Mzdy rostou nejrychleji za patnáct let

Lidove noviny - - Front Page - ROMAN ŠITNER

PRAHA Kupní síla českých zaměstnanců letos nebývale rychle roste. Průměrná mzda dosáhla v prvním čtvrtletí 30 265 korun, a meziročně je tak o 8,6 procenta vyšší. Jde o nejrychlejší tempo za deset let. Po očištění o růst cen si lidé s novou výplatou mohou koupit o 6,6 procenta více zboží. Takový růst jsme zaznamenali naposledy v roce 2003, tedy ještě před vstupem do Evropské unie.

Na průměrnou mzdu ale většina lidí nedosáhne. Údaje totiž ženou vzhůru vysoké mzdy těch nejlépe placených zaměstnanců. Polovina pracovníků bere podle statistiků méně než 25 674 korun.

Vysoký růst platů má poměrně snadné vysvětlení. České firmy marně hledají 267 tisíc pracovníků a při nezaměstnanosti, která klesla až na rekordní 3,2 procenta, není často jiný způsob, jak je získat, než je přeplatit. Tím se ale roztáčí spirála zvyšování mezd, protože ve výsledku přidávají peníze téměř všichni – aby jim pracovníci neutekli jinam.

„K růstumezd nepřispívá pouze nedostatek pracovních sil, ale také vládní politika,“upozorňuje ekonom David Marek ze společnosti Deloitte. Tam, kde mzdy určuje stát, rostou ještě rychleji než v soukromé sféře. Více čtěte na straně 12

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.