. Hráči na této úrovni by se takových chyb měli vyvarovat.

Hrál roli fakt, že se Austrálie chystá na mistrovstv­í světa, kdežto Češi se vidí na dovolené?

Do hráčů nevidím, snažili jsme se je připravit tak, aby to brali se vší vážností. Jak si to kdo v hlavě nastaví, to už je na nich.

Přál jste si mužstvo a sestavu stabilizov­at. Jak vám do těchto plánů zápas s Austrálií zapadl?

Myslel jsem si, že se naše hra i výkonnost posouvá. Ale tenhle zápas mě z toho vyvedl.

Především defenziva to vůbec nezvládla, souhlasíte?

Se středem obrany se potýkáme delší dobu. Pak nám je vytýkáno, když hrajeme na tři stopery, ale do defenzivy je to pevnější. Příští zápas s Nigérií musíme brát jako generálku na září na Ligu národů a podle toho k tomu přistoupit.