Rektor odvolal „kyberšéfa“. Vadil mu i film

Vojtěch Petráček z ČVUT vyčítá řediteli ústavu Vladimíru Maříkovi „excesy“a neochotu spolupracovat. O případ se zajímá ministr školství

Lidove noviny - - Domov - MARTIN RYCHLÍK

PRAHA Tak trochu za to může časosběrný dokumentární film. Natočila jej Zora Cejnková a jmenuje se A člověk stvořil robota. Mapuje vznik Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), jenž vyrostl za miliardu korun v Praze-Dejvicích.

V předvečer vysílání filmu na ČT2 zaslal Vojtěch Petráček, rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT), řediteli ústavu Vladimíru Maříkovi e-mail, ve kterém jej žádá „o zastavení vysílání“dokumentu. Snímek považuje za extrémně jednostranný.

CIIRC budí na škole vášně; především na elektrotechnické fakultě, odkud část vědců přešla. Jak psaly LN minulý čtvrtek, Petráček s Maříkem se střetli na zasedání akademického senátu, kde rektor tvrdil, že ve filmu jsou „očividné nepravdy“(třeba že ČVUT nedávalo dost peněz), kdežto Mařík dílo i své výtky ke škole hájil.

Včera byl profesor Mařík odvolán. Rektor v čtyřstránkovém prohlášení píše i o dlouhodobých neshodách, kdy se ředitel „stále vracel ke starému schématu polarity a boje fakult a ústavů“. Ve vztahu s podřízeným prý došlo k několika excesům a také konfliktům.

Petráček v závěru textu dodává, že celkově ČVUT z vlastních zdrojů vložilo do investic na CIIRC 438 milionů korun. Film byl prý „výrazně neobjektivní“, takže univerzita na popud právníků zvažuje podnět k radě pro vysílání i možné právní kroky, neboť film poškozuje obraz ČVUT.

Mařík: Je to jen záminka

„Přesně nechápu, proč jsem byl odvolán,“řekl LN Mařík. Míní, že kladl rektorovi těžké otázky na akademické půdě. „Moje odvolání bylo cílené, po nástupu rektora Petráčka do úřadu jsem věděl, že dříve či později přijde. On a malá skupina lidí kolem něj jsou léta posedlí touhou zničit nově vybudovaný ústav, který vznikl jejich přání navzdory,“tvrdí Mařík, podle nějž si jen Petráček vybral nevhodnou záminku. CIIRC hodlá bránit, ač dnešním krokem ztratilo ČVUT na důvěryhodnosti.

„Je to politováníhodná věc,“řekl LN Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens ČR a místopředseda správní rady ČVUT. Podle něj je právě Mařík klíčovou osobou pro spolupráci pražské polytechniky s hi-tech průmyslem.

Petráčkův krok – ač jej překvapil – schvaluje děkan elektrofakulty Pavel Ripka, jenž byl dříveMa- říkovým šéfem. „Rektorovo rozhodnutí chápu, v prohlášení jej vysvětlil dobře,“míní Ripka. Na post ředitele by mělo být vypsáno mezinárodní výběrové řízení.

Za Maříka se už postavili někteří zaměstnanci ústavu. Figurují mezi nimi i klíčoví vědci (Josef Šivic, Robert Babuška či Josef Urban), kteří získali pro ústav excelentní projekty za stamiliony.

„Je to vnitřní věc školy. Věřím, že jednání povedou k uklidnění, ale takové dění může na vysoké školy vrhat nedobré světlo,“řekl LN Tomáš Zima, předseda České konference rektorů. Proto se už o vývoj zajímá i ministr školství.

FOTO MAFRA – F. VLČEK

Vladimír Mařík

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.