Armádě hrozí částečné oslepnutí

Lidové noviny získaly tajný seznam pěti klíčových nákupů, jejichž zpoždění narušuje obranyschopnost státu

Lidove noviny - - Front Page - MARTIN SHABU

PRAHA Na uzavřeném jednání ve sněmovně se před měsícem sešla ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), její náměstek pro vyzbrojování Daniel Koštoval a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Společně měli poslancům z podvýboru pro akvizice osvětlit, jak daleko jsou strategické armádní zakázky.

Z přehledu, který pro poslance připravili a jejž mají LN k dispozi- ci, vyplývá, že hned u pěti tendrů za více než 14 miliard korun nastal či do konce roku může nastat zádrhel. Jde o vyprošťovací vozidla k pandurům, mobilní radiolokátory MADR, desítky obrněných vozidel pro české chemiky, velitelská vozidla i přenosný protiletadlový raketový komplet.

Bouřlivá atmosféra, která na jednání za zavřenými dveřmi zavládla, předznamenala, že z pěti problematických bodů stihli poslanci probrat jen první dva.

Až neuvěřitelně znějí důvody, proč se některé nákupy zasekly. U vyprošťovacích vozů, které měl dodat státní Vojenský technický ústav, se zjistilo, že pandury ani ne- zvednou. Jak upozornil deník Právo, kvůli tomu budou muset v létě odjet čeští vojáci na misi do Pobaltí bez potřebné techniky.

Ještě varovnější je však situace s radary. Podle expertů hrozí ztráta schopnosti monitorovat vzdušný prostor do tří kilometrů. Ačkoli už předloni ministerstvo obrany pod vedením Martina Stropnického (ANO) avizovalo dodávku 16 mobilních stanic za 3,6 miliardy korun od firmy Elta Systems, dodnes nebyl kontrakt podepsán. Stropnického nástupkyně Karla Šlechtová kvůli zakázce podala podnět vojenské policii. Chybí jí garance, že izraelskou technologii půjde propojit se systémy NATO. Otazníky má i ohledně prověrky subdodavatele. „Vzhledem k termínu dodání a stavu našich radarů je nutné rozhodnout s právní jistotou co nejdříve, obranyschopnost ČR je pro mě prioritou,“uvedla včera Šlechtová. Pokračování na straně 3 Více k tématu čtěte na straně 2

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.