Bojovnice jménem Karla

Lidove noviny - - Domov - MARTIN SHABU

PRAHA Razance, s níž Karla Šlechtová vlétla do nejvyšších funkcí ve státu, byla nebývalá i na českou politiku. Slušně rozčísnout ale umí i sociální sítě. Minulý měsíc si na Instagram vložila fotografii svého černého pudla, který stál na hrobu neznámého vojína u Národního památníku na pražském Vítkově. Po vlně kritiky za znevážení pietního místa se za snímek psa, kterému říká Rambohafík, omluvila. Nemyslela to prý zle.

Když LN později napsaly, že si Šlechtová platila VIP salónek na pražském letišti, za což ji pokáral i premiér Andrej Babiš, ohradila se, že je proti ní vedena kampaň. A to kvůli tomu, že si jako ministryně posvítila na armádní zakázky.

Poslední eskapáda známá jako kauza Rambohafík ji však podle zdrojů LN připravila o podporu prezidenta Miloše Zemana, jenž k armádě chová zvláštní respekt. Spojenectví s Hradem přitom Šlechtová dávala dříve hodně na odiv. Loni v létě například plédovala za Zemanovo znovuzvolení. Napsala i předmluvu k jeho knize.

Magnet na konflikty

Až do roku 2014 přitom o úřednici ze středního managementu ministerstva nebylo slyšet. Když se ale Věra Jourová přesunula do Bruselu na post eurokomisařky, z dosud neznámé ředitelky odboru, který měl na starosti přípravu čerpání unijních dotací, se prakticky přes noc stala ministryně pro místní rozvoj. Od tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky dostala za úkol rozhýbat projekty, jež financovala EU. Hrozilo, že Česko bude muset vracet desítky miliard nedočerpaných peněz. „Na stav čerpání za letošek se chci nejprve osobně podívat. Jsem ekonom, mám státnice ze statistiky a číslům opravdu rozumím,“uvedla tehdy sedmatřicetiletá ministryně.

Absolventka Západočeské univerzity v Plzni měla za sebou i několikaměsíční působení v roli šéfky EU fondů na Úřadu vlády. Sám Babiš se Šlechtovou chlubil, že se jeho hnutí podařilo získat odbornici.

Jako ministryně na MMR zažila Šlechtová perné chvíle zejména kvůli informačním systémům. Spor o jeden z nich stál i za rozkolem s Lukášem Wagenknechtem, někdejším prvním náměstkem ministra financí Andreje Babiše. Wagenknecht i Šlechtová vminulosti pracovali v nadnárodní poradenské společnosti Deloitte. Wagenknecht byl navíc považován za duchovního otce politické dráhy Šlechtové.

Auditorský tým, který pod Wagenknechta spadal, však narazil na chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů MS2014+. Závěry potvrdila i Evropská komise a Česko za systém platilo ze státního místo unijního rozpočtu. Šlechtová v reakci na nález označila Wagenknechtův audit za neprofesionální a opřený o spekulace.

Střety Šlechtová přitahovala i v politické aréně. Veřejnost zaujala zejména svým vystoupením ve sněmovně při obhajobě zákona o pohřebnictví. Její návrh narazil na poslance KSČM. Šlechtová v emotivní reakci na sociální síti uvedla: „Všichni budeme pohřbeni do papírových krabic!!“

Jako by tím předznamenala, že její temperament v kombinaci s veřejným vystupováním vzbudí hodně vášní.

O pozdvižení se postarala i při loňském startu závodu MotoGP v Brně. Doslova hitem se stalo video, na němž se ministryně velmi vehementně dožaduje rozhovoru s proslulým motocyklistou Valentinem Rossim. Později to vysvětlovala snahou popřát Rossimu hodně štěstí.

Ještě tvrdší lekce na ni čekala na obraně, kam jako ministryně přešla loni v prosinci. Jestli bude Miloš Zeman i její „kotvou v rozbouřeném moři“, jak o něm uvedla v předmluvě, jisté není. Spekuluje se totiž o tom, že Šlechtová v nové vládě nezasedne.

Snímek němé tváře umístěný na sociální sítě nikoho nepřekvapí. Pokud jde však o psa ministryně obrany, který pózuje na hrobě neznámého vojína, koleduje si to o průšvih. A kauza Rambohafík zřejmě stojí i za ochlazením vztahu Karly Šlechtové s Hradem. Poslední eskapáda známá jako kauza Rambohafík Šlechtovou podle zdrojů LN připravila o podporu prezidenta Miloše Zemana

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.